Dieta diabetyka

Dieta przy cukrzycy: skuteczne i bezpieczne odchudzanie

16 września 2016

Zdjęcie autora
Agnieszka Szuwała
4 min read

Właściwa dieta przy cukrzycy jest szczególnie ważna w procesie leczenia. Prawidłowo skomponowana dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych wodpowiednich proporcjach i ilościach, podnosi jakość życia, pozwala zachować dobry stan zdrowia i sprawność fizyczną przez długi czas. Prawidłowa dieta przy cukrzycy pozwala lepiej kontrolować chorobę.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Każdego dnia powinniśmy dostarczać ok. 80 różnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach i ilościach wraz z pożywieniem. Nie ma idealnego produktu, który dostarczałby wszystkich tych składników. Dlatego dieta przy cukrzycy powinna być urozmaicona.

Posiłki i potrawy powinno się przygotowywać z niewielka ilością tłuszczu – mogą być gotowane, duszone lub pieczone. Unikać powinno się smażenia, szczególnie w głębokim tłuszczu. Dieta odchudzająca polega na redukcji kalorii. Powinna być indywidualnie dopasowana i ustalona przez dietetyka. Ważna jest nie tylko ilość, ale również i jakość spożywanych posiłków.

Dieta przy cukrzycy: ile posiłków jeść w ciągu dnia? 

Ważnym elementem leczenia dietetycznego jest spożywanie przynajmniej 5 posiłków dziennie. Im wcześniej się wstaje i im później chodzi spać, tym liczba posiłków powinna być większa. Spożywane posiłki powinny być niewielkie, ale za to częste, warto rozłożyć je w odstępach w odstępach czasowych dwu- lub trzygodzinnych. Taki sposób odżywiania się pozwala utrzymać stężenie glukozy we krwi na mniej więcej stałym poziomie, co jest istotne dla diabetyka. Zbyt długie odstępy czasu między posiłkami powodują obniżenie się stężenia glukozy we krwi, co zazwyczaj kończy się „napadami wilczego apetytu” i tycia. Nie powinno się również opuszczać posiłków – w szczególności śniadania!

O czym należy pamiętać przy odchudzaniu? 

Kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać, to przede wszystkim:

 • nie głodzić się, ponieważ to zazwyczaj powoduje „napady wilczego apetytu” i przybierania masy ciała, czyli efekt yo-yo: jeśli nie dostarcza się do organizmu składników odżywczych w odpowiednich ilościach organizm zaczyna lepiej je przyswajać i magazynować. A gdy tylko zaczynamy normalnie jeść – tyjemy. To powoduje, że następna kuracja odchudzająca może być znacznie trudniejsza;
 • pić przynajmniej 1,5-2 l płynów dziennie w postaci herbaty, soków, mleka, wody do picia (6-10 szklanek dziennie). Wspomaga to odchudzanie i przemianę materii;
 • stosując dietę dla cukrzyka, należy podzielić spożywane pokarmy na jak najwięcej małych posiłków jedzonych w odstępach dwu-, trzygodzinnych;
 • przygotować dużą ilość warzyw, zarówno w formie surowej, jak i gotowanej czy duszonej – mogą stanowić przekąski między posiłkami, zastępując słodycze;
 • spożywać minimum białka np. mleka lub jego zamienników – chudego mięsa białego;
 • śmietanę, majonez, sosy zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem, chudym mlekiem;
 • unikać słodyczy i alkoholu;
 • unikać potraw smażonych, szczególnie w głębokim tłuszczu, wybierać raczej potrawy duszone, gotowane lub pieczone;
 • kroić żywność (pieczywo, warzywa itp.) na małe plasterki, co stwarza wrażenie obfitości;
 • wyłączyć  z diety ostre przyprawy: chili, pieprz, które pobudzają apetyt;
 • jeść na małych talerzykach, aby oszukać wzrok.

Warto też pamiętać, że żadna dieta odchudzająca nie da oczekiwanego efektu, gdy nie jest wspierana przez odpowiednią aktywność fizyczną. Zwiększy się wówczas ilość wydatkowanej energii, co przyspiesza utratę masy ciała. Wysiłek fizyczny powinno się zaplanować przynajmniej 3-4x w tygodniu po 45 – 60 minut (spacer, jazda na rowerze itp.).

Nie zapomnij też, że dieta dla cukrzyka to nie wszystko. Oprócz odpowiedniego doboru posiłków warto też zadbać o aktywność fizyczną.

Przykładowy jadłospis na diety redukcyjnej 1300 kcal

dieta przy cukrzycy

Chcesz obliczyć swój bilans energetyczny? Zajrzyj na: Jak schudnąć?

Skoro interesuje Cię dieta przy cukrzycy, poznaj też nasze porady na temat tego, jak przygotować posiłki przy tej chorobie śniadanie dla cukrzyka oraz obiad. Wbrew pozorom to wcale nie musi być trudne!


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Agnieszka Szuwała |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Od ponad 10 lat pracuję z osobami z cukrzycą jako dietetyk i edukator diabetologiczny. Mam doświadczenie w pracy z dziećmi i osobami dorosłymi. Doradzam i pomagam osobom z cukrzycą typu 1 i typu 2 w zakresie dobrego odżywiania, wysiłku fizycznego, nowoczesnych metod leczenia cukrzycy, jak np. pompy insulinowe.

zobacz także