Życie z cukrzycą

Cukrzyca a zęby: w jaki sposób dbać o zęby przy cukrzycy?

16 lutego 2021

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
4 min read

Cukrzyca a zęby

W cukrzycy, bez względu na jej typ, dbałość o higienę jamy ustnej odgrywa ogromną rolę – i to bardziej, niż u ludzi, którzy diabetykami nie są. Zmiany chorobowe w jamie ustnej, takie jak próchnica i stany zapalne dziąseł, u pacjentów z cukrzycą występują częściej i znacznie szybciej postępują. Dużo wolniej zachodzą u nich procesy gojenia oraz zwiększa się skłonność do występowania zakażeń i zmian ropnych, a przecież zepsute zęby, ubytki, kamień nazębny oraz infekcje dziąseł mają ogromny wpływ na naszą kondycję zdrowotną.

Tak jak w przypadku wszystkich innych powikłań – im gorzej cukrzyca jest kontrolowana, tym cięższy jest przebieg chorób przyzębia. Objawy niewyrównanej cukrzycy uzębienia w obrębie jamy ustnej obejmują między innymi:

 • opóźnione gojenie się ran,
 • słabszą podatność organizmu na infekcje,
 • suchość w ustach,
 • zapalenie języka i warg,
 • wczesną utratę zębów,
 • zakażenia grzybicze jamy ustnej.

Próchnica i paradontoza

Najczęstszymi chorobami są próchnica i paradontoza. Próchnica i paradontoza często wynikają z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Paradontoza to choroba przyzębia, polega ona na powolnym, ale stopniowym odsłanianiu korzeni zębów z powodu zniszczenia kości, w której są umocowane. Z biegiem czasu doprowadza to do utraty zębów.

Przyzębie to tkanki, które stanowią oparcie dla zęba, mocują go i umożliwiają jego odżywianie. Do przyzębia należą kostniwo (tkanka pokrywająca korzeń), ozębna (tkanka, która otacza korzenie i mocuje ząb w zębodole) oraz kostna ściana zębodołu wraz z wyrostkami zębodołowymi i dziąsło, czyli to, co otacza ząb i sprawia, że mocno siedzi on w szczęce.

Objawy paradontozy

Pierwszych objawów paradontozy można nie zauważyć. Nasz niepokój jednak powinny wzbudzić przede wszystkim zmiany w wyglądzie dziąseł. Gdy zaczynają krwawić podczas mycia zębów, są nabrzmiałe, spuchnięte, zaczerwienione może to świadczyć o stanie zapalnym. Bardzo niepokojące jest rozchwianie zębów z odsłonięciem szyjek zębowych. Jeśli więc zauważymy powyższe objawy, mogą one świadczyć o rozwijającej się paradontozie.

Nie należy też lekceważyć, gdy zęby stają się nadwrażliwe na ciepło i zimno, tworzy się na nich kamień nazębny lub gdy czujemy niesmak w ustach albo wyczuwamy przykrą woń z jamy ustnej. Choroby przyzębia należą do częstych powikłań cukrzycy.

Jak zapobiec chorobie zębów?

Zaniedbana próchnica i choroby przyzębia stają się źródłem zakażenia dla całego organizmu. Bakterie wraz z krwią przenoszone są do odległych części ciała, mogąc wywołać stan zapalny w odległych od jamy ustnej miejscach oraz wpływać na podwyższone i wysokie wartości glikemii, a także wpływać negatywnie na przebieg cukrzycy.

Zapobieganie próchnicy i paradontozie i ogólna ochrona zębów przy cukrzycy (i nie tylko) to:

 • prawidłowe i systematyczne czyszczenie zębów,
 • masaż dziąseł,
 • odpowiedni dobór szczoteczki do zębów oraz jej systematyczna wymiana (zalecana co 3 miesiące),
 • stosowanie płynów do płukania jamy ustnej,
 • używanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
 • usuwanie kamienia nazębnego,
 • regularne kontrole stomatologiczne,
 • odpowiednia dieta,
 • unikanie palenia tytoniu,
 • dbanie o higienę i dezynfekcję protez zębowych.

Profilaktyka jest niezbędna, aby zachować zdrowy uśmiech i piękne zęby na dłużej. Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz dobra kondycja zębów i dziąseł pomagają utrzymać nasze dobre samopoczucie oraz mają ogromny wpływ na stan kontroli metabolicznej cukrzycy.

Spójrz również na inny z naszych artykułów:


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.

zobacz także