Życie z cukrzycą

Aktywny diabetyk: jak prowadzić zdrowy tryb życia z cukrzycą?

16 grudnia 2016

Zdjęcie autora
Diabdis
7 min read

Dzisiaj publikujemy trzeci wpis z cyklu wywiadów z naszymi „cukrzycowymi bohaterami”. Poznajcie Michała Purola, który swoim pomysłem na projekt “Przewlekle Aktywni” chce zmotywować diabetyków do zdrowego trybu życia. Jak powstał pomysł na projekt, który motywuje do pracy nad sobą? Jak aktywnie żyć z cukrzycą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tekście. Miłej lektury!

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Co Cię zmotywowało do dzielenia się swoimi doświadczeniami w walce o zdrowy tryb życia?

Kiedy miałem 18 lat zachorowałem na cukrzycę (choruję od 9), od tego czasu moja waga zmieniła się z 65 na 83 kg. Dostałem się na studia na Akademii Wychowania Fizycznego, na kierunku Turystyka i Rekreacja, i ukończyłem specjalność żywieniową.

W jakim stopniu zmieniło się Twoje życie, było Ci ciężko na uczelni?

Nie było łatwo, wówczas chorowałem od roku, a musiałem się zmierzyć z bieganiem, pływaniem, gimnastyką, grami zespołowymi, lekkoatletyką czy obozem sportowym i wiążącym się z nim wysiłkiem od rana do późnego wieczora.

Jak wyglądała wtedy Twoja kontrola cukrzycy? Przy tak intensywnym wysiłku musiałeś na pewno zadbać o dietę i mierzenie poziomu cukrów?

Na samym początku kompletnie nie zwracałem uwagi na to, co jem i dzięki sporemu wysiłkowi okazywało się, że cukry trzymały się w normie. W późniejszym czasie postawiłem sobie jedną zasadę, aby jeść tylko rzeczy wykonane własnoręcznie lub niskoprzetworzone, takie, których składniki i przyswajalność była mi dobrze znana. W ten sposób pozbyłem się skoków cukru i częstych spadków po wysiłkach, bo miałem pewność, że nie podawałem zbyt dużo insuliny.

Czy Twoja dieta wzbogaciła się o jakieś konkretne produkty spożywcze? Miałeś jakieś problemy przy wprowadzaniu diety?

Zacząłem wprowadzać o wiele więcej warzyw (wcześniej nie miałem nawyku jedzenia warzyw i ich zwyczajnie nie lubiłem), dzięki temu moja dieta znacznie się wzbogaciła. Analizowałem swoje codzienne jedzenie za pomocą aplikacji na komórce, dzięki czemu doskonale wiedziałem jakie proporcje węgli, tłuszczów oraz białek spożywam. Stosowałem również suplementację w postaci błonnika oraz izolatem białkowym (ze względu na niedobory białka w diecie).

Problemem było mimo wszystko nieregularne jedzenie ze względu na różne pory zajęć. Mimo wszystko posiłki starałem się mieć zawsze przy sobie. Kontrolowałem cukier nie tylko przed i po posiłkach, ale zawsze przy zbliżającym się wysiłku i po jego zakończeniu. Wykładowcy oraz najbliżsi znajomi wiedzieli o mojej chorobie, dzięki czemu wiedziałem, że jestem bezpieczny. Podczas zajęć zawsze miałem przy sobie bidon z napojem lub żele 1 WW.

Bieganie, pływanie, obozy sportowe: podczas studiów musiałeś radzić sobie z dużym wysiłkiem i napiętym harmonogramem. Czy sport wpłynął na Twoje zdrowie? Jak aktywnie żyć z cukrzycą?

Obserwując swój organizm, doszedłem do bardzo zadowalającego poziomu. Moja hemoglobina glikowana od 8 lat nie wyszła poza normę. Po studiach pracowałem od rana do wieczora i moja aktywność fizyczna spadła do minimum. W momencie gdy zacząłem pracować jako coach, prowadząc sesje ze swoimi klientami, zauważyłem, że częstym postanowieniem zmiany jest obszar zdrowej diety i aktywności fizycznej. Uznałem, że jako osoba z cukrzycą powinienem tym bardziej zadbać o poprawę własnej kondycji i dbałości o dietę. Wtedy wpadł mi do głowy pomysł na “Przewlekle Aktywnych”. To projekt, dzięki któremu będę motywował siebie, ale też innych. Projekt docelowo miałby wspierać ludzi Przewlekle Aktywnych w ich pracy nad samym sobą.

Jak powstała idea projektu?  

Postanowiłem połączyć naukę (studia na AWF, specjalność żywieniowa, obecnie przygotowuję się też do podjęcia kursu trenerskiego), pasję (sport, podróże) i pracę (motywacja, szkolenia, praca nad wizerunkiem). Efektem tej synergii jest program “Przewlekle Aktywni”, obejmujący wdrożenie szkoleń dla kadry trenerskiej, która będzie potrafiła zadbać o odpowiednią opiekę w trakcie treningu, pierwszą pomoc oraz wiedzę żywieniową podczas pracy z osobami przewlekle chorymi. W dalszej kolejności planuję wspólnie z żoną rozpowszechniać zdrowy tryb życia i aktywność wśród dzieci w szkołach i przedszkolach. Wszystkie moje działalności, również te, które prowadzimy wspólnie z żoną, mają na celu pokonanie pewnych barier, zarówno swoich własnych, jak i tych, które tkwią w głowach innych ludzi.

Coś Cię zaskoczyło, gdy wystartowałeś z inicjatywą Przewlekle Aktywnych?

Projekt działa od niedawna i jeszcze nie ma treści, które są do niego zaplanowane, a już nawiązało ze mną kontakt wielu cukrzyków, ale też i ludzi zdrowych, a nawet trenerów pracujących z osobami chorymi przewlekle.

Większość pytań dotyczyła tego, w jaki sposób zachowuje się mój organizm podczas treningu. Najczęściej cukrzycy zwierzają się z problemów, piszą o swoich sukcesach w treningu, o prowadzeniu aktywnego trybu życia. Staram się pełnić głównie rolę motywatora, a jeżeli mam taką wiedzę żywieniową czy treningową i mogę z pewnością odpowiedzieć bez odsyłania np. do diabetologa, wiedząc, że nikomu nie zaszkodzę, to również działam w ten sposób.

Jakie masz dalsze plany na rozwój „Przewlekle Aktywnych” – gdzie chciałbyś dotrzeć z tą inicjatywą, dokąd ją doprowadzić?

Planów jest wiele. Przede wszystkim chciałbym podjąć współpracę ze znanymi osobami, trenerami i firmami, propagując sport i zdrowe odżywianie w różnych środowiskach, a tym samym nauczyć ludzi, że osoba podająca sobie insulinę to nie narkoman, a ktoś, kto ma cukrzycę. Martwią mnie też dziwne spojrzenia podczas mierzenia poziomu cukru.

Projekt sprawia Ci radość?

No jasne! Daje mi mnóstwo pozytywnych emocji i satysfakcję z pomagania innym już teraz na tym etapie. Cieszę się, że wiedzą i swoim zaangażowaniem daję innym motywację do pracy.

Mamy nadzieję, że swoją motywacją zarazisz do działania także innych! Tak trzymać! Dziękujemy za rozmowę 🙂

Jak prowadzić zdrowy tryb życia z cukrzycą? Przeczytajcie komentarz naszego dietetyka sportowego.

Patryk Niekłań, dietetyk sportowy Dabdis: Michał poruszył bardzo dobry temat i zapewne znajdzie szerokie grono osób zainteresowanych. Jednym z najważniejszych elementów pracy indywidualnej z klientem jest wywiad i kwestionariusz. Im wcześniej trener czy instruktor dowiedzą się o schorzeniu osoby, z którą trenują, tym łatwiej będzie dostosować program dietetyczno-treningowy dla osoby ćwiczącej. Praca trenera personalnego to bardzo odpowiedzialne zadanie. Poza znajomością  anatomii czy biochemii wymagane jest ciągłe pogłębianie wiedzy w taki sposób, aby być w stanie pomóc każdej osobie pragnącej rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną.

Niezmiernie ważnym aspektem w pracy z cukrzykami jest poznanie profilu psychologicznego osoby, z którą trenujemy. Każdy z nas jest inny, z innymi motywacjami przychodzi trenować, z innym poziomem wiedzy czy sprawności fizycznej. Na podstawie zebranych informacji możemy dostosować objętość, intensywność i czas tak, aby zminimalizować spadki cukru podczas sesji treningowych, nastawiając się na stopniowy i konsekwentny progres.

Dobrze, że Michał w swojej pracy poruszył temat diety, jest to bowiem nieodłączny element każdej aktywności. Nabierając doświadczenia, zrozumiał, jak ważną rolę odgrywa indeks glikemiczny, odpowiednia podaż błonnika w diecie czy regularność spożywania posiłków. W tym punkcie przestrzega się w szczególności diabetyków, aby przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, zwrócić szczególną uwagę na dostosowanie planu żywieniowego do nowo powstałej sytuacji.

Niewątpliwie postawa, jaką prezentuje Michał, powinna motywować wszystkie osoby chore, aby nie obawiały się ruchu, gdyż w myśl powiedzenia: Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu! (cyt. Wojciech Oczko).”

Serdecznie dziękujemy za wsparcie w realizacji cyklu Marzenie Wilczewskiej i Łukaszowi Tchórzewskiemu z Fundacji Cukrzyca 24, którzy przedstawili nam diabetyków realizujących swoje pasje. Dzięki pomocy fundacji kolejne historie poznacie już niedługo!

Do tej pory w ramach cyklu opublikowany został jeszcze wywiad z:
Piotrkiem Burasem: Diabetyk w Azji: jak podróżować z cukrzycą?
Adamem Sosinem: Kilkuletni diabetyk: jak biegać z cukrzycą?
Weroniką Kowalską: Diabetyk bloguje: jak zdobywać wiedzę o cukrzycy i dzielić się nią z innymi?
Kubą Wójcickim: Jak trenować przy cukrzycy i realizować swoje pasje?

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego
Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)

zobacz także