Życie z cukrzycą

Jak zadbać o sprzęt i insulinę dla diabetyków latem? Porady i wskazówki

21 czerwca 2020

Zdjęcie autora
Anna Czupryniak- Fabiniak
5 min read

Wszelkie zmiany trybu życia związane z podróżowaniem i zażywaniem kąpieli słonecznych mogą skutkować hiperglikemią. Dlatego aby letni odpoczynek pozostał miłym wspomnieniem, warto poznać specyfikę postępowania ze sprzętem dla diabetyków.

Samokontrola to klucz do spokojnych wakacji

Pomiar cukru to nie tylko początek analizy dotychczasowych kroków, ale także metoda organizowania dnia w taki sposób, żeby zapobiec ewentualnym wahaniom glikemii.

Niezbędne akcesoria dla diabetyka to:

  • glukometr,
  • nakłuwacz z lancetami,
  • paski do pomiaru poziomu glukozy we krwi,
  • paski do pomiaru ketonów,
  • insulina,
  • wstrzykiwacz i zapasowe igły,
  • glukagon na wypadek niedocukrzenia z utratą przytomności,
  • pojemniczek na odpady medyczne,
  • zapasowe wkłucia (w przypadku leczenia za pomocą osobistej pompy insulinowej),
  • zbiorniczek na insulinę, dodatkowe baterie oraz gaziki odkażające.

Sprzęt dla diabetyków: o tym warto pamiętać 

Nie można wyobrazić sobie dziś życia diabetyka bez glukometru. To niepozorne urządzenie staje się centrum informacji niezbędnych do podejmowania właściwych działań.

Glukometry, nakłuwacze, wstrzykiwacze, pompa insulinowa, igły i wkłucia to sprzęty osobiste i takimi zdecydowanie powinny pozostać. Każdy glukometr wyposażony jest w lancety do nakłuwacza, które służą do pobierania kropli krwi do pomiaru glikemii. Zarówno wybór glukometru, jak i dodatkowego sprzętu powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb diabetyka, w zależności od jego wieku czy stylu życia.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rekomenduje do pomiaru aparaty, które wskazują stężenie glukozy w osoczu krwi. Oznacza to, że pokazują one na wyświetlaczu wynik, który jest już przeliczony do aktualnego stężenia glukozy w osoczu krwi diabetyka.

Należy bezwzględnie zwrócić uwagę na zachowanie zasad dotyczących utrzymania higieny sprzętu do pomiaru glikemii, ponieważ nieprawidłowa higiena przyczynia się do zafałszowania wyników i podejmowania błędnych działań. Nie należy trzymać zużytych pasków testowych w opakowaniu z glukometrem. Lancety, igły i paski trzeba przechowywać w przeznaczonych do tego pojemnikach.

Lato z cukrzycą: jak dbać o sprzęt dla diabetyków?

Większość dostępnych na rynku urządzeń działa w temperaturze pokojowej. Trzeba zwracać uwagę na datę ważności pasków do pomiaru oraz na sposób ich przechowywania (zaleca się używać do tego szczelnie zamkniętych pudełek) – w miejscu oddalonym od ryzyka mechanicznego uszkodzenia. Glukometr należy nosić ze sobą w oryginalnym etui, które zazwyczaj ma przegródki do przechowywania lancetów i nakłuwacza oraz miejsce na pojemnik z paskami.

Należy pamiętać, że glukometry bywają wrażliwe na bezpośrednie nasłonecznienie, kurz, wilgoć czy wytwarzane przez inne odbiorniki pole elektromagnetyczne. Piach, słona woda i wysokie ciśnienie w trakcie lotu samolotem także mogą wpływać na nieprawidłowe funkcjonowanie glukometru. Dlatego diabetykom wyjeżdżającym na urlop zaleca się zabranie ze sobą zapasowego sprzętu.

Do podawania insuliny służą wstrzykiwacze lub pompy insulinowe. Zachowanie higieny nakłuć skóry zdecydowanie wspiera prawidłową samokontrolę i sprzyja zapobieganiu zakażeniom. Latem jest to szczególnie istotne. Rutynowo zaleca się przechowywanie zapasu insuliny w temperaturze 4-8 stopni Celsjusza, natomiast aktualnie używaną insulinę należy przechowywać w temperaturze maksymalnie do 25 stopni Celsjusza. Można jeszcze mówić o optymalnej skuteczności insuliny, pod warunkiem, że jest ona używana nie dłużej niż 28 dni przy prawidłowym terminie ważności, który oznaczony jest na opakowaniu.

Powyżej 35 stopni Celsjusza insulina traci swoje właściwości. Stąd zalecenia, aby w trakcie plażowania osprzęt z insuliną przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Dobrym pomysłem może być stosowanie szczelnie zamykanych opakowań termoizolacyjnych. Nie należy także używać zamrożonej insuliny.

Czy możliwy jest urlop od insuliny?

W przypadku stosowania insuliny w penach kąpiel czy opalanie nie wydają się problemem, jednak jeśli korzystamy z osobistej pompy insulinowej, może to być nie lada kłopot. Całkowity urlop od insuliny nie jest możliwy, jeśli jest ona podstawą leczenia, a odłączenie pompy na kilka godzin za każdym razem powinno być konsultowane z diabetologiem i zespołem edukującym, ponieważ wymaga wnikliwej analizy dobowego profilu glikemii i ustalenia zapotrzebowania na insulinę na jego podstawie.

Przypadkowy i krótki kontakt pompy z wodą (np. deszcz) nie powinien negatywnie wpływać na jej pracę, jednak długotrwałe kąpiele z pompą, nawet jeśli jest ona w ochronnym etui, mogą być ryzykowne i dlatego nie są zalecane.

Przy skokach do wody czy pływaniu, oprócz oczywistej możliwości zalania układu elektronicznego, może przydarzyć się przypadkowe odpięcie pompy. Przedostanie się do pompy wody, soli czy piasku może skutkować uszkodzeniem urządzenia. Dlatego jeśli podejmiemy decyzję o nieużywaniu pompy przez dłuższy czas, trzeba przełączyć ją w tryb zatrzymania, wyjąć baterię i ampułkę z insuliną, a pompę przechowywać z dala od kurzu i wilgoci.

Zawsze należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, nie tylko samej pompy, ale także wkłucia. W przypadku uszkodzenia któregokolwiek z akcesoriów żadnego ze sprzętów nie należy naprawiać samodzielnie.

Jeśli planujecie urlop przeczytajcie artykuł: Z cukrzyca w podróży: jak się przygotować do wyjazdu na wakacje?

Warto przeczytać równiez artykuł omawiający glukometry i kwestię dokładności pomiarów nimi wykonywanych.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Anna Czupryniak- Fabiniak |

Pedagog zdrowia, promotorka edukacji zdrowotnej

zobacz także