Cukrzyca a zęby
W cukrzycy, bez względu na jej typ, dbałość o higienę jamy ustnej odgrywa ogromną rolę – i to bardziej, niż u ludzi, którzy diabetykami nie są. Zmiany chorobowe w jamie ustnej, takie jak próchnica i stany zapalne dziąseł, u pacjentów z cukrzycą występują częściej i znacznie szybciej postępują. Dużo wolniej zachodzą u nich procesy gojenia oraz zwiększa się skłonność do występowania zakażeń i zmian ropnych, a przecież zepsute zęby, ubytki, kamień nazębny oraz infekcje dziąseł mają ogromny wpływ na naszą kondycję zdrowotną.
Tak jak w przypadku wszystkich innych powikłań – im gorzej cukrzyca jest kontrolowana, tym cięższy jest przebieg chorób przyzębia. Objawy niewyrównanej cukrzycy uzębienia w obrębie jamy ustnej obejmują między innymi:
- opóźnione gojenie się ran,
- słabszą podatność organizmu na infekcje,
- suchość w ustach,
- zapalenie języka i warg,
- wczesną utratę zębów,
- zakażenia grzybicze jamy ustnej.
Próchnica i paradontoza
Najczęstszymi chorobami są próchnica i paradontoza. Próchnica i paradontoza często wynikają z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Paradontoza to choroba przyzębia, polega ona na powolnym, ale stopniowym odsłanianiu korzeni zębów z powodu zniszczenia kości, w której są umocowane. Z biegiem czasu doprowadza to do utraty zębów.
Przyzębie to tkanki, które stanowią oparcie dla zęba, mocują go i umożliwiają jego odżywianie. Do przyzębia należą kostniwo (tkanka pokrywająca korzeń), ozębna (tkanka, która otacza korzenie i mocuje ząb w zębodole) oraz kostna ściana zębodołu wraz z wyrostkami zębodołowymi i dziąsło, czyli to, co otacza ząb i sprawia, że mocno siedzi on w szczęce.
Objawy paradontozy
Pierwszych objawów paradontozy można nie zauważyć. Nasz niepokój jednak powinny wzbudzić przede wszystkim zmiany w wyglądzie dziąseł. Gdy zaczynają krwawić podczas mycia zębów, są nabrzmiałe, spuchnięte, zaczerwienione może to świadczyć o stanie zapalnym. Bardzo niepokojące jest rozchwianie zębów z odsłonięciem szyjek zębowych. Jeśli więc zauważymy powyższe objawy, mogą one świadczyć o rozwijającej się paradontozie.
Nie należy też lekceważyć, gdy zęby stają się nadwrażliwe na ciepło i zimno, tworzy się na nich kamień nazębny lub gdy czujemy niesmak w ustach albo wyczuwamy przykrą woń z jamy ustnej. Choroby przyzębia należą do częstych powikłań cukrzycy.
Jak zapobiec chorobie zębów?
Zaniedbana próchnica i choroby przyzębia stają się źródłem zakażenia dla całego organizmu. Bakterie wraz z krwią przenoszone są do odległych części ciała, mogąc wywołać stan zapalny w odległych od jamy ustnej miejscach oraz wpływać na podwyższone i wysokie wartości glikemii, a także wpływać negatywnie na przebieg cukrzycy.
Zapobieganie próchnicy i paradontozie i ogólna ochrona zębów przy cukrzycy (i nie tylko) to:
- prawidłowe i systematyczne czyszczenie zębów,
- masaż dziąseł,
- odpowiedni dobór szczoteczki do zębów oraz jej systematyczna wymiana (zalecana co 3 miesiące),
- stosowanie płynów do płukania jamy ustnej,
- używanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
- usuwanie kamienia nazębnego,
- regularne kontrole stomatologiczne,
- odpowiednia dieta,
- unikanie palenia tytoniu,
- dbanie o higienę i dezynfekcję protez zębowych.
Profilaktyka jest niezbędna, aby zachować zdrowy uśmiech i piękne zęby na dłużej. Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz dobra kondycja zębów i dziąseł pomagają utrzymać nasze dobre samopoczucie oraz mają ogromny wpływ na stan kontroli metabolicznej cukrzycy.
Spójrz również na inny z naszych artykułów:
O Diabdis
Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.