Życie z cukrzycą

Z cukrzycą w podróży: jak się przygotować do wyjazdu na wakacje?

30 czerwca 2017

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
6 min read

Nadchodzą wakacje – czas wypoczynku, urlopów, relaksu i wyjazdów w różne strony świata wszelkimi środkami lokomocji. Cukrzyca nie jest przeszkodą w wyjeździe na wymarzone wakacje. Jednakże, aby wyjazd był w pełni satysfakcjonujący dla nas i naszej rodziny, diabetyk powinien odpowiednio zaplanować swoją podróż i przygotować się do niej nieco wcześniej.

Wiedza to podstawa

Podstawowym i najważniejszym elementem podróży diabetyka jest posiadanie wiedzy na temat swojej choroby. Cukrzyk będący na urlopie, powinien znać swój organizm na tyle, aby szybko zareagować w sytuacji nagłej i podjąć odpowiednie działanie.

Przed wyjazdem, jeśli jest to możliwe należy odbyć wizytę do lekarza specjalisty lub lekarza rodzinnego, w celu zaopatrzenia się w receptę na brakujące leki, insuliny, paski lub zlecenie na osprzęt do pompy. Podczas wizyty należy omówić optymalne dawki insuliny lub leków na wypadek sytuacji niepożądanych, które mogą się nam przytrafić podczas wakacji. Należałoby zadbać również o to, aby przed urlopem nasza cukrzyca była wyregulowana.

Osoby podróżujące za granicę, powinny zaopatrzyć się w zaświadczenie o chorobie przetłumaczone na j. angielski. Takie zaświadczenie powinno zawierać informacje o tym, że chorujemy na cukrzycę. Warto zaznaczyć jaki typ cukrzycy ma podróżujący, w jaki sposób przebiega jego leczenie, a także jakie leki przyjmuje. Jeśli ktoś jest na pompie insulinowej to również warto umieścić takie dane w zaświadczeniu.

Przygotowanie do wyjazdu – co ze sobą zabrać na wakacje diabetyka?

Zaplanowaliście wyjazd w góry bądź nad morze? Pomyślcie co będzie niezbędne do codziennego kontrolowania cukrzycy. Warto przygotować sprzęt na każdą z możliwych sytuacji czyli hipoglikemię, hiperglikemię, awarię glukometru i awarię pompy.

Standardowy „ekwipunek diabetyka”  to zazwyczaj wiele drobiazgów:

 • insuliny na cały okres pobytu + dodatkowo 3 fiolki w zapasie,
 • leki na cały okres pobytu + dodatkowe opakowanie na zapas,
 • peny + dodatkowy na wypadek zgubienia, uszkodzenia, zniszczenia –  jeśli nie posiadasz zapasowego pena, insulinę możesz podać tzw. strzykawką insulinówką, którą zakupisz w każdej aptece,
 • igły do pena,
 • glukometr + nakłuwacz + lancety/ za granice naszego kraju warto wziąć dodatkowy glukometr jako zapasowy,
 • baterie do glukometru,
 • paski testowe na okres pobytu + 1 dodatkowe opakowanie,
 • paski keto diastix,
 • glukagon 2 szt / z aktualną datą ważności,
 • glukozę np. dextro, saszetki z żelem 1WW, cukier w kostkach lub w saszetkach,
 • gaziki odkażające,
 • wszystkie inne medykamenty, które dotyczą innych chorób współistniejących oraz leki dodatkowe / przeciwbólowe, związane z zatruciami pokarmowymi lub infekcjami itp.,
 • bransoletkę, identyfikator, kartę informacyjną z informacją, że jesteśmy diabetykami/ ICE w telefonie

Osoby korzystające z pompy insulinowej ponadto

 • zapas wkłuć,
 • drenów,
 • pojemniczków na insulinę,
 • baterii do pompy,
 • nakrętek,
 • dodatkowe peny wraz z insuliną bazalną na wypadek awarii pompy,
 • telefon do serwisu pomp.

Osoby korzystające z systemów monitorowania

 • dodatkowy sensor,
 • plaster mocujący,
 • ładowarkę,
 • glukometr wraz z osprzętem.

Wyjeżdżając za granicę warto zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową na wypadek leczenia lub hospitalizacji.

W krajach Unii Europejskiej obowiązuje EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która jest wydawana w oddziałach NFZ i uprawnia osobę ubezpieczoną w NFZ do bezpłatnego leczenia.

Jeśli wyjeżdżasz na zorganizowaną wycieczkę z biurem  podróży, warto zgłosić pilotowi, że chorujesz na cukrzycę i uzyskać informacje o opiece lekarskiej w miejscu wypoczynku.

Samolot, samochód, autokar – jak się przygotować do podróży z cukrzycą?

Lot samolotem to ostatnio bardzo częsta forma podróżowania, lecz trzeba się do niej należycie przygotować. W obecnej sytuacji  na lotniskach spotykamy się ze wzmożonymi kontrolami związanymi z bezpieczeństwem podróżowania.

Diabetyk powinien zawsze ze sobą posiadać zaświadczenie o tym, że choruje na cukrzycę oraz potrzebę wniesienia na pokład samolotu leków oraz sprzętu .Zaświadczenie powinno być sporządzone co najmniej w języku angielskim. Nie każdy przewoźnik  sprawdza to zaświadczenie ale warto się w nie zaopatrzyć by spokojnie przejść odprawę lotniskową.

Do bagażu podręcznego zabieramy wszystkie leki i sprzęt. Nigdy nie wkładamy insuliny oraz pasków do bagażu rejsowego. Bagaże te bardzo często są przewożone w lukach bagażowych, gdzie temperatura wynosi poniżej 70º C. Grozi to przemrożeniem insuliny , której bezwzględnie nie możemy wtedy używać.

Jeśli podróżujemy samochodem lub autokarem również musimy zabezpieczyć insulinę  przed działaniem ciepła i słońca. Nie wolno umieszczać insuliny „pod ręką” w tzw. schowku samochodowym, ani na półce pod tylną szybą samochodu. Insulinę na czas podróży musimy zabezpieczyć i włożyć w przenośną torbę termo lub termos, albo etui chłodzące.

W jaki sposób przechowywać insulinę w podróży?

Ogólne zasady przechowywania insuliny

 1. Insulinę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8 º C
 2. Insuliny NIE WOLNO zamrażać i używać, w przypadku, kiedy uległa zamrożeniu lub zmieniła barwę czy też konsystencję
 3. Insuliny , które używamy na bieżąco nie przechowujemy w lodówce , lecz w temperaturze pokojowej . Zawsze chronimy przed słońcem .
 4. Otwartą insulinę możemy używać  tylko ok. 4  tygodni.
 5. Przestrzegamy dat ważności insulin i leków, nie używamy ich po terminie przydatności.

Pobyt na urlopie wakacyjnym jest także związany  ze wzmożoną aktywnością, zmianą trybu życia i odżywiania. Dlatego częstsza kontrola glikemii jest w tym czasie niezmiernie ważna i należy do podstawowych obowiązków. Trzeba zastanowić się także, czy nie będzie konieczna modyfikacja dawek insuliny lub leków doustnych.

Kolejnym aspektem jest nawadnianie organizmu. Latem pijmy dużo płynów, a przede wszystkim wody. Przebywając w ciepłych, egzotycznych krajach należy spożywać tylko wodę butelkowaną. Unikajmy napojów z kostkami lodu, z uwagi na zagrożenie zachorowania na choroby pokarmowe. Spożywanie alkoholu podczas wakacji wymaga również rozwagi – po alkoholu rośnie ryzyko niedocukrzenia. Zastanawiasz się czy możesz pić alkohol przy cukrzycy?

Przeczytaj artykuł: Cukrzyca a alkohol: jak alkohol działa na cukrzyka?

Pamiętajcie, że urlop i wakacje nie są odpoczynkiem od cukrzycy. Ona z nami będzie przez cały czas. Dlatego traktujmy ją jako towarzysza podróży, z którym miło i zdrowo spędzimy wakacyjny, letni czas.

Warto poznać także inny z naszych artykułów, omawiający przechowywanie leków i suplementów.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.

zobacz także