Cukrzyca typ 2 to najczęściej występujący na świecie typ cukrzycy. Jest chorobą dziedziczną i zwykle dotyczy osób starszych, jednak ze względu na epidemię otyłości wiek zachorowania na cukrzycę tego typu znacznie się obniżył. Coraz częściej występuje więc u otyłych młodych osób, nawet u nastolatków.
Epidemiologia – cukrzyca typ 2
Cukrzyca stanowi narastający problem zdrowia publicznego. Liczba chorych na cukrzycę stale rośnie. Według ostatnich badań WHO na świecie chorują już 422 mln ludzi. Około 85-90% przypadków cukrzycy to cukrzyca typu 2, jednak prawdopodobnie przynajmniej połowa chorych nadal nie została zdiagnozowana.
Rozwój cukrzycy typu 2
Do rozwoju cukrzycy typu 2 w dużym stopniu przyczynia się niewłaściwy styl życia: niedostatecznie zbilansowana dieta, składająca się z tłustych i kalorycznych posiłków, brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Duży wpływ na zachorowalność ma także stosowanie używek takich jak papierosy i alkohol.
Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Ryzyko zachorowania wzrasta u osób spokrewnionych z chorymi na cukrzycę typu 2. Szczególnie narażone na wystąpienie cukrzycy tego typu są osoby z grupy ryzyka, dlatego co jakiś czas przeprowadza się u nich badania przesiewowe.
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) badania przesiewowe należy przeprowadzać raz na 3 lata u każdej osoby powyżej 45. roku życia. Niezależnie od wieku badanie to należy wykonać co roku u tych osób, które:
- zmagają się z nadwagą lub otyłością i ich BMI wynosi 25 lub powyżej 25,
- mają styczność z cukrzycą występującą w rodzinie,
- prowadzą siedzący tryb życia lub są mało aktywne fizycznie,
- mają zdiagnozowany stan przedcukrzycowy,
- przebyły cukrzycę ciążową,
- zmagają się z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu,
- zmagają się z zespołem policystycznych jajników,
- zmagają się z chorobą układu sercowo-naczyniowego.
Prewencja
Wprowadzenie zmian w dotychczasowym stylu życia, zarówno w aktywności fizycznej, jak i w sposobie żywienia, może mieć znaczenie zarówno profilaktyczne, jak i lecznicze. Osoby obciążone wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 należy uczyć zasad zdrowego stylu życia, a także uświadamiać im, że znajdują się w grupie ryzyka.
Jeśli masz problemy z wyrównaniem cukrzycy lub zastanawiasz się w jaki sposób zmienić swoją dietę, skontaktuj się z lekarzem specjalistą. Możesz także skonsultować się z ekspertami programu dla cukrzyków, takiego jak Diabdis. Kliknij w LINK i skontaktuj się poprzez stronę internetową.
Sprawdź także inne artykuły:
Cukrzyca typu 1 u dzieci z perspektywy rodzica.
O Diabdis
Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.