Życie z cukrzycą

Cukrzyca nastolatka: jak poradzić sobie z cukrzycą w okresie dojrzewania?

18 sierpnia 2020

Zdjęcie autora
Lilla Welzel
5 min read

Okres dojrzewania dla większości młodych ludzi jest czasem trudnym i często generuje wiele problemów. Jeśli dodamy do tego cukrzycę, wymagającą dużego zaangażowania sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Dojrzewanie to czas ogromnej przebudowy organizmu. Do głosu dochodzą hormony płciowe, które mają bardzo duży wpływ na glikemię. Do tego dochodzi intensywnie rosnący i zmieniający się organizm – oraz charakterystyczny dla tego wieku bardzo nasilony apetyt.

Dojrzewanie a insulina

Podczas okresu dojrzewania, zapotrzebowanie na insulinę wzrasta – między innymi przez działanie hormonu wzrostu. Hormon wzrostu pobudza także produkcję związków ketonowych, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej u młodzieży. W okresie dojrzewania bardzo trudno jest uzyskać normoglikemię, co może prowadzić do frustracji, buntu wobec choroby czy nawet stanów depresyjnych. Dodatkowo zwiększone dawki insuliny mogą spowodować przybranie na wadze, a negatywne komentowanie wyglądu przez otoczenie,może skłonić do celowego zmniejszenia lub nawet pomijania dawek insuliny przez młodego diabetyka i w konsekwencji doprowadzić kwasicy ketonowej.

Chcesz się dowiedzieć więcej o kwasicy ketonowej? Przeczytaj artykuł: Kwasica ketonowa: objawy, przyczyny i postępowanie

Utrzymanie normoglikemii

Trudność z utrzymaniem normoglikemii w okresie dojrzewania często prowadzi do konfliktów rodzinnych. Rodzice, nie rozumiejąc praw okresu dojrzewania, często oskarżają swoje dziecko o brak starań w dążeniu do normoglikemii, a młody człowiek ma poczucie winy i niesprawiedliwości. Nie jest to motywujące do podejmowania wysiłku leczenia.

Dojrzewanie jest okresem buntu, a cukrzyca i jej wymogi to dodatkowe powody, przeciw którym jest on skierowany. Wiek dorastania to czas skrajnych emocji, poszukiwania własnej tożsamości i walka o niezależność. Cukrzyca niestety nie tylko nie ułatwia przejścia przez burzę hormonalną, ale również wymaga intensywniejszej samokontroli. Młody człowiek w okresie dojrzewania z założenia odrzuca ograniczenia, domaga się coraz większej niezależności, a jednocześnie pragnie zainteresowania ze strony rodziców. Warto wówczas znaleźć złoty środek tak, aby nastolatek zaczął czuć się dobrze ze swoją cukrzycą. Nadmierna kontrola i zakazy mogą zrazić do wykonywania obowiązków. Z kolei zupełna wolność w podejmowaniu trudnych decyzji, w tak burzliwym okresie, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia nastolatka.

Życie nastolatka z cukrzycą

Młodzi diabetycy często wstydzą się swojej choroby, przez co istnieje ryzyko, że zaniedbają obowiązki z nią związane, tylko po to by ją ukryć przed kolegami i koleżankami. W okresie dojrzewania starają się być bardziej niezależni i pragną pasować do grupy swoich rówieśników, cenią sobie popularność i pozycję towarzyską. Często chęć przypodobania się rówieśnikom przysłania im negatywne skutki sięgania po narkotyki czy alkohol. Dlatego też ważne jest, aby rozumieli działanie narkotyków i alkoholu, i ich wpływ na leczenie cukrzycy.

Zwykle w okresie dojrzewania cukrzyca zajmuje drugoplanowe miejsce w życiu młodych diabetyków. Niektórzy nawet odmawiają leczenia choroby. Może się tak zdarzyć nawet dzieciom, u których zdiagnozowano cukrzycę kilka lat temu i dotychczas bardzo dobrze ją kontrolowały. Lęk przed niedocukrzeniem i koniecznością reagowania w przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii w obecności rówieśników może doprowadzić do tego, ze nastolatek będzie starał się mieć zwykle podwyższone stężenia glukozy we krwi. Dlatego ważne jest, aby uświadomić młodemu diabetykowi konsekwencje działań wbrew cukrzycy. Zaakceptowanie własnych ograniczeń i przejęcie odpowiedzialności za swoje zdrowie, to ostatnie kroki na drodze dojrzewania z cukrzycą. Zwykle następuje to znacznie później, niż po osiągnięciu pełnoletniości, gdy – teoretycznie – wkracza się w dorosłość.

Z cukrzycą przez życie

Czynności techniczne związane z leczeniem cukrzycy nie sprawiają młodym diabetykom żadnych problemów. Nieco gorzej bywa z podejmowaniem decyzji terapeutycznych w poszczególnych sytuacjach. Ważne jest, aby młody diabetyk miał szansę próbowania, ponieważ do nauczenia się swojego organizmu dochodzi się metodą prób i błędów.

Rodzice powinni dać mu taką szansę, ufając, że bez ich pomocy też sobie poradzi. Odpowiednia osobista przestrzeń i możliwość podejmowania samodzielnych prób prowadzenia cukrzycy połączona ze wsparciem i akceptacją rodziców pomogą przejść przez ten trudny okres.

Wsparcie rodziców

Rodzice powinni jak najczęściej rozmawiać z dzieckiem. Może to być trudne, ponieważ nastolatek nie zawsze będzie postępował zgodnie z oczekiwaniami. Mimo to rodzice powinni pytać dorastające dziecko, czy i jak mogą mu pomóc. Powinni starać się zrozumieć jego zdenerwowanie, jeśli kontrola metaboliczna nie jest prawidłowa i chwalić, gdy wyniki leczenia są zadawalające. Warto motywować do otwartego podejścia do cukrzycy, nawet, jeżeli zajmie to dłuższy okres czasu zanim nastolatek zaakceptuje swoją chorobę.

Bunt nastolatków jest niezbędnym etapem ich rozwoju, i należy się liczyć z tym, że kontrola cukrzycy w tym czasie ulegnie osłabieniu. Ważne, aby pomóc dziecku przejść przez ten okres bez większych szkód dla jego zdrowia i życia. Dlatego też rodzice powinni zawsze służyć radą i pomocą w sytuacji, gdy dziecko tego potrzebuje.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Lilla Welzel |

Edukator diabetologiczny, Diabdis. Jestem pielęgniarką, pedagogiem w obszarze zdrowia, specjalistą w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, ekspertem w zakresie podologii klinicznej. W Diabdis zajmuję się koordynacją działań edukacyjnych.

zobacz także