Aktualności

Kompendium diabetyka: pierwsza wizyta u diabetologa

19 lutego 2019

Zdjęcie autora
Agnieszka Szuwała
4 min read
Diabetolog. Lekarz specjalista zajmujący się leczeniem cukrzycy i jej powikłań. W obecnych czasach kiedy znacznie chorych na cukrzycę przybywa, a specjalistów diabetologów nie przybywa proporcjonalnie do ilości chorych, kolejki na wizytę w ramach NFZ stają się coraz dłuższe. Najgorzej jest w małych miejscowościach i wsiach, gdzie wizyta wiąże się nie tylko długim terminem oczekiwania, ale również z dalekim dojazdem do specjalisty. Warto więc dobrze przygotować się na wizytę u diabetologa, tym bardziej kiedy jest ona pierwszym spotkaniem z specjalistą.

Kiedy na wizytę u diabetologa?

  • •Z powodu małej ilości specjalistów diabetologów w Polsce, najczęściej pierwszej diagnozy cukrzycy typu 2 dokonuje lekarz POZ, który włącza leczenie lekami doustnymi lub insulinoterapię skojarzoną z lekami doustnymi. Często przez wiele lat lekarz POZ prowadzi cukrzycę pacjenta, diagnozuje również pierwsze powikłania choroby. Warto pamiętać jednak, że lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjenta z cukrzycą typu 2 do specjalisty diabetologa przynajmniej raz w roku aby ocenić wyrównanie metaboliczne  pacjenta, ocenę stopnia zaawansowania późnych powikłań cukrzycy oraz ustalenia celów terapeutycznych i określenia sposobu ich realizacji poprzez edukację pacjenta.
  • •Z diabetologiem powinny się również skonsultować osoby, u których obserwuje się wahania glikemii, wysokie glikemie, trudności z uregulowaniem glikemii mimo stosowania diety i aktywnego tryby życia, a także pacjenci u których  zdiagnozowane zostały powikłania cukrzycowe.
  • •Osoby z cukrzycą typu 1 powinny być pod opieką diabetologa od samego początku rozpoznania choroby. Taka postepowanie zapewnia dobrą, ciągłą współpracę z zespołem edukującym i dostęp do niezbędnych konsultacji. Również kobiety w ciąży z cukrzycą powinny być skierowane na konsultację do diabetologa.

Do lekarza diabetologa na wizytę w ramach kontraktu z NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego
kontaktu lub specjalisty.

Ze skierowaniem możemy umówić wizytę u lekarza diabetologa. O poradnie diabetologiczną, która ma podpisany kontrakt z NFZ najbliższą miejsca zamieszkania i z najkrótszym terminem oczekiwania możemy zapytać się w poradni POZ, jednak nie zawsze uzyskamy odpowiedź. Informacji o poradni diabetologicznej i terminie konsultacji ze specjalistą najlepiej zasięgnąć dzwoniąc do regionalnego oddziału NFZ lub sprawdzić na stronach Narodowego Funduszu:

Każdy diabetolog, bez względu na typ cukrzycy pacjenta ustali odpowiedni sposób leczenia cukrzycy. Warto jednak zaznaczyć zaznaczyć, że są poradnie diabetologiczne w Polsce specjalizujące się w leczeniu pacjentów pompami insulinowymi, czy prowadzące cukrzycę w ciąży.

Poradnie, ośrodki diabetologiczne prowadzące pacjentów na pompach insulinowych, w tym również realizujące refundację dla osób do 26 roku życia na pompy insulinowe można znaleźć również na stronach NFZ:

Pacjentki z cukrzycą typu 1 planujące ciążę lub będące w ciąży powinny zapoznać się z Programem Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą prowadzonym od 2004 r. przez Fundację Jurka Owsiaka Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzięki programowi pacjentki na okres ciąży mogą wypożyczyć pompę oraz również są kierowane do specjalistycznych ośrodków diabetologicznych.

Warto również pamiętać, że na wizytę u diabetologa możemy umówić się  telefonicznie, osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Niektóre poradnie oferują również rejestrację on-line lub mailową. Skierowanie powinno być dostarczone w oryginale do 14 dni, w innym wypadku możemy być skreśleni z listy oczekujących. Warto to również ustalić podczas telefonicznej rejestracji w poradni diabetologicznej.

Terminy oczekiwania na wizytę u diabetologa

Niestety w Polsce jest bardzo mało specjalistów diabetologów, stąd często w mniejszych miejscowościach terminy oczekiwania na wizytę są nawet kilkunastomiesięczne. Pamiętać jednak warto, że jeśli są duże wahania glikemii, wysokie glikemie, czy z innych powodów potrzebujesz szybkiego kontaktu z diabetologiem możesz poprosić lekarza POZ o skierowanie pilne. W niektórych miejscowościach funkcjonuje również rejestracja bieżąca, jednak ilość pacjentów przyjmowanych jest bardzo mała, czasem 1-2 osoby.

W większych miastach terminy oczekiwania na wizytę są zazwyczaj krótsze, nawet kilkunastodniowe.

Przy takich terminach oczekiwania na wizytę u diabetologa, warto się dobrze przygotować do wizyty u specjalisty.  Pomierzyć więcej glikemii, zapisać swoje posiłki i aktywność fizyczną oraz dawki leków i insulin, spisać również na kartce wszystkie pozostałe leki zalecone przez lekarzy oraz pytania, które chcielibyśmy zadać specjaliście. Warto zabrać ze sobą również wyniki wszystkich badań i konsultacji z innymi lekarzami, a także glukometr i peny. W razie problemów, czy nieprawidłowego działania zostaną one wymienione w poradni. Osoby z nowo zdiagnozowana cukrzycą w poradni diabetologicznej mogą otrzymać nieodpłatnie glukometr i ewentualnie również potrzebne peny do insuliny wraz z niezbędnym przeszkoleniem z obsługi przez personel medyczny poradni.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Agnieszka Szuwała |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Od ponad 10 lat pracuję z osobami z cukrzycą jako dietetyk i edukator diabetologiczny. Mam doświadczenie w pracy z dziećmi i osobami dorosłymi. Doradzam i pomagam osobom z cukrzycą typu 1 i typu 2 w zakresie dobrego odżywiania, wysiłku fizycznego, nowoczesnych metod leczenia cukrzycy, jak np. pompy insulinowe.