Życie z cukrzycą

Cukrzyca a choroby serca: dlaczego diabetycy mają problem z sercem?

7 lutego 2018

Zdjęcie autora
Diabdis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
4 min read

Od lat naukowcy na całym świecie obserwują, że osoby chore na cukrzycę są 2-4 razy bardziej narażone na zdiagnozowanie u nich choroby niedokrwiennej serca. Stwierdza się u nich także przyspieszony rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych.  Brzmi groźnie? Podpowiemy Wam, jakie czynniki zwiększają ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy oraz jak je ograniczyć, aby wasze serce „biło jak dzwon”. Jakie jest powiązanie pomiędzy cukrzycą a chorobami serca? Sprawdź!

Teraz program Diabdis już za 49,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Liczby a zachorowalność

439 milionów ludzi na całym świecie – takie są prognozy naukowców na 2030 rok. Szacuje się, że właśnie do tylu wrośnie liczba osób chorych na cukrzycę typu 2 w przeciągu najbliższych lat. Ten dramatyczny wzrost zachorowalności związany jest ze wzrostem występowania problemu otyłości w społeczeństwie. Naukowcy alarmują, że już 1 na 5 dorosłych nie potrafi utrzymać i kontrolować prawidłowej masy ciała. Otyłość inicjuje patologie krążenia krwi, w wyniku których może dojść do poważnych powikłań, takich, jak:

 • retinopatia,
 • nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe,
 • miażdżyca tętnic,
 • choroby serca, w tym zawał serca.

 

[formularz_telemedycyna]

 

Cukrzyca oraz otyłość są aktualnie uważane za bezpośrednich sprawców zaburzeń krążenia krwi. Naukowcy przewidują, że liczba zgonów wynikłych z chorób serca w Polsce w 2020 roku przekroczy 200 tysięcy osób. Około 70% chorych na cukrzycę umiera z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, a przewidywana długość ich życia skraca się o około 1 dekadę w porównaniu do tzw. populacji ogólnej.

Od cukrzycy do zawału serca

Joslin Diabetes Center, największe na świecie centrum badań nad cukrzycą, od lat prowadzi badania nad powiązaniami cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy z JDC wykazali nawet trzykrotny wzrost częstotliwości występowania chorób serca u pacjentów z cukrzycą, w porównaniu do osób niecierpiących na tę chorobę.

Naczynia krwionośne u osób chorych na cukrzycę są także bardziej podatne na inne czynniki ryzyka zawału serca, takie jak:

 • palenie tytoniu,
 • wysoki poziom cholesterolu,
 • nieprawidłowe ciśnienie.

U ponad 90% osób chorych na cukrzycę obserwuje się minimum jeden dodatkowy czynnik ryzyka.

 

70% chorych na cukrzycę umiera
z powodu powikłań sercowo-naczyniowych

 

Wśród chorych na cukrzycę typu 1 obserwuje się przyspieszony rozwój miażdżycy, a w grupie chorych na cukrzyce typu 2 aż u 50% osób stwierdza się powikłania sercowo-naczyniowe, już w momencie jej wykrycia. Zmiany w obrębie naczyń krwionośnych mają charakter wieloogniskowy, a i ich nasilenie nierozerwalnie powiązane jest z rozwojem choroby. Chorzy na cukrzycę są zatem bardziej narażeni na wcześniejsze pojawienie się zmian miażdżycowych, ich większą rozległość oraz cięższy przebieg.

Zamiast leczyć – zapobiegaj!

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania lub opóźnienia rozwoju chorób serca jest ograniczenie do minimum czynników ryzyka, na które mamy bezpośredni wpływ oraz regularne kontrole stanu zdrowia – rzetelna kontrola poziomu glukozy we krwi oraz stały monitoring własnego serca

Nie ma oczywiście jednego, skutecznego i sprawdzonego sposobu na uniknięcie problemów z krążeniem. Jest jednak wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko:

 • kontroluj poziom glukozy we krwi i rzetelnie odnotowuj otrzymane wyniki,
 • jeśli masz nadwagę – zadbaj o prawidłową dietę i wypracuj dobre nawyki żywieniowe,
 • zadbaj o codzienną porcję aktywności fizycznej,
 • kontroluj ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu,
 • nie pal papierosów.

Zastanawiasz się, od czego zacząć? Poświęć 10 minut w ciągu dnia na aktywność – możesz np. poskakać na skakance. Jeśli powtórzysz tę czynność 2-3 razy dziennie będziesz mógł zredukować poziom tkanki tłuszczowej nawet o 12 %. Docelowo postaraj się, by Twój trening trwał minimum 30 minut każdego dnia – możesz udać się na spacer. Lekki wysiłek fizyczny do 2 h po posiłku zapobiega kurczeniu się naczyń krwionośnych i zmniejsza obciążenie serca. A gdy nie masz czasu – zwyczajnie zamień windę na schody!

Teraz program Diabdis już za 49,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

zobacz także