Życie z cukrzycą

Cukrzyca a tatuaż: jak przygotować się do zrobienia tatuażu?

20 kwietnia 2017

Zdjęcie autora
Diabdis
5 min read

Tatuaże to aktualnie jedno z popularniejszych ozdób ciała. Każdy ma swój pomysł na tatuaż, jednak nie każdy może go wykonać. Cukrzycy zadają wiele pytań: Czy cukrzyk może zrobić tatuaż? Jak się przygotować przed zrobieniem tatuażu i czy jest to bezpieczne? Poznajcie kilka wskazówek, które rozwieją wasze wątpliwości!

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Wywiad z cyklu rozmów o cukrzycy przeprowadzony z Marzeną Wilczewską i Łukaszem Tchórzewskim – założycielami fundacji „CUKRZYCA 24”. Tym razem tematem, który poruszyliśmy, jest cukrzyca a tatuaż.

Cukrzyca a tatuaż

Zrobienie tatuażu nie jest przeciwwskazaniem dla osób, które mają cukrzycę. Coraz częściej można zauważyć, że cukrzycy robią sobie tatuaże informujące innych o chorobie. Jest to bardzo oryginalny i ciekawy pomysł na przekazanie informacji, która może zapewnić bezpieczeństwo cukrzykowi w potrzebie. Jeśli jednak diabetyk zdecyduje się na posiadanie tatuażu musi pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które uratują go przed ewentualnymi powikłaniami w trakcie i po wykonaniu tatuażu. Poznajcie kilka zasad, które pomogą Wam przygotować się do zrobienia tatuażu.

1.Wyrównanie poziomu glikemii

Najważniejszym warunkiem, który pozwoli na bezpieczne wykonanie tatuażu jest wyrównanie poziomu glikemii. Często, podczas wykonywania tatuażu poziom cukru we krwi spada, dlatego ważne jest, aby cukrzyk, który poddaje się wykonywaniu tatuażu był pewny, że jego cukrzyca jest wyrównana. Jeśli obawiacie się poziomu cukru w czasie robienia tatuażu koniecznie zabierzcie ze sobą coś słodkiego ;)

2. Konsultacja diabetologiczna

Warto jest skonsultować swoje zamiary z lekarzem, aby ten poinformował nas o ewentualnych powikłaniach, a także doradził, w jaki sposób zachować bezpieczeństwo i kontrolować cukier przy wykonywaniu tatuażu. Wykonywanie tatuażu jest procesem długim i często bolesnym, a także dla niektórych wiąże się ze stresem.

3. Studio tatuażu

Zanim podejmiemy się wykonania tatuażu, należy wybrać odpowiednie studio, w którym ten tatuaż zrobimy. Najłatwiejszym sposobem na to jest po prostu zrobienie wywiadu z innymi cukrzykami, którzy posiadają tatuaże. Studio tatuażu powinno być sprawdzone i przede wszystkim sterylne. Warto też zakomunikować tatuażyście, że mamy cukrzycę, nie tylko ze względu na swoje bezpieczeństwo, ale także dlatego, że w niektórych studiach tatuażu, tatuażysta może odmówić zrobienia tatuażu cukrzykowi.

4. Pielęgnacja

Wykonanie tatuażu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tatuaż raz goi się szybciej, raz wolniej, jest to sprawa indywidualna każdego, kto posiada tatuaż. Po wykonaniu tatuażu tatuażysta powinien poinformować, w jaki sposób dbać o świeżo zrobiony tatuaż, a także, w jaki sposób pielęgnować go w późniejszym czasie.

Wanda Łakomy, edukator diabetologiczny, Diabdis:

„Przed decyzją pomyślmy, czy aby na pewno chcemy i znajdujemy się w takiej formie, by wytatuować kawałek swojego ciała tatuażem bez żadnej szkody i uszczerbku na zdrowiu.

Z medycznego punktu widzenia wykonanie tatuażu w cukrzycy nie jest wskazane, ale nie jest całkowicie zabronione. Decyzja należy do zainteresowanego. Gojenie się tatuażu u osoby mającej cukrzycę jest kwestią absolutnie indywidualną, a stopień wyrównania cukrzycy ma bardzo duże znaczenie. U jednych tatuaż będzie goić się w przewidywalnym czasie, u innych będzie trwało to dłużej, natomiast u osób z bardzo zaawansowaną cukrzycą, zrobienie tatuażu może grozić poważnymi powikłaniami.

U diabetyków zaburzone jest gojenie ran, co może mieć wpływ na jakość tatuażu. U osób chorujących na cukrzycę, nawet jeśli zabieg byłby wykonany w sterylnych warunkach, istnieje ryzyko powikłań i stanów zapalnych co może prowadzić do zakażenia grzybami, bakteriami i wirusami.”.

Dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog-wenerolog uważa, że wykonywanie zabiegów nakłuwania u osób chorujących na cukrzycę jest raczej niewskazane. Zawsze wiąże się z możliwością wystąpienia obrzęku i reakcji zapalnej, a upośledzenie gojenia skaleczeń, u diabetyków, może sprzyjać sączeniu się rany, przedłużającym się stanowi zapalnemu skóry i zwiększonej częstości zakażeń-bakteryjnych, wirusowych czy nawet grzybiczych. Niepokojącym powikłaniem jest również możliwość powstawania ziarniaków (twardych grudek pod skórą) po wprowadzeniu barwnika, co również może częściej dotyczyć osób chorujących na cukrzycę.”1.

Zrobienie tatuażu jest sprawą indywidualną każdego. Cukrzyca nie ogranicza, jednak warto poświęcić trochę czasu, aby przygotować się do zrobienia tatuażu. Wyrównana cukrzyca, konsultacja diabetologiczna i wybranie odpowiedniego studia zmniejszą ryzyko wystąpienia powikłań związanych z wykonaniem tatuażu. Tatuaż jest ozdobą na całe życie, warto poświęcić mu trochę uwagi.


  1. Barbara Daniszewska: Mamo, tato, mam tatuaż.  Uniwersytet Medyczny Pedagogika Rodziny. Family Pedagogy, nr 2(4)/2012, s. 261–272

Zobacz także poprzednie wywiady z Marzeną i Łukaszem:

Początki cukrzycy – diagnoza i co dalej?

Wsparcie dla diabetyka. Cukrzyca forum/grupa.

Cukrzyca typu 1 u dzieci z perspektywy rodzica.

Cukrzyca a ciąża: kilka wskazówek dla przyszłej mamy.

Cukrzyca a prawo jazdy: kilka wskazówek dla diabetyka.

Cukrzyca a alkohol: jak alkohol działa na cukrzyka?

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także