Życie z cukrzycą

Cukrzyca typu 1 u dzieci z perspektywy rodzica.

16 marca 2017

Zdjęcie autora
Diabdis
3 min read

Wzrost zachorowań na cukrzycę przybrał zawrotne tempo. Cukrzyca typu 1 to nie tylko choroba dorosłych, ale także dzieci. Rodzice małego diabetyka mają nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o stawianie czoła cukrzycy. W jaki sposób się zachować, jakie informacje są najważniejsze po diagnozie? Tego dowiecie się w dalszej części materiału.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Pomoc dziecku choremu na cukrzycę z perspektywy rodzica – kolejny temat z cyklu rozmów o cukrzycy poruszony w wywiadzie przez Marzenę Wilczewską i Łukasza Tchórzewskiego – założycieli fundacji “CUKRZYCA 24”.

Szacuje się, że na całym świecie cukrzycę typu 1 ma około 497 tysięcy dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14 lat. Liczba nowych zachorowań rośnie średnio o 3% rocznie. Największy wzrost liczby zachorowań zaobserwowano u dzieci najmłodszych – do piątego roku życia.¹

W jaki sposób rodzice mogą wspierać małych cukrzyków? Co powinni wiedzieć o cukrzycy na samym początku? Małgorzata Duda, edukator diabetologiczny, podpowiada, jak rodzic może poradzić sobie w związku z cukrzycą typu 1 u dzieci.

Małgorzata Duda, edukator diabetologiczny, Diabdis:
Reakcje rodziców na zachowanie dziecka są różne. Część rodziców podchodzi do choroby jako wyzwania, które przyniosło życie, inni obwiniają się za stan zdrowia dziecka i szukają przyczyny. Należy pamiętać, że zachorowanie dziecka nie jest winą rodziców. Rodzic może natomiast być przewodnikiem życia dla dziecka z cukrzycą. Mały cukrzyk wymaga ciągłej asysty ze strony swojego rodzica. Idealną sytuacją dla dziecka jest, kiedy wsparcie płynie ze wszystkich stron. Od rodziców, opieki medycznej, szkoły, a w przypadku starszych dzieci – akceptacji ze strony rodzeństwa i rówieśników.”

Co należy wiedzieć o początkach cukrzycy dziecka?

Gdy dziecko choruje – choruje cała rodzina. Cukrzyca typu 1 u dzieci wymaga przeorganizowania stylu życia. Ważną zmianą jest dieta. Rodzice powinni dowiedzieć się, czym jest zdrowa dieta dla cukrzyka, jakie produkty spożywcze są dla dziecka odpowiednie. Ważne też jest sprawdzanie składu produktów, a także uczenie się zasad przeliczania wymienników węglowodanowych w posiłkach. Mimo że na szkoleniach dla rodziców podawanie insuliny w śladowych ilościach może być częścią edukacji, to wstrzykiwanie jej do organizmu bez nadzoru specjalisty może być niebezpieczne dla osoby zdrowej.

Wsparcie ze strony rodziców

Rodzice dziecka chorego na cukrzycę, powinni panować nad swoimi słabościami, przede wszystkim jeśli chodzi o słabości dietetyczne. Dzieci zwykle biorą przykład z rodziców, wzorują się na ich zachowaniu. Dlatego ważne jest, aby nie sprawiać dziecku przykrości z powodu jedzenia nieodpowiednich produktów lub takich, których dziecko nie powinno spożywać w dużych ilościach.

W przypadku, kiedy dziecko zachoruje na cukrzycę, często jedno z rodziców rezygnuje z pracy. Pełna dyspozycja rodzica, nawet jeśli dziecko jest w szkole, sprawia, że młody cukrzyk czuje się bezpiecznie. Rodzica czekają codzienne wyzwania, takie jak:

  • przeliczanie obiadu w szkole,
  • awaria pompy insulinowej,
  • liczenie wymienników węglowodanowych i wymienników białkowo-tłuszczowych,
  • wymiany wkłuć,
  • częstych pomiarów cukru.

Zobacz także dwa poprzednie wywiady z Marzeną i Łukaszem:

Początki cukrzycy – diagnoza i co dalej?

Wsparcie dla diabetyka. Cukrzyca forum/grupa.

Nie wiesz jak obliczyć wymienniki węglowodanowe i wymienniki białkowo-tłuszczowe? Skorzystaj z: Kalkulatora

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)

¹ Dr hab. n. med. A. Szypowska, dr  M. Lipka, dr M. Pocener-Czaplińska, dr n. med. Hanna Trippenbach-Dulska: Mam cukrzycę typu 1. Poradnik dla pacjenta i jego rodziny. Edycja 3.

zobacz także