Życie z cukrzycą

Wsparcie dla diabetyka. Cukrzyca forum / grupa.

9 marca 2017

Zdjęcie autora
Diabdis
3 min read

Dlaczego diabetyk potrzebuje wsparcia grupy / forum?

Większość osób na wiadomość o zachorowaniu na cukrzycę reaguje z wielkim przejęciem. Cukrzyca wywołuje wiele istotnych zmian w dotychczasowym trybie życia chorego, także w zakresie komfortu psychicznego i emocjonalnego. Wsparcie ze strony bliskich, lekarza prowadzącego, a także innych osób z tą samą diagnozą może zmienić podejście diabetyka do choroby. Warto wiedzieć, gdzie szukać wsparcia i w jaki sposób możemy je uzyskać (grupa / forum).

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Kolejny wywiad z cyklu rozmów o cukrzycy z Marzeną Wilczewską i Łukaszem Tchórzewskim, założycielami grupy “CUKRZYCA 24”, dotyczy działania ich grupy na Facebooku, pytań jakie się pojawiają na grupie, a także, co może zyskać diabetyk, dołączając do społeczności.

Nagłe zmiany, jakie wywołuje zachorowanie na cukrzycę mogą przewrócić dotychczasowe życie chorego do góry nogami. Brak wiedzy, nieumiejętność obchodzenia się ze sprzętem dla diabetyka, a także brak wsparcia ze strony osób bliskich powodują, że leczenie staje się dużym wyzwaniem. Wiążą się z tym nieprzyjemne powikłania, które mogą pogorszyć stan zdrowia pacjenta. Posiadając podstawową wiedzę na temat cukrzycy, można prowadzić taki sam tryb życia jak osoba zdrowa.

Olga Sterczewska, psycholog Diabdis: Choroba przewlekła, jak każda trudna sytuacja, z którą przychodzi nam się zmagać w życiu, może okazać się mniej bolesnym doświadczeniem, jeśli możemy liczyć na wsparcie innych osób. Już sama obecność rodziny i przyjaciół, poczucie, że rozumieją jak dotkliwe bywa otrzymanie diagnozy cukrzycy i zmaganie się z pewnymi ograniczeniami, które ona narzuca oraz że przyjmują pojawiające się, trudne emocje, pomaga lepiej radzić sobie z codziennością.

Badania naukowe potwierdzają, że dzięki wsparciu innych osób można lepiej przystosować się i radzić sobie z chorobą przewlekłą. Ułatwia ono dostosowywanie się do wymogów samokontroli, znajdowanie motywacji do poszerzania swojej wiedzy, zmniejsza wpływ stresu na zdrowie oraz tendencję do koncentrowania się na negatywnych emocjach. Ponadto, osoby, które mogą liczyć na wsparcie innych, postrzegają cukrzycę jako sytuację mniej zagrażającą, co pozwala im aktywnie dbać o utrzymanie jak najlepszego zdrowia. Z tych względów warto szukać możliwości i środowiska, które będą wspierające w zmaganiu się z chorobą.

Wsparcie ze strony cukrzyków (cukrzyca forum)

Grupy (forum) dla diabetyków mają na celu wspierać ich w trudnych dla nich chwilach. Pytania, obawy, a także chęć zdobywania wiedzy na temat cukrzycy poruszane są w grupach diabetyków na co dzień. Obecność osób, które zmagają się z podobnymi objawami, jest ważna dla innych cukrzyków. Wymiana doświadczeń (np. na cukrzyca forum), informacji na temat choroby, a także zwykła rozmowa potrafi zmobilizować do działania, a także dodać sił w stawianiu czoła chorobie.

Diabetycy uczestniczący w życiu grupy mogą liczyć na wzajemne wsparcie. W ten sposób można zyskać wiele dobrego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wsparcia przy cukrzycy?
Przeczytaj: Cukrzyca a relacje społeczne. Gdzie i jak szukać wsparcia?

Zobacz także poprzedni wywiad z Marzeną i Łukaszem o początkach cukrzycy:
Początki cukrzycy – diagnoza i co dalej?

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także