Życie z cukrzycą

Cukrzyca u psa i kota: czy jest taka sama jak u ludzi?

5 września 2017

Zdjęcie autora
Patrycja Szczecina
4 min read

Cukrzyca u psa i kota przebiega podobnie jak u ludzi. Trzustka naszego pupila nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, przestaje ją produkować w ogóle lub jego organizm stał się na nią odporny. Insulina umożliwia komórkom mięśniowym, tłuszczowym i wątrobowym pobieranie glukozy z krwi.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Mechanizm ten umożliwia dostarczanie organizmowi energii, która jest potrzebna do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych. Jeżeli ten mechanizm zostaje zaburzony, poziom cukru wzrasta i jest on usuwany z organizmu wraz z moczem.

Organizm pozbawiony energii z cukru musi pobierać ją z rozpadu tłuszczu i białka, co prowadzi do podtruwania organizmu przez ciała ketonowe i w konsekwencji do jego wyniszczenia.

Nieleczona cukrzyca u psa lub kota negatywnie wpływa na działanie wielu narządów wewnętrznych, co w efekcie prowadzi do śmierci zwierzęcia. Jeśli zauważymy u naszego pupila niepokojące objawy, powinniśmy udać się z nim do weterynarza.

Jakie są objawy zachorowania zwierząt na cukrzycę?

Dla właścicieli zarówno psów, jak i kotów niepokojące powinny być takie objawy jak:

 • częste i obfite wydalanie moczu,
 • nadmierne pragnienie,
 • oraz zwiększony (mimo utraty wagi) apetyt.

Właścicieli kotów powinny zaniepokoić także:

 • brzydki zapach z pyszczka,
 • osowiałość,
 • choroby skóry.

Natomiast cukrzyca u psów szybko wiąże się z sytuacją, w której dochodzi do rozwoju zaćmy oraz spadku kondycji.

Rozpoznanie: cukrzyca u psa i kota.

Cukrzycę u zwierząt rozpoznaje się na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań krwi i moczu, które wykonuje lekarz weterynarii.

Badanie moczu jest bardzo ważne w diagnostyce cukrzycy. Pozwala ono stwierdzić, czy w moczu pojawiła się glukoza oraz czy doszło do zakażenia układu moczowego. Próbkę do badania pobiera się bezpośrednio z pęcherza moczowego, ponieważ jedynie jałowa próbka daje wiarygodny wynik. W przypadku kotów dzięki badaniu moczu można jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z cukrzycą.

Zarówno od psów, jak i od kotów lekarz pobiera krew w celu określenia stężenia glukozy we krwi oraz wykonania innych oznaczeń pozwalających na ocenę wydolności narządów wewnętrznych, które mogły zostać uszkodzone.

Wysoki cukier to nie zawsze cukrzyca u kota

W przypadku kotów podwyższony poziom cukru we krwi nie musi oznaczać cukrzycy. U tych zwierząt występuje zjawisko hiperglikemii postresowej, czyli podwyższonego poziomu cukru wywołanego stresem, i nie jest ono związane z cukrzycą.

Ważna jest również ocena ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia, ponieważ niektóre choroby i zakażenia mogą utrudniać leczenie cukrzycy.

Cukrzyca u zwierząt – jak leczyć?

Ogromne znaczenie we właściwym leczeniu zwierząt chorych na cukrzycę ma ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza oraz zrozumienie, na czym polega to choroba. Zwierzęta leczy się – podobnie jak ludzi – insuliną.

Insulinę dla zwierząt podaje się podskórnie, jeden lub dwa razy dziennie. Ważne jest ustalenie właściwej dawki insuliny; właściciel może pomóc lekarzowi w jej określeniu, wykonując regularnie pomiary poziomu cukru u pupila. Nadmiar insuliny może prowadzić do hipoglikemii, natomiast niedobór – do hiperglikemii. Oba stany są niebezpieczne dla zdrowia i życia pupila.

Do podstawowych elementów terapii (oprócz podawania insuliny) należą również ścisła dieta, regularne pory posiłków i aktywność fizyczna. W przypadku psów konieczna jest także sterylizacja. Zastosowanie się do określonych zasad oraz konsekwencja pozwolą właścicielowi oraz pupilowi cieszyć się sobą jeszcze przez długi czas.

Jakie są przyczyny zachorowań zwierząt?

Przyczynami zachorowań na cukrzycę u kotów mogą być:

 • wrodzone predyspozycje,
 • otyłość spowodowana niewłaściwą dietą i brakiem ruchu,
 • zażywanie niektórych leków,
 • inne schorzenia (np. nadczynność tarczycy czy rak trzustki).

Cukrzyca u kotów najczęściej pojawia się powyżej 10. roku życia, głównie u samców, co jest związane z niższym fizjologicznym poziomem insuliny. Szczególnie narażone na zachorowanie są koty rasy birmańskiej i syjamskiej.

Z kolei cukrzyca u psów to przypadłość, na którą najczęściej chorują samice. Jest to związane z wahaniami poziomu hormonów podczas cyklu rujowego, szczególnie hormonu wzrostu wydzielanego przez pobudzony gruczoł mlekowy. Zachorowania dominują głównie u psów małych i średnich po 8. roku życia. Do ras szczególnie zagrożonych zachorowaniem na cukrzycę zaliczamy m.in.:

 • jamniki,
 • pudle,
 • beagle,
 • miniaturowe sznaucery.

Artykuł został przygotowany we współpracy z: http://www.sweetsulina.pl/

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Patrycja Szczecina |

Certyfikowany edukator cukrzycowy

zobacz także