Dieta diabetyka

W poszukiwaniu diety cud: jak schudnąć?

7 lutego 2017

Zdjęcie autora
Joanna Majeranowska
4 min read

Wysokotłuszczowa, wysokowęglowodanowa czy wysokobiałkowa? A może dieta mieszana? Jaki rodzaj żywienia jest najlepszy? Czy spożywając jeden typ produktów i unikając innych, mamy większą szansę na utratę zbędnych kilogramów? Czy istnieją “magiczne sztuczki”, które pozwolą szybko i bezpiecznie schudnąć oraz zachować dobrą kondycję? Naukowcy mają już teorię na ten temat.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Każda osoba aktywna fizycznie (sportowiec czy osoba rekreacyjnie ćwicząca), zastanawia się, jaki typ diety będzie dla niej najlepszy. Przez ostatnie lata powstało wiele badań i opracowań opisujących diety o różnym rozkładzie węglowodanów, tłuszczów i białek (czyli tzw. makroskładników) oraz ich wpływ na organizm człowieka. Ale czy tak naprawdę istnieje “złoty środek”? A jeśli tak: jaki jest przepis na dietę idealną?

Rodzaje diet: różne proporcje węglowodanów, tłuszczów i białek

W celu redukcji masy ciała stosowane są różne rodzaje diet. Do najczęściej badanych i opisywanych w literaturze należą:

  • dieta niskoenergetyczna (10001200 kcal w przypadku kobiet, 14001800 kcal – mężczyzn),
  • dieta bardzo niskoenergetyczna (500-800 kcal dziennie),
  • dieta niskowęglowodanowa (tłuszcze – 5060% energii, białka – 2030%, węglowodany – 310%),
  • dieta wysokobiałkowa (zawartość białka w ilości 1,5-2g na kilogram należnej masy ciała, białko o wysokiej wartości odżywczej),
  • dieta mieszana/optymalna (białka – 22% energii, tłuszcze do 26%,  węglowodany – 52%).

Główne różnice w założeniach tych diet polegają na zmiennej zawartości tzw. makroskładników, czyli:

  • tłuszczów,
  • węglowodanów,
  • białek.

Zastanawiasz się jakie powinny być odpowiednie proporcje węglowodanów, tłuszczów i białek? Skorzystaj z porady eksperta – dietetyka. Jeśli musisz długo czekać na wizytę, skontaktuj się z programem Diabdis. Numer telefonu lub e-mail znajdziesz na stronie internetowej: TUTAJ.

Badania naukowe nad składem diety odchudzającej

W badaniach opublikowanych przez Sacks i in. w New England Journal of Medicine autorzy poddali weryfikacji dotychczasowy pogląd na temat związku pomiędzy składem diety odchudzającej a jej skutecznością. W trwających ponad 2 lata badaniach na przełomie 2007-2009 wzięło udział  811 dorosłych osób z nadwagą i otyłością. Uczestników podzielono na 4 grupy i przyporządkowano im diety o ujemnym bilansie energetycznym.

Ujemny bilans energetyczny a skład diety

Ujemny bilans energetyczny oznacza, że w dłuższym okresie organizmowi  dostarczana jest mniejsza ilość energii niż potrzebna jest do spożytkowania. Uczestnicy eksperymentu spożywali o 750 kcal dziennie mniej niż przed przystąpieniem do badań. Aby dowiedzieć się, jaki typ diety powoduje najszybszy spadek masy ciała, uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które stosowały zróżnicowane diety.

[table “” not found /]

Wyniki badań: jak schudnąć?

Po 6 miesiącach średnie obniżenie masy ciała w każdej grupie wynosiło 6 kg. W trakcie kolejnego półrocza obserwowano stopniowy, ale nie całkowity powrót masy ciała do tej z początku eksperymentu. Powodem był prawdopodobnie spadek motywacji i chęci do stosowania diety.

Co ciekawe, po upływie 2 lat żadna z analizowanych diet nie okazała się skuteczniejsza od pozostałych. 80% uczestników średnio obniżyło masę ciała o 4 kg. Około 15% osób uzyskało co najmniej 10% obniżenie masy ciała w porównaniu z wartościami wyjściowymi.

Podsumowując: wszystkie analizowane diety odchudzające były tak samo skuteczne niezależnie od proporcji spożywanych tłuszczów, węglowodanów i białek.

[dropshadowbox align=”center” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Wniosek: nie skład diety, ale wyłącznie deficyt kaloryczny decyduje o redukcji masy ciała.[/dropshadowbox]

Obliczy swój bilans energetyczny*

[Form id=”10″]

* Powyższe obliczenie na charakter poglądowy. Jeśli chcesz zredukować masę ciała, najlepiej skonsultuj się z dietetykiem i/lub lekarzem prowadzącym, aby ustalić dedykowaną  dla Ciebie dietę.

Ograniczajmy kalorie, ale nie składniki diety

Wyniki badań sugerują jednoznacznie, że kaloryczność diety ma kluczowe znaczenie dla procesu odchudzania.  Nie oznacza to jednak, że planując dietę, powinniśmy skupić się wyłącznie na tym jednym aspekcie. Pamiętajmy, aby przy układaniu jadłospisu, nie zapomnieć o odpowiednim rozkładzie węglowodanów, białek i tłuszczów. Białka, węglowodany, tłuszcze wspierają szereg mechanizmów regulujących metabolizm. Więcej informacji na ten temat pojawi się już niedługo na blogu Diabdsowym.

Źródło: Sacks FM i inni: ,,Comparison of weight-loss diets with different compositions of fat, protein, and carbohydates’’ N engle J med. 2009 Feb 26,360(9);859-73.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Joanna Majeranowska |

Starszy Specjalista ds. Komunikacji Online, Diabdis

zobacz także