Życie z cukrzycą

Cukrzyca a gojenie ran

19 listopada 2020

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

W cukrzycy nie boimy się tak naprawdę podwyższonego stężenia glukozy we krwi, czyli hiperglikemii. Głównym zagrożeniem dla chorych są skutki uboczne cukrzycy, zarówno te ostre, jak i przewlekłe. Mają one bezpośredni wpływ na jakość i długość życia chorego, znacząco przyczyniając się do pogorszenia stanu jego zdrowia. Wpływ cukrzycy na gojenie się ran to istotny problem, zwłaszcza wśród pacjentów, którzy zaniedbują kontrolę glikemii. Dowiedz się więcej o przyczynach upośledzonego gojenia ran w cukrzycy i zagrożeniach wynikających z tego stanu!

Cukrzyca może znacznie upośledzać gojenie się ran i skaleczeń

Cukrzyca, niezależnie od jej rodzaju, jest chorobą wpływającą na wiele procesów metabolicznych organizmu. Większość niekorzystnych zmian wynika z podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Utrudnione gojenie ran w cukrzycy to wbrew pozorom poważny problem, który wiąże się z ryzykiem uogólnionego zakażenia, a nawet amputacji. Na początek warto dowiedzieć się, w jaki sposób cukrzyca upośledza procesy gojenia.

Utrudnione gojenie się ran to problem o złożonym podłożu

Zranienia u cukrzyków przebiegają inaczej niż u osób zdrowych. Jest to spowodowane przede wszystkim:

  • angiopatią – uszkodzenia drobnych naczyń włosowatych sprawiają, że skóra i tkanka podskórna otrzymują mniej tlenu i substancji odżywczych. W konsekwencji uszkodzone tkanki goją się o wiele gorzej;
  • niedokrwieniem skóry – skóra stopniowo staje się coraz bardziej cienka i sucha, przez co jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju otarcia czy skaleczenia;
  • neuropatią – na skutek uszkodzenia nerwów czuciowych, chore osoby nie czują drobnych urazów skóry, przez co nie są one odpowiednio pielęgnowane;
  • upośledzeniem odpowiedzi immunologicznej – utrzymująca się hiperglikemia wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu białokrwinkowego, przez co organizm gorzej radzi sobie z drobnoustrojami i nadkażeniami ran.

Rany cukrzycowe mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia chorego

Utrudnione gojenie ran może wydawać się błahą dolegliwością, w porównaniu do zwiększonego ryzyka zawału serca czy udaru mózgu. Nic bardziej mylnego! Stan ten niesie za sobą szereg istotnych konsekwencji, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Złe gojenie ran jest nie tylko problemem dotyczącym rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych – to przede wszystkim zagrożenie wynikające z codziennych aktywności diabetyka.

Zespół stopy cukrzycowej – jedno z najbardziej groźnych powikłań cukrzycy

W kontekście utrudnionego gojenia się ran, najbardziej niebezpieczny jest rozwój zespołu stopy cukrzycowej. Występuje on stosunkowo często, ponieważ dotyka od 6 do 15% diabetyków. Dolegliwość ta polega na obecności niegojących się ran i owrzodzeń w obrębie stóp chorego, prowadzących do postępującej destrukcji i martwicy głębiej położonych tkanek. Z uwagi na współistniejące niedokrwienie, odnerwienie i nadmierne obciążenie stopy, zagrożeniem są nawet pozornie niewielkie skaleczenia skóry stopy. Zaniedbany zespół stopy cukrzycowej często jest przyczyną amputacji kończyny dolnej, a także może prowadzić do uogólnionego zakażenia organizmu.

Jak zapobiec niegojącym się ranom w cukrzycy?

W przypadku powikłań cukrzycy najważniejsza jest kompleksowa profilaktyka. Warto podkreślić, że większość przewlekłych powikłań rozwija się na skutek długotrwałych zaniedbań. Zgodna współpraca cukrzyka z lekarzem prowadzącym jest kluczem do minimalizacji ryzyka rozwoju groźnych powikłań i pozwala utrzymać pełnię zdrowia na długie lata.

Przede wszystkim kontrola glikemii!

Najważniejszą i podstawową formą ochrony przed powikłaniami cukrzycy jest kontrola glikemii. Regularne pomiary cukru we krwi, a także restrykcyjne przestrzeganie zasad terapii to klucz do zachowania zdrowia. Należy pamiętać, że późne powikłania cukrzycy zależą przede wszystkim od hiperglikemii – to właśnie nadmiar cukru, a nie sama choroba, jest przyczyną uszkodzeń naczyń krwionośnych czy włókien nerwowych.

Podstawą jest prawidłowa pielęgnacja i przestrzeganie zasad higieny

Jak uniknąć niegojących się ran i nie dopuścić do rozwoju zespołu stopy cukrzycowej? W momencie rozpoznania zaburzeń ukrwienia czy unerwienia stopy, warto wdrożyć dodatkowe czynności mające na celu zminimalizowanie ryzyka ran i skaleczeń. Do codziennej pielęgnacji domowej zaleca się używanie odpowiednich preparatów nawilżających, które wspomogą regenerację i odżywienie skóry. Chorzy nie powinni z kolei używać inwazyjnych peelingów chemicznych czy mechanicznych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia delikatnego naskórka.

Aby zapobiec powstawaniu ran cukrzycowych na stopach, chorzy muszą zwracać szczególną uwagę na wszelkie rzeczy, które mogłyby spowodować obtarcia – na przykład drobne kamyki w bucie czy szwy od skarpetek. Z ostrożnością należy także podchodzić do ciepłych kąpieli oraz moczenia stóp, ponieważ z uwagi na postępujące uszkodzenie nerwów, chory może nieprawidłowo odczuwać temperaturę wody, co może doprowadzić do poważnych poparzeń. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta u doświadczonego podologa. Zajmuje się on nie tylko pielęgnacją i leczeniem stóp, ale także edukacją pacjenta, odnośnie domowej pielęgnacji.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także