Aktualności

Jak zadbać o włosy i skórę z witaminami z grupy B?

9 lipca 2020

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

Witaminy z grupy B kojarzymy przede wszystkim z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. To one pozytywnie wpływają na nasz nastrój, łagodzą napięcie, poprawiają funkcje poznawcze. Z punktu widzenia diabetyków, kluczowe jest to, że uczestniczą w przemianach glukozy w energię oraz chronią organizm przed rozwojem neuropatii cukrzycowej (witamina B1). Ale witaminy z grupy B służą nie tylko naszemu zdrowiu, ale i urodzie, pozytywnie wpływając na stan włosów. Sprawdź, po które witaminy z grupy B sięgnąć, by przyspieszyć ich wzrost, zahamować wypadanie oraz ochronić przed niszczącymi czynnikami zewnętrznymi.

WITAMINA B1 (tiamina)

Jednym z objawów niedoboru witaminy B1 są łamliwe i matowe włosy. A dzieje się tak dlatego, że rozpuszczalna w tłuszczach postać tej witaminy, czyli tiamina reguluje pracę gruczołów łojowych. Kiedy jej brakuje, gruczoły produkują nadmiar tłuszczu, co negatywnie wpływa na nasz wygląd. Włosy zaczynają się przetłuszczać, a skóra jest nieestetycznie tłusta i świecąca oraz ma dużą skłonność do powstawania zaskórników. Poza regulacją pracy gruczołów łojowych, witamina B1 bierze udział w wytwarzaniu aminokwasów, czyli składników budulcowych włosów oraz dostarcza energii do komórek skóry i włosów (odżywia je).

WITAMINA B2 (ryboflawina)

Ma za zadanie przede wszystkim zapewnić witalność włosom oraz chronić je przed zniszczeniem.  Ryboflawina usprawnia „oddychanie komórkowe”, dzięki czemu dostarcza tkankom energię potrzebną do wzrostu włosów i regeneracji skóry. Bierze też udział w metabolizmie kwasów tłuszczowych; które zabezpieczają włosy przed niszczeniem i umożliwiają ich regenerację.

WITAMINA B5 (kwas pantotenowy)

W kosmetykach do włosów witamina B5 najczęściej występuje pod nazwą D-panenol. D-pantenol to jeden ze składowych kwasu pantotenowego, który ma zdolność przenikania przez warstwę naskórka i wnikania do skóry właściwej. Witamina B oddziałuje na włosy i skórę w następujących obszarach:

  • pobudza do pracy komórki w macierzy odpowiedzialne za wzrost włosa;
  • stymuluje keratynocyty do sprawnego wytwarzania keratyny (głównego białkowego budulca włosa);
  • wpływa na metabolizm kwasów tłuszczowych i przyczynia się do powstawania okluzyjnej, ochronnej warstwy na powierzchni włosów;
  • powoduje, że włosy są optymalnie odżywione, co przyspiesza ich wzrost i regenerację;
  • z łatwością dociera do głębokich warstw skóry, paznokci i włosów; działa „od środka” na ich kondycje;
  • ma zdolność absorpcji wody i jej zatrzymywania, dzięki czemu skóra jest dobrze nawilżona, mniej sucha, wygładzona, a zmarszczki stają się płytsze;
  • w odróżnieniu od innych witamin, np. E nie natłuszcza skóry, tylko ja nawilża. Inaczej mówiąc, nie ogranicza się do zatrzymywanie wody wewnątrz skóry czy włosów, ale do jej zwiększonego przyciągania.

D-pantenol jest antidotum na wiele problemów z włosami. Ułatwia ich rozczesywanie, ogranicza rozdwajanie się, pogrubia włosy. Stosowanie kosmetyków z kwasem pantotenowym powoduje, że włosy są dobrze nawilżone i ładnie się błyszczą, a przede wszystkim są optymalnie odżywione i pobudzony jest ich wzrost.

WITAMINA B7 (biotyna, witamina H)

Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa bios – życie, a bez wątpienia biotynę można też nazywać witaminą urody, bo ma ona ogromny wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci. Niedobory witaminy B7 można łatwo zauważyć – włosy wypadają garściami i są matowe, a paznokcie są kruche, łatwo się łamią i rozdwajają. Biotyna zawiera cząsteczki siarki, które oddaje włosom, skórze i paznokciom, by chroniła je przed uszkodzeniami i poprawiała ich wygląd.

Biotyna, tak jak pozostałe witaminy z grupy B uczestniczy w syntezie cukrów, białek oraz kwasów tłuszczowych, co przekłada się na funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci – w obecności tej witaminy są lepiej odżywione, nawilżone i natłuszczone. W przypadku paznokci, ich odpowiednie natłuszczenie ma działanie wzmacniające – elastyczne paznokcie nie łamią się tak łatwo i nie rozdwajają. W odniesieniu do skóry, biotyna zapobiega łojotokowi oraz wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Jej przyjmowanie może być elementem terapii trądziku.

WITAMINA B9 (kwas foliowy)

Kas foliowy to nie tylko witamina niezbędna dla prawidłowego rozwoju płodu, ale też cenny surowiec kosmetyków do pielęgnacji cery, w szczególności dojrzałej. Właściwy poziom kwasu foliowego we krwi działa stymulująco na komórki skóry. Fakt ten wykorzystuje przemysł kosmetyczny, dodając foliany do kremów do twarzy i balsamów do ciała. Mają one za zadanie pobudzenie skóry do wzrostu, jej regenerację, szybszy podział.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek