Życie z cukrzycą

Cukrzyca a ciąża: kilka wskazówek dla przyszłej mamy.

23 marca 2017

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
5 min read

Zajście w ciążę, wymaga starannego i dokładnego zaplanowania każdego etapu ciąży, szczególnie wtedy, kiedy dotyczy ona kobiety z cukrzycą. Jak przygotować się do ciąży przy cukrzycy? Jakie badania należy wykonać? Ciąża z cukrzycą nie jest niebezpieczna, pod warunkiem, że spełni się pewne zasady. Jakie? Tego dowiecie się z artykułu poniżej.

Teraz program Diabdis już za 49,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Kolejny temat z cyklu rozmów o cukrzycy. Zapytaliśmy Marzenę Wilczewską – założycielkę fundacji “CUKRZYCA 24”, czy cukrzyca nie przeszkadza w byciu mamą.

Aktualnie cukrzyca sama w sobie nie jest przeszkodą, aby zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Kilkadziesiąt lat temu, uważano, że kobieta z cukrzycą nie powinna myśleć o potomstwie. Z tego względu, że dziecko urodzi się z cukrzycą lub wadami wrodzonymi.

Cukrzyca a ciąża

Planowanie ciąży rozpoczyna się jeszcze przed zapłodnieniem. Kobieta, która chce zajść w ciążę zwykle ma bardzo silną motywację, aby osiągnąć cel jakim jest posiadanie dzieci. Niewłaściwie wyrównana cukrzyca może być powodem powikłań przy ciąży, może także niekorzystnie wpływać na prawidłowy rozwój dziecka. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, ciąża nie jest zalecana u kobiet z cukrzycą powikłaną:

 • nefropatią ciężkiego stopnia charakteryzującą się klirensem kreatyniny < 40 ml/min,
 • niekontrolowanym, opornym na leczenie nadciśnieniem tętniczym,
 • ciężką, niepoddającą się leczeniu retinopatią,
 • neuropatią autonomiczną z zajęciem układu bodźców przewodzącego serca lub przewodu pokarmowego.

Normy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na rok 2017:

Hiperglikemia w ciąży zwiększa ryzyko powikłań u ciężarnej i rozwijającego się  płodu oraz rzutuje na dalszy rozwój dziecka. Wartości docelowe według zaleceń PTD na 2017 rok wynoszą:

 • na czczo i przed posiłkami 70-90 mg/dl
 • maksymalna glikemia w 1-ej  godzinie po rozpoczęciu posiłku < 140mg/dl
 • między godziną 2.00-4.00  > 60mg/dl

Wartość HbA1c  < 6,5%  – wartość ta obowiązuje również w I trymestrze ciąży.
W II i III trymestrze zaleca się stężenie hemoglobiny HbA1c  <6,0%, jeśli nie jest związane z większą częstością hipoglikemii.

Dieta cukrzycowa w ciąży

Dieta cukrzycowa w ciąży służy utrzymaniu jak najbardziej zbliżonych do normoglikemii wartości, a także powinna spełniać potrzeby rozwijającego się dziecka. Przy diecie cukrzycowej w ciąży zaleca się ograniczenie artykułów spożywczych, które zawierają duże ilości węglowodanów prostych, takich jak:

 • słodycze,
 • słodzone napoje,
 • dżemy,
 • miód.

Przy diecie cukrzycowej w ciąży zaleca się spożywanie:

 • warzyw,
 • owoców (w ograniczonych ilościach),
 • twarogów,
 • jogurtów naturalnych
 • ryb,
 • chudych mięs i wędlin,
 • pieczywa pełnoziarnistego.

Należy też przestrzegać ilości spożywanych posiłków, które mieszczą się w granicach od 6 do 8 dziennie, a także spożywać posiłki o stałych porach. Celem diety przyszłej mamy z cukrzycą jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii, utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także prawidłowy rozwój dziecka.

Jeśli nie wiesz jak powinna wyglądać Twoja dieta cukrzycowa w czasie ciąży, warto skonsultować się z lekarzem diabetologiem lub dietetykiem specjalizującym sie w dietach dla kobiet w ciąży, mających cukrzycę. Jeśli nie masz możliwości skonsultowania się z dietetykiem, skontaktuj się ze specjalistami Diabdis, droga telefoniczną lub internetową. Link do strony znajdziesz TUTAJ.

Insulinoterapia w ciąży

Kobiety w ciąży chore na cukrzycę leczone są insuliną. Doustne leki przeciwcukrzycowe nie są obecnie rekomendowane do leczenia cukrzycy w ciąży. Zaleca się stosowanie insuliny metodą tradycyjnych wstrzyknięć, a także przy pomocy pompy insulinowej, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Terapię pompową najlepiej rozpoczynać  na etapie planowania lub we wczesnej ciąży. W ramach opieki nad ciężarną z cukrzycą, ośrodki specjalizujące się w prowadzeniu cukrzycy, wyposażone są w nowoczesne pompy insulinowe, które można bezpłatnie wypożyczyć. Celem programu jest zwiększenie liczby kobiet planujących ciążę, a także poprawa opieki nad ciężarnymi z cukrzycą.

Podstawowe badania przy planowaniu ciąży

Kobieta z cukrzycą planująca ciążę powinna przygotować się do niej przechodząc szereg niezbędnych badań. Dzięki nim można ocenić czy ciąży zagrażają jakieś powikłania. Do podstawowych badań należy:

 • HbA1c,
 • badanie wzroku,
 • badanie nerek,
 • badanie neurologiczne,
 • badanie ciśnienia tętniczego krwi.

Dodatkowo, planując ciążę należy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów.

Przez cały okres przygotowywania się do ciąży oraz w czasie ciąży i połogu  kobieta powinna być pod stałą opieką diabetologa i ginekologa mającego doświadczenie w tej dziedzinie.

Zobacz także poprzednie wywiady z Marzeną i Łukaszem:

Początki cukrzycy – diagnoza i co dalej?

Wsparcie dla diabetyka. Cukrzyca forum/grupa.

Cukrzyca typu 1 u dzieci z perspektywy rodzica.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Teraz program Diabdis już za 49,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.

zobacz także