Życie z cukrzycą

Cukrzyca a prawo jazdy: kilka wskazówek dla diabetyka

30 marca 2017

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
3 min read

Każdy przypadek cukrzycy należy traktować indywidualnie. Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do tego, aby posiadać prawo jazdy. Jednak, aby otrzymać ten dokument, należy znać i przestrzegać aktualnie obowiązujących przepisów, a także kilku zasad, które umożliwią bezpieczne prowadzenie samochodu przez diabetyka.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Ciekawy temat z cyklu rozmów o cukrzycy poruszyła Marzena Wilczewska oraz Łukasz Tchórzewski – współzałożyciele fundacji “CUKRZYCA 24”. Posłuchajcie, czy cukrzyk może prowadzić samochód i w jaki sposób powinien się do tego przygotować.

 

Cukrzyca a prawo jazdy

Cukrzycy ubiegający się o prawo jazdy powinni zgłosić się do lekarza diabetologa w celu wystawienia opinii potwierdzającej zdolność do prowadzenia pojazdów. Co warunkuje uzyskanie pozytywnej opinii w celu posiadania prawa jazdy przez diabetyka? Zalicza się do tego częste badania stężenia glukozy we krwi, a także odpowiednie badania kontrolne. Jakie? Przede wszystkim jest to częstotliwość występowania hipoglikemii oraz występowanie przewlekłych powikłań, takich jak problemy ze wzrokiem, występowanie stopy cukrzycowej i brak czucia. Cukrzyk także powinien posiadać pełną świadomość swojego aktualnego stanu zdrowia.

Podstawowe zalecenia dla zmotoryzowanych diabetyków: co warto wiedzieć?

Poniżej przedstawiamy kilka bezpiecznych zasad, które powinien znać każdy diabetyk przygotowujący się do zdobycia prawa jazdy i kierowania samochodem.

  • Przed rozpoczęciem jazdy wykonaj glukometrem pomiar glukozy we krwi.
  • Kiedy Twój poziom glukozy jest zbyt niski lub zbyt wysoki, nie rozpoczynaj jazdy samochodem, a jeśli jesteś w trakcie jazdy i odczuwasz powyższe objawy, przerwij wykonywaną czynność.
  • Miej zawsze w samochodzie, w łatwo dostępnym miejscu, szybko wchłaniające się węglowodany, glukozę w żelu lub sok słodzony cukrem, które możesz spożyć w razie wystąpienia hipoglikemii.
  • Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, pamiętaj,by robić przerwy w celu zmierzenia cukru, spożycia posiłku a także, aby trochę odpocząć.
  • Miej zawsze przy sobie w czasie podróży zapas leków i pożywienia na wypadek utrudnień w ruchu drogowym, które mogą opóźnić dotarcie do wyznaczonego celu.

Cukrzyca a jazda samochodem

Należy pamiętać, że zarówno niski jak i bardzo wysoki poziom cukru we krwi w trakcie jazdy samochodem, jest bardzo niebezpieczny. Nie tylko dla diabetyka kierującego pojazdem, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Występowanie hipoglikemii i hiperglikemii może doprowadzić do ciężkiego wypadku a nawet śmierci. Diabetyk prowadzący pojazd musi być świadomy i odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo innych. Nie zapominaj o tym w trakcie jazdy samochodem.

 Zobacz także poprzednie wywiady z Marzeną i Łukaszem:

Początki cukrzycy – diagnoza i co dalej?

Wsparcie dla diabetyka. Cukrzyca forum/grupa.

Cukrzyca typu 1 u dzieci z perspektywy rodzica.

Cukrzyca a ciąża: kilka wskazówek dla przyszłej mamy.

Zapisz

ZapiszPrzeczytaj także:


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.

zobacz także