Dieta diabetyka

Insulina a alkohol: wpływ alkoholu na poziom cukru

2 października 2020

Zdjęcie autora
Małgorzata Duda
6 min read

Cukrzyca leczona przy pomocy insuliny na ogół nie wyklucza spożycia alkoholu. Większość osób z dobrze wyrównaną chorobą może bezpiecznie spożywać alkohol w umiarkowanych ilościach. Zawsze jednak należy kierować się dwiema najważniejszymi zasadami: spożywać alkohol z umiarem oraz dbać o swoje bezpieczeństwo. Jaki jest wpływ alkoholu na poziom cukru?

Insulina a alkohol

Trzeba pamiętać, że cukrzyca bywa przyczyną powikłań, które pod wpływem dużych dawek alkoholu mogą się pogłębić. To, co jest w piciu alkoholu szczególnie niebezpieczne, to ryzyko wystąpienia hipoglikemii, szczególnie w godzinach nocnych.

Powinieneś bezwzględnie powstrzymać się od picia alkoholu, jeśli:

 • cierpisz na powikłania cukrzycy, takie jak niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, wysoki wskaźnik cholesterolu, trójglicerydów, powikłania w obrębie oka (retinopatia) czy uszkodzenie nerwów, albo przeszedłeś udar mózgu;
 • cierpisz na problemy z wątrobą bądź zapalenie trzustki;
 • cierpisz na nadczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy i inne formy hiperkortyzolemii;
 • cierpisz na problemy z niskimi poziomami cukru we krwi (częste lub nieuświadomione hipoglikemie).

Pacjenci, u których nie występują przeciwwskazania, nie powinni przekraczać dawki alkoholu przyjętej za bezpieczną dla zdrowego człowieka. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, aby dobowe spożycie czystego alkoholu etylowego w przypadku kobiet nie przekraczało 20 g na dobę, a w przypadku mężczyzn – 30 g na dobę.

20 g alkoholu etylowego znajduje się w:

 • 50 ml wódki lub brandy (40%),
 • 150 ml czerwonego wina,
 • 200 ml białego wina,
 • 330 ml piwa.

Dane opracowane przez dr n. med. Lucynę Pachocką, kierownik Ogólnopolskiego Centrum Dietetyki w Instytucie Żywności i Żywienia im. A. Szczygła w Warszawie.

Pamiętaj, że w każdym przypadku alkohol może:

 • dostarczać tzw. pustych kalorii, które mogą utrudniać utratę wagi lub jej utrzymanie,
 • wpływać na prawidłową ocenę rzeczywistości,
 • przyczyniać się do zapalenia trzustki,
 • powodować wzrost ciśnienia krwi i poziomu trójglicerydów,
 • z czasem zacząć uszkadzać mózg, nerwy i wątrobę,
 • nasilać objawy już występujących chorób oczu,
 • odwadniać organizm, co jest bardzo niebezpieczne dla osób z wysokim poziomem glukozy we krwi,
 • zwiększać ryzyko agresji lub nawet depresji.

Podczas picia alkoholu:

 • jedz produkty bogate w węglowodany,
 • spożywaj dodatkowe produkty bogate w węglowodany, jeśli podjąłeś również aktywność fizyczną,
 • zawsze sam nalewaj sobie drinki. Dodawaj mniej alkoholu i rozcieńczaj go bezcukrowymi napojami. Staraj się unikać picia słodkiego wina, likierów, słodkich drinków. Oszacowanie dawki insuliny przy spożyciu tego typu alkoholu jest bardzo trudne,
 • pij powoli, z umiarem. Niech co drugi napój będzie bez alkoholu.

Pamiętaj, że każdy organizm reaguje inaczej. To, że u któregoś ze znanych Ci diabetyków leczonych insuliną alkohol nigdy nie był przyczyną hipoglikemii, nie oznacza, że taka sama reakcja wystąpi u Ciebie.

Pamiętaj: dbaj o swoje bezpieczeństwo i zawsze noś przy sobie glukometr.

Wpływ alkoholu na poziom cukru

Pełnoletni diabetycy, którzy podchodzą do swojego leczenia w sposób odpowiedzialny, powinni wiedzieć, że w pewnych okolicznościach mogą spożywać alkohol, ale muszą pamiętać o kilku zasadach:

 • nigdy nie pij alkoholu na czczo i często badaj poziom cukru we krwi. Zaufanych przyjaciół poproś, aby podczas dobrej zabawy przypomnieli Ci o pomiarze glikemii;
 • zawsze miej pod ręką środek zaradczy na wypadek niedocukrzenia,  np. kostki cukru, słodzony napój czy glukozę w płynie lub w żelu. Po spożyciu alkoholu Twoja wątroba jest zajęta jego neutralizowaniem, ponieważ jest on traktowany przez organizm jak trucizna. Z tego względu należy podwójnie przeciwdziałać ciężkiej hipoglikemii, gdyż wątroba nie będzie w stanie uwolnić zapasów glukozy do krwi. Gdziekolwiek jesteś, dbaj o swoje bezpieczeństwo! Dopilnuj, aby towarzysząca Ci osoba znała objawy hipoglikemii i wiedziała, jak im przeciwdziałać. Ponadto rozważ założenie identyfikatora cukrzyka w postaci bransoletki lub karty informującej, że chorujesz na cukrzycę.

Nie zapominaj, że w przypadku wystąpienia ciężkiej hipoglikemii spowodowanej piciem alkoholu zastrzyk z glukagonu nie zadziała, więc dopilnuj, aby ktoś wiedział, że jeśli zemdlejesz, trzeba wezwać karetkę. W sytuacji, gdy dojdzie do utraty przytomności, konieczne będzie podanie glukozy dożylnie;

 •  sprawdź poziom glukozy we krwi przed snem. Jeśli jest niższy niż zwykle, zjedz przekąskę zawierającą węglowodany. Rozważ redukcję (o około 30%) podawanej na noc insuliny bazowej lub, jeśli jesteś leczony za pomocą osobistej pompy insulinowej, zredukuj bazę nocną. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie nastawienie budzika lub poproszenie domownika o obudzenie Cię w nocy około godziny 3.00-4.00. Opóźniony spadek poziomu glukozy może wystąpić w każdej chwili w okresie do 24, a nawet 36 godzin po wypiciu alkoholu. Następnego dnia wstań wcześnie, zjedz posiłek i przyjmij insulinę. Nieprzyjęcie leku może prowadzić do dużego wzrostu cukru we krwi.

Czy podawać insulinę przed spożyciem alkoholu?

Jest to nadal temat dyskusyjny: na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Alkohol, nawet ten najbardziej słodki, zwiększa ryzyko późnego niedocukrzenia, głównie w porze nocnej. Źródła podają, że może wywołać hipoglikemię nawet po 36 godzinach od wypicia. Związane jest to z działaniem etanolu, polegającym na hamowaniu glukoneogenezy wątrobowej. Tak naprawdę wiele zależy od okoliczności, w jakich spożywasz alkohol (impreza taneczna lub zasiadana), oraz rodzaju trunku. Słodkie alkohole (nalewki, słodkie wina, likiery, drinki na bazie słodkich napojów i soków) czy piwo, które jest napojem wysokoindeksowym i bogatowęglwodanowym, będą wymagały podania insuliny.

Mając na uwadze, że są to napoje alkoholowe, dawkowanie insuliny powinno odbywać się w sposób ostrożny i najlepiej po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Wydaje się, że najmniej ryzykownymi napojami alkoholowymi są wytrawne białe lub czerwone wino, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Pamiętaj! To Ty najlepiej znasz swój organizm, więc alkohol pij zawsze z umiarem, rozważnie, a insulinę przyjmuj po konsultacji z lekarzem, w dawkach odpowiednich do potrzeb swojego organizmu.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Małgorzata Duda |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Przez 7 lat pracowałam w Szpitalu Klinicznym z dziećmi chorującymi na cukrzycę. Wtedy zdobyłam największe doświadczenie z zakresu diabetologii. Specjalizuje się w temacie pomp insulinowych, sensorów, a także rozwiązaniach technologicznych dla diabetyków.

zobacz także