Życie z cukrzycą

Hiperglikemia (przecukrzenie). Objawy, powikłania, przyczyny i leczenie

10 sierpnia 2020

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
5 min read

Hiperglikemia to poważny problem i zdarza się każdemu diabetykowi. Jest to stan, w którym poziom cukru we krwi wzrasta ponad poziom prawidłowy. U zdrowego człowieka glikemia na czczo powinna mieścić się w granicach 70 – 99 mg/dl. 2h po posiłku nie powinna przekraczać 140 mg/dl. U diabetyka prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo nie powinien przekraczać 110 mg/dl, a dwie godziny po posiłku – 140mg/dl. Powyżej tego wyniku mamy do czynienia z hiperglikemią.

W poniższym filmie w skrócie opisujemy czym jest hiperglikemia oraz jakie są przyczyny i objawy tej dolegliwości.

Powikłania hiperglikemii

Długotrwale utrzymujące się wysokie poziomy glikemii we krwi powodują bardzo poważne zaburzenia metaboliczne w całym organizmie. Powodują rozwój tzw. późnych powikłań cukrzycowych, które objawiają się zaburzeniami funkcji ważnych dla życia narządów, w szczególności: serca, nerek, oczu i układu nerwowego. Najczęstsze powikłania to: zawał serca, udar, retinopatia, nefropatia, neuropatia i polineuropatia cukrzycowa.

powikłania hiperglikemii - infografika
Posiadając odpowiednią wiedzę dotyczącą występowania hiperglikemii i odpowiednio szybko reagując na podwyższony poziom cukru we krwi, można uniknąć powikłań.

Objawy hiperglikemii

Objawy hiperglikemii, czyli tzw. przecukrzenia w organizmie są podobne do objawów cukrzycy. Należą do nich m.in. poniższe symptomy:

 • wzmożone pragnienie;
 • oddawanie dużych ilości moczu;
 • uczucie senności, zmęczenia;
 • uczucie suchości w jamie ustnej;
 • złe samopoczucie;
 • problemy ze wzrokiem;
 • problemy skórne w postaci świądu oraz stanów zapalnych narządów płciowych;
 • może pojawić się również zapach acetonu z ust.

Objawy hiperglikemii mogą przyjmować także i inne postacie, takie jak bóle głowy, czy zaburzenia koncentracji.

Jeśli wydaje Ci się, że masz objawy hiperglikemii, zwróć się po poradę do Twojego lekarza diabetologa. Możesz także otrzymać pomoc, korzystając ze specjalnych programów dla diabetyków, takich jak Diabdis.

Objawy hiperglikemii

objawy hiperglikemii - infografika
Występowanie hiperglikemii

Hiperglikemia występuje, gdy w organizmie brakuje insuliny np. w  typie 1 cukrzycy lub gdy organizm nie potrafi jej odpowiednio wykorzystać np. insulinooporność w cukrzycy typu 2.

Przyczyny hiperglikemii

Powyżej wymieniliśmy jakie są objawy hiperglikemii. Teraz dla odmiany przyjrzyjmy się temu, jakie mogą być jej przyczyny. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać wysoki poziom cukru we krwi. Najczęstsze powody to m.in.:

 • zbyt mała dawka insuliny lub jej pominięcie;
 • zbyt wczesne spożycie posiłku od podania insuliny;
 • nie zażycie leków przeciwcukrzycowych;
 • zbyt obfity posiłek bogaty w węglowodany;
 • podjadanie między posiłkami;
 • choroba, infekcja;
 • mała aktywność fizyczna;
 • sytuacje stresowe,  emocje, problemy rodzinne;
 • u kobiet stan przed miesiączką;

Przyczyny hiperglikemii

Powyższą listę udostępniamy tez w formie poniższej infografiki odpowiadającej na pytanie co powoduje hiperglikemię:

przyczyny hiperglikemii - infografika

Efekt brzasku

Inną przyczyną hiperglikemii może być tzw. zjawisko brzasku, które występuje u wielu chorych na cukrzycę i to nie tylko leczonych insuliną. Efekt brzasku jest spowodowany fizjologicznym wyrzutem hormonów takich jak: hormon wzrostu, kortyzol, adrenalina oraz glukagon. Szczyt wydzielania tych hormonów następuje podczas snu, między godziną trzecią a ósmą rano.

Przyczyny hiperglikemii u osób leczonych pompą insulinową

Osoby, które są leczone za pomocą pompy insulinowej, mogą doświadczyć hiperglikemii z powodu:

 • uszkodzonej pompy;
 • niedrożnego lub zagiętego wkłucia;
 • uszkodzonego osprzętu, np. drenu, zbiorniczka;
 • zbyt długiego noszenia zestawu infuzyjnego.

Jeśli stan hiperglikemii utrzymuje się przez czas dłuższy niż 4 godziny, należy sprawdzić mocz i krew na obecność ciał ketonowych. Długotrwały brak insuliny w organizmie może prowadzić do rozwoju bardzo niebezpiecznej dla zdrowia kwasicy ketonowej.

Kwasica ketonowa

Kwasica ketonowa to zaburzenia metaboliczne wynikające z bardzo wysokiego stężenia glukozy we krwi, które prowadzą do nadmiernej produkcji ciał ketonowych (substancji kwaśnych w organizmie). Częściej występuje w przebiegu cukrzycy typu 1 niż typu 2.

Przyczyny kwasicy ketonowej

Przyczyną kwasicy ketonowej jest niedobór insuliny powodujący znaczne zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Hiperglikemia z  kolei prowadzi do licznych zaburzeń metabolicznych przebiegających z nadmierną produkcją ciał ketonowych i do znacznego odwodnienia organizmu. Chcąc obronić się przed dużymi stężeniami glukozy we krwi, organizm pobudza ośrodek pragnienia w mózgu i zwiększa oddawanie moczu, aby wypłukać nadmiar glukozy. Jeśli jednak ilość oddawanego moczu jest większa niż ilość przyjmowanych przez pacjenta płynów, doprowadza to do odwodnienia organizmu. Kwasica ketonowa rozwija się w ciągu kilku godzin.

Leczenie hiperglikemii

W trakcie leczenia dążymy do tzw. wyrównania cukrzycy, czyli osiągnięcia jak najlepszych wartości glikemii poprzez regularną samokontrolę, modyfikację stylu życia, odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne, prawidłowe odżywianie oraz aktywność fizyczną.

leczenie hiperglikemii - infografika
Najważniejszym parametrem metabolicznego wyrównania cukrzycy jest badanie hemoglobiny glikowanej, tzw. HbA1c, które określa stopień wyrównania cukrzycy w ostatnich 3 miesiącach.

Co jeszcze warto wiedzieć?

 • Zjawiskiem odwrotnym do hiperglikemii, ale również niepożądanym i niebezpiecznym, jest hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi;
 • Twoje nastawienie psychiczne ma istotny wpływ na to, jak radzisz sobie ze zbyt wysokim poziomem cukru;
 • Nieumiejętne mierzenie poziomu cukru glukometrem może przyczynić się do błędów w pomiarach.

Jeśli wydaje Ci się, że masz objaw hiperglikemii, zwróć się o poradę do Twojego lekarza diabetologa. Możesz także otrzymać pomoc, korzystając ze specjalnych programów dla diabetyków, takich jak Diabdis.


Inne artykuły o cukrzycy:

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.

zobacz także