Życie z cukrzycą

Dieta ketogeniczna a cukrzyca

5 lutego 2021

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

W ciągu kilku ostatnich lat stosowanie diety ketogenicznej stało się bardzo popularne wśród osób, które chcą zgubić nadmiarowe kilogramy. Z racji tego, że dieta ta jest uboga w węglowodany, a znajdziemy w niej głównie produkty o wysokiej zawartości tłuszczów, może wydawać się, że jest odpowiednia dla osób z cukrzycą oraz insulinoopornością. Czy jest tak w rzeczywistości? Na czym dokładnie polega dieta ketogeniczna? W jaki sposób działa? Czy mogą stosować ją osoby chore na cukrzycę?

Dieta ketogenna – kto może ją stosować?

Najczęściej dieta ketogenna pełni rolę diety odchudzającej. Dzięki przerzuceniu się na produkty bogate w tłuszcze możemy szybko osiągnąć oczekiwane rezultaty bez głodówki oraz większych wyrzeczeń. Wybór dostępnych składników jest naprawdę szeroki, a dieta ketogeniczna sprawdzi się również u osób cierpiących na różne schorzenia. Najczęściej słyszymy o jej pozytywnym działaniu w przypadku padaczki lub choroby Alzheimera. Coraz częściej decydują się na nią również osoby zmagające się z cukrzycą – zarówno typu 1, jak i typu 2. Dzięki spożywaniu produktów o wysokiej zawartości tłuszczy organizmowi dużo łatwiej jest utrzymać zalecany poziom glikemii oraz ograniczyć skoki poziomu cukru we krwi. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na insulinę i dużo łatwiej jest utrzymać prawidłową wagę ciała.

Zasady diety ketogennej

Dieta ketogeniczna to jeden z bardziej rewolucyjnych sposobów żywienia. Jest to całkowite zaprzeczenie zbilansowanej diety. Opiera się ona na spożyciu głównie tłuszczy, co, wbrew naszym przekonaniom, może powodować szybką redukcję tkanki tłuszczowej. Wybierając dietę ketogenną praktycznie do minimum redukujemy spożycie węglowodanów, z których w normalnych warunkach organizm pobiera energię. Dzięki tłuszczom, które jemy w dużej ilości, w wątrobie zachodzi proces ketozy. Podczas niego powstają ciała ketonowe. W ich składzie znajdziemy aceton, acetooctan, kwas beta-hydroksymasłowy oraz metyloglioksal. Związki te przenikają do układu nerwowego, gdzie zastępują glukozę.

Zbilansowana dieta vs. dieta ketogeniczna

Osoby chore na cukrzycę najczęściej wybierają zbilansowaną dietę, która jest bogata w różnorodne składniki odżywcze. Taka dieta polecana jest przez diabetologów oraz dietetyków. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego spożycie różnych składników powinno rozkładać się następująco: węglowodany: 45-60%, tłuszcze: 25-40, białko: 15-20%. W przypadku diety ketogennej proporcje są zupełnie inne i są dalekie od zasad zbilansowanego odżywiania. W klasycznej diecie ketogenicznej tłuszcze powinny stanowić aż 80-90% wszystkich przyjmowanych pokarmów. Pozostałą część, czyli zaledwie 10-20%, węglowodany oraz białko. Jak możemy zauważyć, proporcje to znacznie różnią się od zaleceń PTD.

Początki diety ketogenicznej

W rzeczywistości dieta ketogeniczna jest bardzo łatwa w stosowaniu i przy odpowiednej kontroli organizmu nie powinna nieść za sobą skutków ubocznych, a nawet przeciwnie – jedzenie produktów wysokotłuszczowych może mieć działanie prozdrowotne. Dodatkowo zaplanowanie jadłospisu wcale nie jest trudne. Na początku najlepiej postawić na łatwe do przygotowania potrawy, w skład których wchodzą ogólnodostępne produkty, które znajdziemy w każdym sklepie spożywczym.

Odczucia podczas pierwszych dni na diecie ketogenicznej mogą różnić się w zależności od osoby. Niektórzy nie odczuwają żadnej zmiany. Jest to jednak niewątpliwy szok dla organizmu, który u innych może skutkować zmęczeniem. Nie ma ono charakteru długotrwałego i zwykle znika po kilku dniach. Ciało potrzebuje chwili, by przyzwyczaić się do nowego stanu. Na początku diety potrzebujemy też zwykle więcej tłuszczu dostarczanego w pokarmie. Z czasem organizm nie wymaga go już aż tak dużo. Wówczas możemy zmniejszyć jego ilość i kaloryczność spożywanych posiłków.

Dieta keto vs. cukrzyca

Najważniejszym skutkiem przejścia na dietę ketogeniczną jest zmiana składników, z jakich nasz organizm czerpie energię. Na szczęście większość komórek jest w stanie funkcjonować, jeśli dostarczamy im wyłącznie tłuszcz. Pozwala to powrócić do normalnych wyników glikemii. Jak już wspominaliśmy, dieta ketogeniczna u osób cierpiących na cukrzycę typu 2 może skutkować utratą masy ciała oraz zmniejszeniem poziomu glukozy we krwi. Jednakże z jej stosowaniem mogą również wiązać się pewne zagrożenia. Długoterminowe stosowanie diety keto może prowadzić do miażdżycy, chorób wątroby czy kamicy nerkowej. Może również skutkować niedoborem witamin i składników mineralnych, np. witaminy C.

Na dietę ketogeniczną decydują się najczęściej osoby, które oprócz cukrzycy zmagają się z nadmiarowymi kilogramami. Przeprowadzone badania wskazują, że dieta może co prawda pomóc w walce z problemem, ale nie powinniśmy jej nadużywać. Osoby, które się na nią zdecydują powinny być pod stałą opieką lekarza i powinny stosować ten sposób żywienia przez nie więcej niż 6-12 miesięcy. Należy pamiętać, że diabetyk na tej diecie powinien stale obserwować swój organizm,a nieodpowiedzialne stosowanie diety ketogenicznej może prowadzić nawet do kwasicy ketonowej!

 

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
  1. https://wydawnictwovital.pl/wp-content/uploads/2017/05/Terapia-ketonowa_edited.pdf
  2. https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/download/28660/23429
  3. https://wydawnictwovital.pl/wp-content/uploads/2019/06/Kompletna-dieta-ketogeniczna.pdf

zobacz także