Życie z cukrzycą

Cukrzyca a alkohol: jak alkohol działa na diabetyka?

9 kwietnia 2021

Zdjęcie autora
Lilla Welzel
5 min read

Alkohol przy cukrzycy zakłóca utrzymanie równowagi stężenia cukru we krwi, a także utrudnia kontrolę choroby. Spożywanie alkoholu przez diabetyka niesie ryzyko ciężkiej hipoglikemii, a także różnorako oddziałuje na przyjmowane leki i insulinę. Osoby chore na cukrzycę powinny powstrzymywać się od picia alkoholu, ale niekoniecznie z niego zrezygnować. Co warto wiedzieć, zanim sięgniemy po napoje wysokoprocentowe? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Cykl wywiadów o cukrzycy z Marzeną Wilczewską i Łukaszem Tchórzewskim – założycielami fundacji “CUKRZYCA 24” poszerzył się o często poruszany temat przez cukrzyków – cukrzyca a alkohol. Posłuchajcie wypowiedzi Marzeny na temat alkoholu przy cukrzycy.

Cukrzyca a alkohol

Diabetyk sięgający po alkohol powinien pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Ważne jest, aby cukrzyk zadbał o unormowany poziom glukozy we krwi. Dzięki temu podczas spożywania alkoholu zmniejszy się ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Ważne jest, aby zabezpieczyć się przed hipoglikemią. Dlatego nigdy nie należy pić alkoholu na pusty żołądek, a jedynie w czasie posiłku albo po przekąsce.

Należy pamiętać też, że łączenie alkoholu z wysiłkiem fizycznym zwiększa ryzyko niedocukrzenia, ponieważ wysiłek pomaga obniżyć poziom cukru. Alkohol w organizmie traktowany jest jak trucizna, dlatego wątroba natychmiast podejmuje działania, aby się jej pozbyć i mimo tego, że posiada zdeponowane zapasy na wypadek wystąpienia hipoglikemii, to ich wówczas nie uwolni. Pijąc alkohol, nie można dopuścić do wystąpienia ciężkiej hipoglikemii, z tego powodu należy często kontrolować poziom cukru i w razie potrzeby uzupełniać węglowodany.

Ile cukrzyk może wypić?

Dopuszczalna ilość wypitego alkoholu na dobę jest taka sama dla cukrzyków, jak dla osób zdrowych. Dla kobiet ilość ta wynosi 20 g na dobę, natomiast dla mężczyzn 30 g dobę.

Częste spożywanie większych niż dopuszczalne ilości alkoholu może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Skutkiem tego może być brak możliwości produkowania glukozy przez wątrobę, co wiąże się z niedostatecznym kontrolowaniem cukrzycy. Alkohol nie dostarcza składników odżywczych, tylko “pustych kalorii”, dlatego też może mieć negatywny wpływ na osoby, które przestrzegają diety niskokalorycznej i takich, które dbają o prawidłową masę ciała.

Jaki alkohol przy cukrzycy?

Alkohol przy cukrzycy w niewielkich ilościach nie stanowi zagrożenia dla cukrzyka pod warunkiem, że ma on wyrównaną cukrzycę i pełną kontrolę nad chorobą. Najlepiej wybierać alkohol nie słodki, taki, który nie wpłynie znacząco na poziom glikemii. Jeśli już sięgacie po alkohol wybierzcie drinka na bazie wódki lub ginu, z dodatkiem soków bez cukru i napojów typu “light” bądź wino wytrawne, które w niewielkich ilościach korzystnie wpływa na układ trawienny.

W przypadku diabetyków sięgających po alkohol niewskazane jest spożywanie:

  • słodkich win,
  • likierów,
  • nalewek,
  • drinków na bazie słodkich napojów i soków.

Picie tego rodzaju alkoholu powoduje szybki wzrost poziomu glikemii, często do znacznych wartości. Wówczas problematyczne jest podanie korekty insuliny, gdyż alkohol, nawet ten najbardziej słodki, zwiększa ryzyko późnego niedocukrzenia, głównie w porze nocnej. Warto pamiętać, aby przed snem zmierzyć poziom glukozy, a w razie potrzeby uzupełnić węglowodany. Diabetycy powinni unikać także piwa ze względu na to, że piwo jest napojem o wysokim indeksie glikemicznym, a to wiąże się ze znacznym wzrostem poziomu cukru we krwi.

Pamiętaj, że każdy rodzaj alkoholu (też lżejszy, jak piwo) potrafi zaburzyć poziom wydzielania glukozy do krwiobiegu, co może być dużym problemem dla diabetyka. Zwłaszcza, że pod wpływem promili trudniej ocenić własny stan.

Zdrowie ponad wszystko

Diabetyk przyjmujący alkohol powinien pamiętać, że cukrzyca niesie ze sobą powikłania. W połączeniu z alkoholem mogą one się znacznie pogłębić. Spożywanie alkoholu przy cukrzycy może spotęgować:

  • uszkodzenie komórek nerwowych, a w konsekwencji zwiększenie bólu, pieczenia i drętwienia,
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • retinopatię (uszkodzenie wzroku).

Pamiętajcie, że należy powstrzymać się od picia alkoholu w przypadku niewyrównanej cukrzycy, przy zaawansowanych powikłaniach cukrzycowych, niekontrolowanym nadciśnieniu, nadczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy, przy wysokim poziomie trójglicerydów, po przebytym zapaleniu trzustki, jak również podczas wysiłku fizycznego. Pamiętaj o tym nawet jeśli „to tylko jedno piwo” – zdrowie jest jednak ważne.

Zobacz także poprzednie wywiady z Marzeną i Łukaszem:

Początki cukrzycy – diagnoza i co dalej?

Wsparcie dla diabetyka. Cukrzyca forum/grupa.

Cukrzyca typu 1 u dzieci z perspektywy rodzica.

Cukrzyca a ciąża: kilka wskazówek dla przyszłej mamy.

Cukrzyca a prawo jazdy: kilka wskazówek dla diabetyka.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Lilla Welzel |

Edukator diabetologiczny, Diabdis. Jestem pielęgniarką, pedagogiem w obszarze zdrowia, specjalistą w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, ekspertem w zakresie podologii klinicznej. W Diabdis zajmuję się koordynacją działań edukacyjnych.

zobacz także