Aktualności

Jak przygotować się do wizyty u diabetologa – 5 sprawdzonych porad dla osoby z cukrzycą typu 1

1 października 2019

Zdjęcie autora
Diabdis
5 min read

Wizyta u diabetologa – przykry obowiązek, który trzeba spełnić, by otrzymać skierowanie na badania, receptę na insulinę i paski lub zlecenie na refundowany osprzęt do pompy, albo spotkanie pełne konkretów, po którym wiesz, jak jeszcze lepiej zarządzać swoją cukrzycą? Wiele w tej kwestii zależy od Ciebie!

Pacjentów z cukrzycą przybywa, a lekarzy diabetologów niekoniecznie. Bardzo często na wizytę do specjalisty czekamy miesiącami, a potem nie zawsze jesteśmy z niej zadowoleni. Bo lekarz poświęcił nam za mało czasu, bo zapomnieliśmy powiedzieć o kilku istotnych problemach, bo nie do końca wiadomo, dlaczego tym razem hemoglobina glikowana była wyższa niż zwykle. Dlatego, jeśli z wizyty w gabinecie diabetologa chcemy wynieść coś więcej niż plik recept, trzeba się do niej wcześniej odpowiednio przygotować.

1. Poszukaj lekarza, z którym dobrze się rozumiesz

Dlaczego chodzisz do tego, a nie innego diabetologa? Czy dlatego, że ma duży autorytet, rozległą wiedzę? Czy dlatego, że trafiłeś do niego przypadkiem lata temu i tak zostało? A może dlatego, że tylko on jest w stanie zmotywować Cię do leczenia cukrzycy? Lekarz lekarzowi nierówny. Są tacy, którzy z upodobaniem straszą powikłaniami, i tacy, którzy uspokajają, że sporadyczne przecukrzenia zdrowia nam nie zrujnują. Tacy, którzy – widzą cukrzycę przez pryzmat ograniczeń i racy, którzy skupiają się na tym, bo choroba ograniczeniem nie była.

To bardzo ważne, żeby znaleźć takiego diabetologa, do którego mamy zaufanie, który jest dla nas autorytetem i z którym się najzwyczajniej w świecie dogadujemy. Jeden pacjent bardziej potrzebuje przysłowiowego „głaskania po głowie”; drugi ostrej reprymendy. Jeden świetnie radzi sobie z dietą, a z lekarzem woli pogadać o nowinkach technologicznych, dla drugiego piętą achillesową jest dieta i tu potrzebuje największego wsparcia. A lekarze też mają przecież swoje „koniki”; jedne tematy podejmują z przyjemnością, inne mniej chętnie.Lekarz powinien być partnerem naszego leczenia-autorytetem, który patrząc z boku, jest w stanie zobaczyć więcej, niż my „zagrzebani” po uszy w swojej cukrzycy. I choć w polskich realiach może to brzmieć lekko utopijnie, warto poszukać specjalisty, z którym po prostu dobrze się rozumiemy.

Przeczytaj również: Kompendium diabetyka: pierwsza wizyta u diabetologa.

2. Przygotuj się na pierwszą wizytę

Dobrze zorganizowana pierwsza wizyta to sukces kolejnych spotkań z diabetologiem. W jej trakcie należy przekazać lekarzowi maksymalnie dużo informacji na temat swojego stanu zdrowia, ale też warto od razu wskazać, co w leczeniu cukrzycy jest dla nas najtrudniejsze, w jakich obszarach potrzebujemy wsparcia.
Podczas pierwszej wizyty dla diabetologa ważne będę informacje o chorobach towarzyszących cukrzycy, o przebytych hospitalizacjach, opinie od innych specjalistów (w szczególności okulisty, nefrologa, kardiologa), informacje o przyjmowanych na stałe lekach. Aby usprawnić proces przekazywania tych informacji, możesz zabrać ze sobą wypisy ze szpitala, które lekarz będzie mógł sobie skserować.

Na pierwszej wizycie u diabetologa na pewno będziesz pytany nie tylko o cukrzycę. Zastanów się, jakie informacje o Twoim stanie zdrowia mogą być dla lekarza przydatne. Jeśli masz w miarę aktualne wyniki badań (chociażby takich, jak hemoglobina glikowana, morfologia, badanie moczu) zabierz je ze sobą.
W domu, na spokojnie spisz nazwy i dawki leków, które przyjmujesz. Przede wszystkim leków cukrzycowych, ale nie tylko. Ważne będą informacje o leczeniu nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, ale też o problemach niezwiązanych z cukrzycą, jak zgaga czy częste bóle głowy.

3. Przychodź z notatkami

Czy w dobie nowych technologii (glukometry z pamięcią pomiarów, systemy do ciągłego monitorowania glikemii) skrupulatnie prowadzony papierowy dzienniczek samokontroli ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie? Wielu pacjentów zupełnie odpuszcza sobie jego prowadzenie. I faktycznie, może niekoniecznie musimy codziennie robić szczegółowe notatki. Jednak wybierając się na wizytę do specjalisty, warto mieć rozpisane kilka dni z naszej samokontroli. Samo sczytanie przez lekarza pompy i glukometru nie daje jeszcze pełnego obrazu naszego leczenia. W notatkach warto zawrzeć informacje o diecie, aktywności fizycznej, samopoczucie, ewentualnym stresie, jakichś dodatkowych czynnikach, które mogły mieć wpływ na glikemie.

Jeśli nie jesteśmy w stanie zmobilizować się choć przez 2 tygodnie do regularnego prowadzenia notatek, możemy to zrobić również z aplikacją Diabdis (sprawdź jak działa nasza aplikacja). Jeśli lekarz zapyta nas, czemu miesiąc wcześniej wstaliśmy z glikemią rzędu 300 mg/dl, dobrze wiedzieć, czy to z powodu zatkanego wkłucia od pompy, rozwijającego się przeziębienia czy ogromnej pizzy na kolację, na którą zapomnieliśmy podać bolusa przedłużonego.

4.Nie bój się zadawać pytań

Leczenie cukrzycy jest dość skomplikowane i „wielowątkowe”. Jeśli czegoś nie rozumiesz, dopytuj na wizycie. W szczególności dotyczy to dawkowania leków, które muszą być przyjmowane zgodnie z zaleceniami, aby terapia była skuteczna i bezpieczna. To żaden wstyd, jeśli nie rozumiesz wszystkich medycznych terminów, poprosisz o wytłumaczenie czegoś w prostszy sposób, czy o zapisanie zaleceń na kartce, żeby mieć pewność, że niczego nie zapomnisz.

5. Bądź szczery

Wizyta u diabetologa jest dla Ciebie, nie dla lekarza. To Ty masz wynieść z niej wskazówki odnośnie leczenia, konkretne porady, jak radzić sonie w określonych sytuacjach oraz energię do dalszej walki o jak najlepsze glikemie. Przed lekarzem nie musisz udawać herosa, możesz szczerze mówić, co sprawia Ci trudności, z czym sobie nie radzisz. Jeśli czujesz, że brakuje ci sił do leczenia, że cukrzyca cię przerasta – mów o tym otwarcie.

Wielu diabetyków zmaga się z depresją, do której się nie przyznaje, odbierając sobie szansę na pomoc. A depresja przy cukrzycy może objawiać się np. zaniedbywaniem samokontroli. Jeśli wyniki pomiarów są dalekie od ideału albo nie ma ich wcale, nie bagatelizuj tego – wspólnie zastanówcie się, co się takiego stało, że przestało ci zależeć. Pamiętaj, że diabetolog nie ma na celu oceniać Cię, czy dostatecznie się starasz, tylko ma ci pomóc we wszystkich problemach związanych z cukrzycą, także tych emocjonalnych.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek