Aktualności

Cukrzyca a problem nadmiernej potliwości

13 maja 2020

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

Nagle pojawiające się poty, głównie na plecach, to jeden z typowych objawów hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi) – tę zależność zna większość pacjentów leczonych insuliną. Natomiast mało kto wie, że „dziwna” potliwość, która występuje podczas spożywania posiłków także może mieć związek z cukrzycą i świadczyć o rozwoju neuropatii nerwów obwodowych.

Wydzielanie potu to sposób organizmu na regulowanie temperatury. To dlatego bardziej obficie pocimy się przede wszystkim podczas upałów oraz zwiększonej aktywności fizycznej. Nadpotliwość naturalnie pojawia się także w odpowiedzi na stres emocjonalny i jest związana z działaniem hormonów, takich jak adrenalina czy kortyzol.

Cukrzyca może natomiast powodować, że pocimy się w niecodziennych sytuacjach oraz w „dziwnych” partiach ciała.  Najczęstszymi przyczynami niezwykłego pocenia się u osób chorych na cukrzycę są:

Dlaczego objawem hipoglikemii jest wzmożona potliwość?

Hipoglikemia to zbyt niski poziom cukru we krwi (poniżej 70 mg/dl), dla organizmu jest to stan zagrożenia, ponieważ bez ciągłego dopływu glukozy nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować nasz mózg. Dlatego, kiedy cukier spada, organizm robi wszystko, by nas zmobilizować do działania – wysyła różnego rodzaju sygnały, by nas zmusić do sięgnięcia po coś do jedzenia. Jednym z takich sygnałów jest nadmierne pocenia się, w szczególności w górnych partiach tułowia. Jak do niego dochodzi? Niskie stężenie cukru we krwi wpływa na aktywność autonomicznego układu nerwowego, który odpowiada za reakcje, których nie jesteśmy w stanie kontrolować. Aktywacja tego systemu może skutkować wzmożoną potliwością. Drugim „wyzwalaczem” potu w sytuacji niedocukrzenia są hormony, przede wszystkim adrenalina.

Ważne! Podczas niedocukrzenia organizm zachowuje się tak, jak w sytuacji dużego stresu. Uwalniane są hormony, które mają nam pomóc w tym, by sobie ze stresem poradzić, a skutkiem ubocznym ich zwiększonego stężenie jest zwiększone wydzielanie potu.

Neuropatia i pocenie się

Kiedy temperatura ciała wzrasta, układ nerwowy sygnalizuje gruczołom potowym, aby zaczęły produkować pot i w ten sposób doprowadziły do schłodzenia organizmu. Niedostatecznie wyrównana cukrzyca może spowodować uszkodzenie zakończeń nerwowych, w efekcie czego nerwy obwodowe, kontrolujące gruczoły potowe są zawsze „włączone” lub „wyłączone”. W tym pierwszym przypadku mamy nadmierną potliwość, nie wynikająca ani z wysokiej temperatury, ani z wysiłku fizycznego.

Osoby z nadpotliwością wynikającą z cukrzycy mogą pocić się bardziej niż większość ludzi w następujących okolicznościach:

  • w czasie snu,
  • podczas niewielkiej aktywności fizycznej,
  • kiedy jest chłodno,
  • kiedy jest im zimno i potrzebują się ogrzać (jednocześnie są spoceni),
  • przy niewielkim stresie.

Zdarza się też tak, że uszkodzone nerwy nie aktywują gruczołów potowych do pracy. Wówczas mamy do czynienia ze zjawiskiem określanym jako anhydroza, czyli bardzo ograniczone, albo zupełnie zniesione wydzielanie potu. W przypadku diabetyków odgraniczona potliwość najczęściej dotyczy stóp.

Cukrzyca a potliwość twarzy

Innym objawem neuropatii cukrzycowej jest pocenie się na twarzy, szyi, skórze głowy i niekiedy także na klatce piersiowej podczas spożywania posiłków. Zjawisko to nie ma w języku polskim swojej precyzyjnej nazwy, w języku angielskim określane jest jako gustatory sweating. Według badań opublikowanych w Diabetes Care[1], jest to rzadka, ale dość specyficzna forma pocenia się, która występuje z powodu uszkodzenia nerwów obwodowych w przebiegu cukrzycy. U diabetyków z neuropatią ten rodzaj potliwości może wystąpić niezależnie od rodzaju spożywanego posiłku. Samo zjawisko pocenia się podczas jedzenia znane jest też osobom bez cukrzycy, jednak wówczas występuje w odpowiedzi na spożywanie pikantnych i gorących potraw.

W diabetyków wzmożona potliwość na twarzy i szyi może pojawić się niezależnie od temperatury i stopnia ostrości potrawy. Niektórzy pacjenci zaczynają się pocić się już na samą myśl o jedzeniu.

Objawem neuropatii cukrzycowej jest pot pojawiający się w trakcie spożywania posiłków na:

  • czole i skroniach,
  • policzkach,
  • ustach,
  • skórze głowy,
  • szyi.

Czy masz takie objawy? Czy zgłaszał je ktoś z Twoich znajomych, a może ktoś z rodziny? Zmiany w potliwości to jeden z możliwych symptomów neuropatii cukrzycowej (najczęściej jest to zwiększona potliwość w górnej części ciała oraz nadmierna suchość w obrębie kończyn dolnych). Skonsultuj to z lekarzem aby potwierdzić lub wykluczyć neuropatię nerwów obwodowych.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

[1] http://care.diabetesjournals.org/content/40/1/136