Życie z cukrzycą

Kontrola cukrzycy w programie Diabdis – historia Pani Basi

26 lutego 2018

Zdjęcie autora
Diabdis
7 min read

Poznajcie Panią Basię – jedną z naszych pacjentek. Pani Basia trafiła do nas z otyłością i licznymi powikłaniami cukrzycowymi. Nie była w stanie poradzić sobie z utrzymaniem prawidłowej diety. Czy współpraca z naszymi edukatorami się powiodła? Przeczytajcie i oceńcie sami.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Kim jest pani Basia?

Pani Basia ma 61 lat. Nie pracuje zawodowo, jest na emeryturze. Na cukrzycę typu 2 choruje od osiemnastu lat. Dwa razy w roku chodzi na konsultacje do diabetologa, a na co dzień opiekę nad nią sprawuje lekarz rodzinny. W maju ubiegłego roku została pacjentką programu Diabdis.

Pani Basia lubi spędzać czas na działce – od wiosny do jesieni zajmuje się ogródkiem, stara się być aktywna fizycznie. Zimą i jesienią spędza czas w domu – lubi rozwiązywać krzyżówki, czytać książki i czasopisma oraz oglądać telewizję.

Diagnoza problemu

Pani Basia zgłosiła się do programu Diabdis, ponieważ zależało jej na wyrównaniu i obniżeniu poziomu glikemii. Największym problemem dla naszej Pacjentki była dieta. Pani Basia nie wiedziała, jak skomponować dobry posiłek i odczuwała ciągły głód. Trudno było jej również zapanować nad podjadaniem między posiłkami. Zwłaszcza w stresie pani Basia nie kontrolowała tego, co zjada i ile zjada.  

Drugą ważną kwestią była nieznajomość profilu działania insulin i leków doustnych. Pani Basia nie potrafiła dostosować dawki insuliny do posiłku. Wysokie glikemie powodowały stres, a brak umiejętności analizy wyników uniemożliwiał wprowadzenie zmian.

Pani Basia przyjmuje leki:

 • insulinę NovoRapid – śniadanie -18 j., obiad – 18 j., kolacja – 18 j.,
 • insulinę Insulatard – ok. godziny 22.00 – 36 j.,
 • Siofor 1000 mg, 3 razy dziennie.

Ma również problem z otyłością (BMI wynosi: 35,4) i powikłania cukrzycowe: artropatię cukrzycową i polineuropatię cukrzycową.

Jest również leczona z powodu wielu chorób towarzyszących: nadciśnienia tętniczego, dny moczanowej, choroby Forestiera, dyskopatii (c-5, c-6), zaburzeń gospodarki lipidowej, wysokiego stopnia krótkowzroczności (7,5 dioptrii) i zawrotów głowy- wywołanych przez uszkodzenie kręgów szyjnych.

Przyjmuje leki doustne:  Bisocard 2,5 mg, Tritace 10 mg, Diuver 10 mg, Indopen SR 1,5 mg, Cinarizinum 25mg, Milurit 300 mg, Polocard 75 mg, Atpris 20 mg, DicloDuo.

Wyniki z okresu przystąpienia do programu:

 • Średni poziom glikemii – 298 mg%/dl
 • Średni poziom glikemii przed posiłkiem- 290 mg%/dl
 • Średni poziom glikemii po posiłku – 292 mg%/dl

– brak wyników w zakresie normy.

Zaproponowane zmiany

Podczas rozmowy wstępnej edukator diabetologiczny Diabdis zidentyfikował problemy Pacjentki związane z cukrzycą. Przeanalizował wyniki glikemii i omówił zalecane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (TPD) zakresy glikemii. Edukator wskazał również, kiedy pani Basia powinna wykonywać pomiary glikemii, zalecając:

 • pomiar glikemii przed każdym wstrzyknięciem insuliny,
 • 2 godziny po głównych posiłkach,
 • w razie złego samopoczucia,
 • przed, w trakcie i po wysiłku.

Nasza pacjentka została umówiona na  rozmowę z dietetykiem, na którą przygotowała spis składników swojego dowolnie wybranego śniadania.

Dietetyk Diabdis podczas analizowania składu posiłku, zwrócił uwagę na popełniane błędy i wskazał, jak prawidłowo komponować posiłki. Zalecił także, by pani Basia zmieniła nawyki żywieniowe, a w razie napadu głodu spożywała przygotowane wcześniej warzywa.

Nasz dietetyk omówił znaczenie błonnika w diecie. Polecił spożywanie owoców podzielonych na małe porcje, maksymalnie do godz. 17.00. Zachęcił natomiast do zwiększenia ilości warzyw, zgodnie z proporcją tzw. talerza diabetyka:  1/2 talerza – warzywa, 1/4 – białka i tłuszcze, 1/4 – węglowodany złożone. Dietetyk Diabdis zaproponował także proste określanie wielkości porcji posiłku – przy pomocy swojej dłoni (metoda Kanadyjskiego Towarzystwa Diabetologicznego).

Kolejna rozmowa dietetyczna polegała na omówieniu  wprowadzonych zmian w odżywianiu pani Basi oraz ich wpływu na obniżenie poziomów glikemii.

Wyniki glikemii po 2-ch miesiącach:

 • Średni poziom glikemii – 220 mg%/dl  – 5% normy
 • Średni poziom glikemii przed posiłkiem – 192 mg%/dl – 2% normy
 • Średni poziom glikemii po posiłku – 196 mg%/dl – 11% normy

Pani Basia skorzystała również z rozmowy z farmaceutą, podczas której zostały omówione profile działania wszystkich leków przyjmowanych przez naszą Pacjentkę. Pani Basia zażywała Siofor przed posiłkiem – farmaceuta zalecił zmianę i przyjmowanie Sioforu w trakcie lub zaraz po posiłku.

Kolejne rozmowy z edukatorem diabetologicznym polegały na analizie wyników glikemii. Pani Basia została zachęcona do częstszych pomiarów cukru we krwi. Omówiono także prawidłową technikę, zalecane miejsca wstrzykiwania oraz sposób przechowywania insuliny. Edukator wskazał również na ważność pomiarów glikemii przed wstrzyknięciem insuliny. Wyniki tych pomiarów pozwalają bowiem na regulowanie odstępów od wstrzyknięcia insuliny do rozpoczęcia posiłku. Edukator zwrócił szczególną uwagę pani Basi na konieczność dostosowania dawki insuliny do poziomu glikemii.

Efekty przystąpienia do programu

Pani Basia od przystąpienia do programu Diabdis osiąga coraz lepsze wyniki glikemii. Nie tylko wprowadziła zmiany zalecane przez zespół Diabdis, ale także dba o ich utrzymanie na co dzień. Potrafi analizować wyniki i na ich podstawie weryfikować dawki insuliny. Jest świadoma popełnianych błędów dietetycznych, wie kiedy je popełnia i jakie będą konsekwencje. Zmniejszyła też porcje posiłków. Zgodnie z zaleceniem dietetyka zjada zdrowe przekąski – warzywa, a owoce spożywa dzieląc je na małe porcje, najpóźniej do godz. 17.00. Dawkę insuliny pani Basia podaje wg poziomu glikemii i zachowuje odstęp insulina – posiłek w zależności od poziomu glikemii.

Wyniki glikemii z ostatniego okresu :

 • Średni poziom glikemii – 169 mg%/dl – 13% w normie
 • Średni poziom glikemii przed posiłkiem – 162 mg%/dl – 3% w normie
 • Średni poziom glikemii po posiłku – 166 mg%/dl – 24% w normie

Pani Basia chętnie uczestniczy w rozmowach edukacyjnych i chętnie wykonuje wyznaczone podczas tych rozmów zadania. Jest zmotywowana do dalszej współpracy, ponieważ zaobserwowała poprawę wyników. Wie, że czeka ją jeszcze sporo pracy, ale widzi efekty w postaci lepszego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Cieszy się, że w czasie rozmów edukacyjnych może zdobywać coraz szerszą wiedzę na temat cukrzycy. Wierzy, że nad cukrzycą można zapanować wprowadzając zdrowy tryb życia i prowadząc samokontrolę.

Przystępując do programu Diabdis pani Basia miała wyniki glikemii w zakresie 427-176 mg%/dl,
natomiast wyniki z ostatnich 30 dni są w zakresie 281-93 mg%/dl.

Ostatnia grafika pokazuje, jakie zmiany glikemii nastąpiły w ciągu całego okresu współpracy z zespołem diabetologicznym programu Diabdis.

Zrzut wyników glikemii od momentu przystąpienia do programu Diabdis do 14 listopada 2017 roku.

Opinia pani Basi, dotycząca zmian przeprowadzonych z Diabdis:

„Zmiany zaproponowane przez edukatorów Diabdis wiązały się z wyrzeczeniami i wydawały się straszne. Jednak czułam się bardzo zmotywowana, by je wprowadzić – bo miałam świadomość, że ktoś zawsze patrzy na moje wyniki. Wsparcie ze strony zespołu Diabdis zawsze jest profesjonalne, a wszystko wytłumaczone w sposób zrozumiały i wyczerpujący.

Przed Diabdis byłam na takim etapie, że zaproponowano mi zabieg bariatryczny – ze względu na insulinooporność i otyłość. A teraz okazało się, że nie jest konieczny! A do surówek już tak się przyzwyczaiłam, że to pierwsze jedzenie, które sobie przygotowuję.

Nawet moja pani doktor zauważyła zmiany – nie tylko wyników. Wcześniej byłam aż purpurowa na twarzy, bo cukry były za wysokie. A teraz są dużo lepsze.

Nie wierzyłam, że takie zmiany są możliwe – a teraz już wiem, że tak. Cieszę się, że istnieje Diabdis i jestem zadowolona z udziału w programie. Nawet bardzo zadowolona.”

Z Diabdis zmiany są możliwe. Jeśli chcesz poprawić wyniki poziomu cukru we krwi tak jak Pani Basia, skonsultuj się ze specjalistami programu Diabdis. Skontaktuj się z nami poprzez stronę internetową, klikając w LINK.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także