Dieta diabetyka

Domowe przetwory: czyli konfitury i dżem dla cukrzyków

22 września 2017

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

Informacje o zawartości cukru w sklepowych przetworach owocowych przyprawiają o zawrót głowy nie tylko cukrzyków. Nawet „niskosłodzone” dżemy i konfitury składają się w 35-50% z cukru, a niektóre z nich zawierają nawet 60% tego słodzika. Dlatego diabetycy powinni całkowicie wyłączyć je z diety. Mogą je jednak zastąpić równie smacznymi przetworami domowej produkcji.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Skarby w słoikach

Dżemy i konfitury różnią się od siebie konsystencją. Dżemy są zwykle gęstsze, a konfitury – bardziej płynne. Na gęstość przetworów wpływają rodzaj zastosowanego surowca, ilość dodanego cukru i ewentualnych dodatków. Cukier sprawia, że przetwory stają się bardziej zwarte i trwalsze mikrobiologicznie – cukier to przecież naturalny konserwant. Przygotowanie przetworu bez dodatku cukru jest trudniejsze, ale nie niemożliwe. Istnieją sposoby na przygotowanie pysznych dżemów, konfitur czy kompotów bez dodatku cukru.

1.Konfitury i dżem dla cukrzyków, bez dodatku cukru

Owoce zawierają naturalny cukier, więc tak naprawdę wcale nie musimy go dodawać, by otrzymać słodką konfiturę. Wystarczy jedynie rozgotować owoce i odparować z nich wodę. Z owoców o wysokiej zawartości pektyn (np. porzeczki, kwaśne jabłka) otrzymamy gęsty dżem. Owoce z niską zawartością pektyn (np. truskawki, wiśnie, rabarbar) zdecydowanie trudniej jest zżelować. Dlatego w przypadku gdy nie używamy cukru, warto sięgnąć po pektyny w proszku. To naturalny produkt, najczęściej pozyskiwany z jabłek, który bez trudu można kupić w internetowych delikatesach. W internecie znajdziemy także wiele przepisów na pozyskanie domowego zagęstnika, np. z cytryn. Powszechnie dostępne są także inne substancje żelujące – guma guar i guma ksantanowa. Wymienione dodatki rozwiążą problem zbyt rzadkiej konsystencji, ale nie rozwiążą problemu mniejszej trwałości. Jedynym sposobem, by przechować domowe przetwory przez dłuższy czas, jest pasteryzacja słoików (w piekarniku lub w garnku) i zachowanie szczególnej higieny podczas przygotowania. Wszelkie słoiki i łyżki powinny być nie tylko umyte, ale też dobrze wyparzone. Należy również starannie przebrać owoce – wszelkie nadpsucia mogą sprawić, że cały produkt już w kilka dni po przygotowaniu pokryje się pleśnią.

2. Dżemy i konfitury z zamiennikami cukru

Osoby, które wolą słodsze konfitury niż te, które uzyskuje się z samych owoców, mogą wykorzystać do ich produkcji zamienniki cukru o niskim indeksie glikemicznym, takie jak ksylitol lub fruktoza. Więcej informacji o słodzikach dla cukrzyka przeczytasz w artykule: Jaki słodzik dla cukrzyka? Stewia, ksylitol i inne zamienniki (https://diabdis.com/blog/slodzik-dla-cukrzyka-stewia/). Ilość słodzika jest kwestią indywidualną – zależy od upodobań smakowych, a także zaleceń dietetycznych. Również w tej wersji przetworów dla otrzymania lepszej konsystencji warto użyć pektyn, gumy guar lub gumy ksantanowej, a w celu podniesienia trwałości – zapasteryzować. Dobrze mieć także na uwadze, że nadmierne spożycie ksylitolu może wywoływać efekt przeczyszczający.

3. Kompot dla cukrzyka

Domowym sposobem można przygotować także kompot dla cukrzyka. Wybrane owoce należy umieścić w wysterylizowanym słoiku, zasypać ksylitolem albo fruktozą (opcjonalnie) i zapasteryzować. Dobre kompoty przygotujemy z rabarbaru, truskawek, agrestu, wiśni i wielu innych owoców.

4. Ważne uwagi

Każdy domowy dżem, konfitura lub kompot zawiera określoną ilość wymienników węglowodanowych. Koniecznie należy to uwzględnić przy planowaniu posiłków. W wyliczeniach bardzo pomocny jest nasz Kalkulator wymienników węglowodanowych (http://dietadlacukrzyka.pl/kalkulator/). Dobrze pamiętać, że w dżemie lub konfiturze obecny jest zawsze naturalny cukier w skoncentrowanej postaci. Jeśli np. 100 g dżemu truskawkowego powstało z 200 g truskawek, to 100 g tego dżemu wnosi do posiłku tyle wymienników węglowodanowych co 200 g truskawek (plus ewentualne dodatki słodzące).

Warto także zwrócić uwagę na pozostałe składniki posiłku, do którego serwowany jest dżem lub konfitura. Przetwory owocowe najczęściej podaje się z pieczywem, naleśnikami lub różnego rodzaju placuszkami. Produkty te również powinny uwzględniać zasady diety cukrzycowej – najlepiej gdy składają się z jak najmniej oczyszczonej mąki i zawierają jak najmniej tłuszczu.

CIEKAWOSTKA!

Do większości dżemów i konfitur jako regulator kwasowości dodaje się kwasek cytrynowy, czyli składnik, który sprawia, że przetwory po prostu bardziej nam smakują. Ten sposób można wykorzystać także w domu, dodając do zrobionych przez siebie przetworów sok z cytryny lub kwasek cytrynowy (z torebki). Wyjątkowego smaku domowym przetworom dodadzą także aromatyczne składniki takie jak wanilia, cynamon, kardamon, melisa, mięta itp.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także