Życie z cukrzycą

Powikłania sercowo-naczyniowe przy cukrzycy. Choroby serca diabetyków

28 grudnia 2018

Zdjęcie autora
Diabdis
6 min read

Osoby chorujące na cukrzycę obarczone są wysokim bądź bardzo wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych. Nieprawidłowa kontrola glikemii przyczynia się do nasilonej progresji miażdżycy, której przyspieszony rozwój zaczyna się jeszcze długo przed spełnieniem klasycznych kryteriów rozpoznania cukrzycy.

Profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego

Wpływ cukrzycy na serce nie jest czymś, co można bagatelizować. Współcześnie kładzie się szczególny nacisk na profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego w tej grupie poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, modyfikację współistniejących czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Wysiłki mają na celu redukcję otyłości, walkę z:

 • nałogiem palenia tytoniu,
 • obniżanie nieprawidłowego stężenia  cholesterolu,
 • odpowiednie leczenie nadciśnienia tętniczego.

W profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego u osób z cukrzycą zaleca się obecnie przynajmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia.

Cukrzyca a serce – diagnostyka problemów

Wielu spośród chorych z cukrzycą nie odczuwa typowych objawów choroby serca, mogą przypisywać je gorszej kondycji fizycznej lub zaawansowanemu wiekowi. Rozważa się w tej grupie aktywną diagnostykę choroby niedokrwiennej serca, w tym wykonanie EKG i  ewentualnie próby wysiłkowej.

Z kolei arytmia zwana migotaniem przedsionków jest dosyć częstym zaburzeniem rytmu wśród osób starszych i może przebiegać bezobjawowo, a mimo tego nadal być groźną, bo nieleczona odpowiednio może prowadzić do powikłań zakrzepowo-zatorowych (takich jak udar niedokrwienny mózgu). Obecnie zaleca się diagnostykę tej arytmii wśród osób powyżej 65 roku życia poprzez badanie pulsu, a w przypadku jego niemiarowości poprzez badanie ekg.

Stan przedcukrzycowy

Wartości progowe dla rozpoznania cukrzycy zostały  przyjęte arbitralnie ze względu na nasilony rozwój tzw. powikłań mikronaczyniowych. Powikłania makronaczyniowe zaczynają w przyspieszony sposób rozwijać się już przy niższych wartościach glikemii w „stanach przedcukrzycowych”. Zalicza się do nich:

 • zawały,
 • udary mózgu,
 • tętniaki aorty.

Choroby serca cukrzyków

Od lat naukowcy na całym świecie obserwują, że osoby chore na cukrzycę są 2-4 razy bardziej narażone na zdiagnozowanie u nich choroby niedokrwiennej serca. Stwierdza się u nich także przyspieszony rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych.  Brzmi groźnie? Podpowiemy Wam, jakie czynniki zwiększają ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy oraz jak je ograniczyć, aby wasze serce „biło jak dzwon”. Jakie jest powiązanie pomiędzy cukrzycą a chorobami serca?

Liczby a zachorowalność

439 milionów ludzi na całym świecie – takie są prognozy naukowców na 2030 rok. Szacuje się, że właśnie do tylu wrośnie liczba osób chorych na cukrzycę typu 2 w przeciągu najbliższych lat. Ten dramatyczny wzrost zachorowalności związany jest ze wzrostem występowania problemu otyłości w społeczeństwie. Naukowcy alarmują, że już 1 na 5 dorosłych nie potrafi utrzymać i kontrolować prawidłowej masy ciała. Otyłość inicjuje patologie krążenia krwi, w wyniku których może dojść do poważnych powikłań, takich, jak:

 • retinopatia,
 • nadciśnienie tętnicze i zaburzenia lipidowe,
 • miażdżyca tętnic,
 • choroby serca, w tym zawał serca

Cukrzyca oraz otyłość są aktualnie uważane za bezpośrednich sprawców zaburzeń krążenia krwi. Naukowcy przewidują, że liczba zgonów wynikłych z chorób serca w Polsce w 2020 roku przekroczy 200 tysięcy osób. Około 70% chorych na cukrzycę umiera z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, a przewidywana długość ich życia skraca się o około 1 dekadę w porównaniu do tzw. populacji ogólnej.

Od cukrzycy do zawału serca

Joslin Diabetes Center, największe na świecie centrum badań nad cukrzycą, od lat prowadzi badania nad powiązaniami cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy z JDC wykazali nawet trzykrotny wzrost częstotliwości występowania chorób serca u pacjentów z cukrzycą, w porównaniu do osób niecierpiących na tę chorobę.

Naczynia krwionośne u osób chorych na cukrzycę są także bardziej podatne na inne czynniki ryzyka zawału serca, takie jak:

 • palenie tytoniu,
 • wysoki poziom cholesterolu,
 • nieprawidłowe ciśnienie.

U ponad 90% osób chorych na cukrzycę obserwuje się minimum jeden dodatkowy czynnik ryzyka.

 

70% chorych na cukrzycę umiera
z powodu powikłań sercowo-naczyniowych

 

Wśród chorych na cukrzycę typu 1 obserwuje się przyspieszony rozwój miażdżycy, a w grupie chorych na cukrzyce typu 2 aż u 50% osób stwierdza się powikłania sercowo-naczyniowe, już w momencie jej wykrycia. Zmiany w obrębie naczyń krwionośnych mają charakter wieloogniskowy, a i ich nasilenie nierozerwalnie powiązane jest z rozwojem choroby. Chorzy na cukrzycę są zatem bardziej narażeni na wcześniejsze pojawienie się zmian miażdżycowych, ich większą rozległość oraz cięższy przebieg.

Zapobiegaj chorobom serca!

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania lub opóźnienia rozwoju chorób serca jest ograniczenie do minimum czynników ryzyka, na które mamy bezpośredni wpływ oraz regularne kontrole stanu zdrowia – rzetelna kontrola poziomu glukozy we krwi oraz zdalny, stały monitoring własnego serca.

Nie ma oczywiście jednego, skutecznego i sprawdzonego sposobu na uniknięcie problemów z krążeniem. Jest jednak wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko:

 • kontroluj poziom glukozy we krwi i rzetelnie odnotowuj otrzymane wyniki,
 • jeśli masz nadwagę – zadbaj o prawidłową dietę i wypracuj dobre nawyki żywieniowe,
 • zadbaj o codzienną porcję aktywności fizycznej,
 • kontroluj ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu,
 • nie pal papierosów.

Zastanawiasz się, od czego zacząć? Poświęć 10 minut w ciągu dnia na aktywność – możesz np. poskakać na skakance. Jeśli powtórzysz tę czynność 2-3 razy dziennie będziesz mógł zredukować poziom tkanki tłuszczowej nawet o 12 %. Docelowo postaraj się, by Twój trening trwał minimum 30 minut każdego dnia – możesz udać się na spacer. Lekki wysiłek fizyczny do 2 h po posiłku zapobiega kurczeniu się naczyń krwionośnych i zmniejsza obciążenie serca. A gdy nie masz czasu – zwyczajnie zamień windę na schody!

Masz problemy kardiologiczne?

Poznaj Kardiotele – usługę zdalnego monitoringu EKG ze stałą opieką lekarza przez 24h, niezależnie od Twojego miejsca pobytu.

Dzięki zdalnemu monitoringowi skontrolujesz pracę swojego serca i będziesz mieć wpływ na własne zdrowie. Badanie EKG wykonasz samodzielnie za pomocą niewielkiego, przenośnego aparatu EKG, który dostarczy Ci kurier. Po każdym badaniu EKG, podczas telemedycznej konsultacji, specjalista przeanalizuje zapis pracy Twojego serca i w razie potrzeby wystawi e-receptę, a w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, wezwiemy do Ciebie karetkę pogotowia ratunkowego.

Bezpieczne serce to serce pod kontrolą!

 

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także