Aktualności

5 faktów o neuropatii nerwów autonomicznych

17 czerwca 2019

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

Aby zrozumieć różnorodny obraz  autonomicznej neuropatii cukrzycowej, trzeba zdawać sobie sprawę, że cały nasz organizm otoczony jest gęstą siecią włókien nerwowych. W zależności od tego, które nerwy zostaną uszkodzone w przebiegu cukrzycy, tak różnie może objawiać się to powikłanie i różny może mieć ono wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Fakt 1

Neuropatia nerwów obwodowych jest trudna do zdiagnozowania, często pozostaje nierozpoznana.

Trudności z diagnozowaniem neuropatii nerwów autonomicznych wynikają z trzech czynników. Bardzo często powikłanie to nie daje żadnych objawów, pacjenci więc nie zdają sobie z niego sprawy. Jeśli nawet pojawią się jakieś symptomy neuropatii, to często są one tak niespecyficzne, że niekoniecznie są łączone z tym powikłaniem cukrzycy. Przykładowo, neuropatia układu wegetatywnego może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, problemów z ciśnieniem tętniczym i omdleń. Problemy te mogą jednak występować niezależnie od cukrzycy, stąd nie zawsze skłaniają one do dalszej diagnostyki w kierunku uszkodzenia nerwów. Wreszcie, o ile dość łatwo diagnozuje się neuropatię obwodową, o tyle w przypadku neuropatii autonomicznej diagnoza wymaga znacznie bardziej zaawansowanych testów, które wykonuje się rzadko. Neuropatia może rozwinąć się zarówno u pacjentów z cukrzycą typu 1, jak i typu 2.; sprzyjają jej długi czas choroby i niedostateczne wyrównanie metaboliczne.

Fakt 2

Zawroty głowy i omdlenia w momencie pionizacji (np. szybka zmiana pozycji z leżącej na stojącą) to jeden z objawów neuropatii autonomicznego układu nerwowego.

Ortostatyczne spadki ciśnienia krwi, wywołane zmianą pozycji ciała, to jedne z najczęściej występujących objawów neuropatii nerwów autonomicznych. Ciśnienie tętnicze ulega nieustannym wahaniom, na co wpływ ma m.in. pozycja ciała. Kiedy leżymy ciśnienie tętnicze w całym ciele jest takie samo, kiedy stoimy – więcej krwi znajduje się w dolnych partiach ciała, a co za tym idzie, w górnych partiach jest wyższe ciśnienie. Kiedy wstajemy z łóżka czy nagle się podnosimy, krew przepływa do nóg, a ciśnienie w pozostałych częściach ciała, przede wszystkim w głowie, obniża się. Zmiany ciśnienia i ilości krwi są „pilnowane” przez autonomiczny układ nerwowy. Pobudza on serce do chwilowego przyspieszenia pracy, żeby przepompować krew i zapewnić odpowiednią jej ilość docierającą do mózgu. W wyniku uszkodzenia nerwów system ten nie działa prawidłowo, organizm nie jest w stanie szybko zareagować na zmiany ciśnienia, stąd pojawiają się zawroty głowy.

Fakt 3

Neuropatia układu autonomicznego opóźnia rozpoznanie zawału serca.

W przebiegu neuropatii cukrzycowej może dojść do zmniejszonego odczuwania objawów zawału serca – bólu zamostkowego oraz pieczenia w klatce piersiowej. To sprawia, że zawał u diabetyków z neuropatią rozpoznawany jest później niż u osób bez uszkodzonych nerwów autonomicznych. Może też dość do tak zwanego niemego zawały serca, gdy pacjent z cukrzycą nie odczuwa wcale charakterystycznych objawów zawału.

Fakt 4

Neuropatia układu autonomicznego może prowadzić do zaburzeń potliwości

U diabetyków dotkniętych neuropatią może pojawić się zarówno problem wzmożonej jak i obniżonej potliwości. Co charakterystyczne, nadpotliwość dotyczy przede wszystkim górnej części tułowia, w tym twarzy, natomiast w kończynach dolnych wydzielanie potu jest ograniczone. Na skórze kończyn mogą się pojawić: świąd, ścieńczenie naskórka, utrata owłosienia, suchość, łuszczenie, pęknięcia, zwiększona tendencja do tworzenia modzeli oraz dystrofia paznokci. Cechy te zwiększają ryzyko rozwinięcia się stopy cukrzycowej.

Fakt 5

Neuropatia przyczynia się do zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji u chorych na cukrzycę pojawiają się dość często. Szacuje się, że dotyczą one ok 35% pacjentów w przedziale 20–59 lat oraz 65% chorych powyżej 60 roku życia. Przyczyną problemów z uzyskaniem i utrzymaniem erekcji jest neuropatia splotu miednicznego, na którą nakłada się zmniejszone wydzielanie tlenku azotu, koniecznego do uzyskania wzwodu. Dysfunkcje seksualne z powodu neuropatii pojawiają się także u diabetyczek, które mają skłonność do suchości pochwy, osłabionego czucia w obrębie krocza, obniżonego libido, a to wszystko powoduje trudności w osiągnięciu orgazmu.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)