Życie z cukrzycą

Cukrzyca typ 2: kto znajduje się w grupie ryzyka zachorowania?

9 listopada 2017

Zdjęcie autora
Beata Szklarek
3 min read

Cukrzyca typ 2 to najczęściej występujący na świecie typ cukrzycy. Jest chorobą dziedziczną i zwykle dotyczy osób starszych, jednak ze względu na epidemię otyłości wiek zachorowania na cukrzycę tego typu znacznie się obniżył. Coraz częściej występuje więc u otyłych młodych osób, nawet u nastolatków.

Epidemiologia – cukrzyca typ 2

Cukrzyca stanowi narastający problem zdrowia publicznego. Liczba chorych na cukrzycę stale rośnie. Według ostatnich badań WHO na świecie chorują już 422 mln ludzi. Około 85-90% przypadków cukrzycy to cukrzyca typu 2, jednak prawdopodobnie przynajmniej połowa chorych nadal nie została zdiagnozowana.

Rozwój cukrzycy typu 2

Do rozwoju cukrzycy typu 2 w dużym stopniu przyczynia się niewłaściwy styl życia: niedostatecznie zbilansowana dieta, składająca się z tłustych i kalorycznych posiłków, brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Duży wpływ na zachorowalność ma także stosowanie używek takich jak papierosy i alkohol.

Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Ryzyko zachorowania wzrasta u osób spokrewnionych z chorymi na cukrzycę typu 2. Szczególnie narażone na wystąpienie cukrzycy tego typu są osoby z grupy ryzyka, dlatego co jakiś czas przeprowadza się u nich badania przesiewowe.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) badania przesiewowe należy przeprowadzać raz na 3 lata u każdej osoby powyżej 45. roku życia. Niezależnie od wieku badanie to należy wykonać co roku u tych osób, które:

  • zmagają się z nadwagą lub otyłością i ich BMI wynosi 25 lub powyżej 25,
  • mają styczność z cukrzycą występującą w rodzinie,
  • prowadzą siedzący tryb życia lub są mało aktywne fizycznie,
  • mają zdiagnozowany stan przedcukrzycowy,
  • przebyły cukrzycę ciążową,
  • zmagają się z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu,
  • zmagają się z zespołem policystycznych jajników,
  • zmagają się z chorobą układu sercowo-naczyniowego.                        

Prewencja

Wprowadzenie zmian w dotychczasowym stylu życia, zarówno w aktywności fizycznej, jak i w sposobie żywienia, może mieć znaczenie zarówno profilaktyczne, jak i lecznicze. Osoby obciążone wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 należy uczyć zasad zdrowego stylu życia, a także uświadamiać im, że znajdują się w grupie ryzyka.

Jeśli masz problemy z wyrównaniem cukrzycy lub zastanawiasz się w jaki sposób zmienić swoją dietę, skontaktuj się z lekarzem specjalistą. Możesz także skonsultować się z ekspertami programu dla cukrzyków, takiego jak Diabdis. Kliknij w LINK i skontaktuj się poprzez stronę internetową.

Sprawdź także inne artykuły:

Cukrzyca typu 1 u dzieci z perspektywy rodzica.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Beata Szklarek |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem pielęgniarką, posiadam specjalizację z zakresu edukacji diabetologicznej. Mam doświadczenie w pracy z pacjentami, a edukacją cukrzycową zajmuję się od 10 lat. Posiadam certyfikat trenera pompowego Medtronic.

zobacz także