Życie z cukrzycą

Farmaceuta jak kurier – dowiezie leki do domu. Czy to ma sens?

10 października 2018

Zdjęcie autora
Diabdis
3 min read

Bezpieczeństwo dostawy leków do domu zapewnić może tylko farmaceuta, a nie kurier – wynika z badania opinii Polaków na temat dostarczania leków do domów.

Leki dowożone do domu – czy to wypali?

Resort zdrowia pracuje nad nowelizacją, dzięki której farmaceuci będą mieli możliwość dostarczenia m.in. leków na receptę do domu pacjentów. Pomysł wzbudził niepokój w środowisku farmaceutów – głównie dlatego, że nowe przepisy są niedoprecyzowane i niosą za sobą wiele niebezpieczeństw.

To przede wszystkim zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Nie zostało określone, w jakim czasie leki mają trafić do pacjenta, czy z apteki najbliższej czy „najtańszej”. Umożliwienie sprzedaży wysyłkowej niesie ryzyko nielegalnego wywozu leków. Projekt nie uwzględnia także możliwości weryfikacji uprawnień osób niepełnosprawnych. Niestety może wiązać się to z nadużyciami tej usługi – mówi Lucyna Koralewska, farmaceutka z Apteline.pl, która udziela porad na czacie.

Kto powinien dostarczać leki: kurier czy farmaceuta?

Z przeprowadzonego przez stowarzyszenie „Leki Tylko Z Apteki” badania opinii na temat wysyłkowej sprzedaży leków wynika, że większość Polaków (64 proc.) nie ma świadomości, jakie przepisy obecnie regulują sprzedaż wysyłkową leków. Podobna liczba (66 proc.) jest przeciwna sprzedaży wysyłkowej leków, jako wyjątek dopuszczając dostarczanie leków osobom niepełnosprawnym.

Gdyby leki mogły być dostarczane każdemu do domu, to tylko 17 proc. badanych wybrałoby jako dostawcę firmę kurierską. Gdy w pytaniu pojawia się kontekst bezpieczeństwa, 50 proc. badanych uważa, że osobą odpowiednią do dostarczania leków do domu jest farmaceuta. Minimalizacja ryzyka nadużyć, bezpieczeństwo i opieka farmaceutyczna to główne argumenty za farmaceutą jako dostawcą leków.

Nie ulega wątpliwości, że to nie kurier, a farmaceuta zapewni odpowiedni nadzór nad prawidłowym dostarczeniem leków do pacjenta. Przy okazji farmaceuta będzie mógł przekazać ważne informacje dotyczące np. przechowywania i stosowania leków. Jednak obecnie miejscem wydawania leków na receptę jest apteka. To w aptece potrzebny jest farmaceuta, który zapewni odpowiedni poziom świadczenia usług farmaceutycznych – mówi dr n. farm. Rafał Miozga, farmaceuta.

Infografika_leki

Leki z dostawą do apteki

– Dostawa leków do domu pacjenta przez farmaceutę jest ciekawym pomysłem. Jednak konieczne są odpowiednie regulacje, które zapewnią odpowiednie wykorzystanie potencjału farmaceuty w aptece i w domu pacjenta – mówi Rafał Miozga.

Bezpieczną i wygodną opcją jest zamówienie leków online z dostawą do apteki. Preparaty zamówione w Internecie można odebrać u pobliskiego farmaceuty, a nie poprzez firmę kurierską. Hurtownie farmaceutyczne specjalizują się w odpowiednim przechowywaniu i transportowaniu leków – tylko one gwarantują ciągłość łańcucha dostaw – wyjaśnia Rafał Miozga.

W Internecie możemy kupić leki w każdej chwili i bez pośpiechu, przy okazji sprawdzić ich dostępność i zamówić do pobliskiej apteki. To już nie jest chwilowa moda, jak można było sądzić kilkanaście lat temu, ale trend, który dynamicznie się rozwija. Zamówienie online daje nam przewidywalność kosztów. Można wcześniej przygotować całą kwotę do zapłaty i kupić wszystko w jednym miejscu, w aptece nie zaskoczą nas dodatkowe koszty – mówi Rafał Miozga.

Za dostarczanie leków do domu pacjenta powinien być odpowiedzialny farmaceuta i apteka, nie kurier i firma kurierska. Ze względu na odpowiednie warunki przechowywania leków, transport leków w tym narkotycznych, psychotropowych, z wykazu A, możliwość rozmowy z pacjentem o przepisanych przez lekarza lekach – mówi farmaceutka Lucyna Koralewska.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

Badanie nastawienia Polaków do kwestii dostarczania leków do domu na zlecenie stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki przeprowadził Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Badanie przeprowadzono we wrześniu 2018 r. metodą CAWI na grupie 1078 osób. Wyniki badania: bit.ly/PrezentacjaWynikówBadania

zobacz także