Życie z cukrzycą

Cukrzyca a seks: zaburzenia seksualne w cukrzycy u kobiet i mężczyzn

18 września 2020

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
5 min read

Cukrzyca ma wpływ na wiele obszarów codziennego życia. Problemy zdrowotne, zawodowe, rodzinne, stres i zwiększone wydatki mają jednak ogromny wpływ nie tylko na kondycję psychiczną i finansową chorych, ale też na problemy w intymnej sferze życia, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

To, jak cukrzyca wpływa na seks, to temat wstydliwy dla obojga: powoduje, że wiele kobiet i mężczyzn rezygnuje z aktywności seksualnej dlatego, że nie potrafi, nie ma odwagi lub wstydzi się porozmawiać z bliską osobą lub lekarzem na ten temat.

Rozpoznanie cukrzycy a seks i sfera intymna

Bywa również tak, że sama cukrzyca zostaje rozpoznana wtedy, kiedy pacjent zgłasza się do lekarza z powodu zaburzeń erekcji (u panów) lub z silną infekcją dróg rodnych (u pań). Niepodjęcie leczenia tylko pogłębi ten problem i może powodować dodatkowe zaburzenia natury psychicznej wynikające ze stresu, poczucia winy i lęku o własną seksualność. Zaburzenia seksualne u chorych na cukrzycę panów obejmują rożne dysfunkcje seksualne.

Największym problemem u mężczyzn są:

 • osłabienie popędu seksualnego,
 • zaburzenia wytrysku,
 • zaburzenia erekcji.

U kobiet najczęściej występują:

 • zmniejszenie popędu płciowego,
 • upośledzenie nawilżenia pochwy skutkujące uczuciem suchości,
 • zmniejszenie ukrwienia narządów płciowych,
 • ból w czasie stosunku,
 • trudności w osiągnięciu orgazmu.

Cukrzyca a seks – męskie problemy intymne

Problem ze wzwodem pojawia się u pacjentów zarówno z typem 1, jak i 2 cukrzycy. Cukrzyca przyczynia się do przyspieszonego rozwoju miażdżycy, powstania zaburzeń gospodarki lipidowej, nadciśnienia tętniczego oraz mikroangiopatii. Dysfunkcje seksualne są też bardzo częstym problemem pacjentów leczonych na depresję oraz stosujących leki na inne choroby towarzyszące.

Leczenie powyższych zaburzeń powinno wiązać się z dążeniem do:

 • wyrównania cukrzycy,
 • parametrów lipidowych,
 • nadciśnienia tętniczego,
 • zmniejszenia nadwagi,
 • zwiększenia aktywności fizycznej,
 • wdrożenia odpowiedniej diety.

Czynnikiem pozytywnie wpływającym na  poprawę satysfakcji z seksu jest zaprzestanie palenia papierosów i picia alkoholu. W dzisiejszych czasach z tym problemem można poradzić sobie także za pomocą medykamentów.

„Dysponujemy grupą nowoczesnych metod o bardzo wysokiej skuteczności. W przypadku zaburzeń erekcji mamy viagrę, cialis i całą gamę dobrze działających leków wspomagających. Przy niektórych zaburzeniach możliwe są terapia hormonalna, iniekcje w ciała jamiste, protezowanie, metody treningowe z udziałem partnerów” – wymienia prof. Z. Lew-Starowicz.

Dlatego bardzo ważne jest, by nie traktować tej dolegliwości jako czegoś wstydliwego i szczerze porozmawiać o nich ze swoim lekarzem prowadzącym, który będzie mógł wprowadzić odpowiednie leczenie farmakologiczne lub terapeutyczne. Zawsze jednak niech obowiązuje zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć, bo przecież najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania powikłaniom cukrzycy są kontrola i utrzymanie prawidłowych wartości poziomu cukru we krwi.

Damskie problemy intymne

Kobiety z cukrzycą bardziej niż ich zdrowe koleżanki są narażone na osłabienie pożądania, brak nawilżenia pochwy, trudności z osiągnięciem orgazmu i ból podczas stosunku, a także problemy ze stanem zapalnym pęcherza moczowego.

Wpływ na popęd płciowy u diabetyczek ma wiele czynników, m.in.:

 • choroby przewlekłe, takie jak: choroby układu, krążenia, nowotwory, zaburzenia psychiczne
 • stosowanie niektórych leków,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. w stresie, w pierwszym trymestrze ciąży, podczas menopauzy oraz przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej),
 • infekcje w obrębie dróg rodnych (nadżerki, zakażenia bakteryjne, grzybicze), odczuwanie bólu lub dyskomfortu podczas stosunku (np. przy suchości pochwy)
 • przewlekłe dolegliwości bólowe dróg rodnych.

Przewlekłe stany zapalne

U pań chorych na cukrzycę zaburzenia funkcjonowania sfery seksualnej mogą pojawić się po upływie kilku lat od chwili diagnozy. Jedną z ważniejszych przyczyn zaburzeń seksualnych u wielu kobiet chorujących na cukrzycę jest wzmożona podatność na zakażenia pochwy i dróg moczowych. Najczęstszą dolegliwością jest tu przewlekła grzybica pochwy wywołująca uporczywy świąd, któremu towarzyszą upławy oraz zmniejszenie nawilżenia. Taki stan może być przyczyną bolesnych stosunków płciowych, a nieleczony – doprowadzić nawet do niemożności ich odbywania.

W przypadku częstych stanów zapalnych narządów rodnych podstawową metodą leczenia jest leczenie farmakologiczne. Na rozwój tych stanów ogromny wpływ ma spożywanie słodyczy, które są idealną pożywką dla grzybów. Należy bezwzględnie zadbać o dietę oraz kontrolę i wyrównanie cukrzycy.

Estrogen i czynniki emocjonalne

Suchość pochwy może być również następstwem niedoboru estrogenu – jednego z żeńskich hormonów płciowych. Jeśli istnieje podejrzenie niedoboru, można wykonać badanie poziomu ich stężenia we krwi. Jeśli nie stwierdzi się niedoboru estrogenu, powinno wystarczyć zastosowanie zwykłych żelów nawilżających dostępnych w aptekach bez recepty. U kobiet niezwykle ważną rolę odgrywają też czynniki emocjonalne. Brak akceptacji choroby i swojego ciała prowadzi do nasilenia lęku i stresu, co może wpływać na pojawienie się niechęci do seksu. Problemem mogą okazać się również lęk przed niechcianą ciążą lub obniżenie poczucia własnej wartości w związku z chorobą.

Zarówno u panów, jak i u pań zaleca się kontrolowanie choroby poprzez wyrównanie glikemii, prowadzenie zdrowego stylu życia i stosowanie odpowiedniej diety. Ważnym elementem są poprawne relacje i szczere rozmowy z partnerem, a w przypadku narastających problemów – kontakt z seksuologiem.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

 

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.

zobacz także