Aktualności

Kontrola cukrzycy w programie Diabdis – historia Pana Jana

14 sierpnia 2017

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

Poznajcie Pana Jana – jednego z naszych pacjentów. Pan Jan trafił do nas z otyłością i dużymi wahaniami glikemii. Nie był w stanie poradzić sobie z cukrzycą samodzielnie. Czy współpraca z naszymi edukatorami się powiodła? Przeczytajcie i oceńcie sami.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Kim jest Pan Jan?

Pan Jan jest 64-letnim, aktywnym zawodowo pacjentem Diabdis. Na cukrzycę typu 2 choruje od 19 lat. Przyjmuje leki doustne: GlucophageXR 750 mg, Glucobay 100 mg oraz Galvus 50 mg. Pan Jan zmaga się również z otyłością (BMI 36,3) oraz nadciśnieniem tętniczym.

Czas wolny spędza mało aktywnie – przy komputerze, oglądając telewizję lub czytając książki. Do programu DIABDIS przystąpił w marcu 2017 r., ponieważ pomimo wielu lat życia z cukrzycą, nie był w stanie osiągnąć zadowalającego wyrównania glikemii.

Diagnoza problemu

Pan Jan jest pogodzony ze swoją chorobą – przyjmuje leki zgodnie z zaleceniami, a także regularnie wykonuje pomiary glikemii – przed pierwszą konsultacją 1 raz dziennie. Rozmowa z edukatorem DIABDIS wykazała, że największym problemem Pana Jana jest stosowanie diety.

Pacjent spożywał późne kolacje, pił duże ilości soków owocowych, a także spożywał sporo owoców między posiłkami (więcej na temat owoców w diecie cukrzyka w artykule: „Warzywa i owoce w cukrzycy. Co warto o nich wiedzieć na początek?”). Pan Jan nie potrafił samodzielnie komponować posiłków, nie wiedział jakie produkty powinien spożywać, a jakie eliminować. Trudno było mu także samodzielnie wyciągać wnioski z wyników pomiaru glikemii i jak powinna wyglądać kontrola cukrzycy. Przystępując do programu, wyniki Pana Jana prezentowały się następująco:

 • średni poziom glikemii – 197 mg%/dl;
 • podwyższone glikemie przed i po posiłku;
 • tylko 3% wyników w zakresie normy.

Kontrola cukrzycy z Diabdis - przed

Zaproponowane zmiany

W maju 2017 r. Pan Jan zdecydował się skorzystać z konsultacji prowadzonych przez edukatorów DIABDIS. Po szczegółowej rozmowie oraz analizie problemu pacjenta dietetyk DIABDIS zalecił Panu Janowi kilka kroków, które pomagają trzymać kontrolę nad cukrzycą:

 • wcześniejszą porę spożywania kolacji;
 • zastąpienie soków owocowych wodą z cytryną, herbatą owocową, kawą bez mleka (więcej o napojach dla cukrzyka w artykule: „Napoje dla diabetyków: co najlepiej pić przy cukrzycy?;
 • dzielenie owoców na mniejsze porcje i ich spożywanie do godz. 17.00;
 • zwiększenie aktywności fizycznej (częstsze spacery, praca w ogródku)
 • częstsze pomiary glikemii (pomiary dokonywane 1 raz na dobę nie dawały pełnego obrazu wyrównania cukrzycy).

Pan Jan chętnie uczestniczył w rozmowie z dietetykiem, wykazywał dużą aktywność i zainteresowanie, zadawał sporo pytań. Zadeklarował chęć wdrożenia zaleceń żywieniowych do codziennego jadłospisu.

Kontrola cukrzycy – uzyskany rezultat

Panu Janowi udało się wcielić w życie zalecenia edukatora DIABDIS. Stopniowo zmniejsza porcje posiłków, stara się jeść lżejsze kolacje o wcześniejszych porach. Owoce zastępuje warzywami. Aktualne wyniki pomiarów glikemii (z ostatnich 2 tygodni) wyglądają następująco:

 • średni poziom glikemii – 139 mg%/dl;
 • średni poziom glikemii przed posiłkiem – 131 mg%/dl;
 • średni poziom glikemii po posiłku – 143 mg%/dl;
 • 29% wyników znajduje się w zakresie normy, co stanowi wynik aż o 26% lepszy niż wynik pierwszych pomiarów.

Kontrola nad cukrzycą w Diabdis wyniki

Pan Jan regularnie i chętnie korzysta z konsultacji diabetologicznych, dzięki czemu kontrola cukrzycy jest dla niego o wiele prostsza.

Widząc poprawę wyników, jest zmotywowany do dalszej pracy. Zrozumiał znaczenie samokontroli. Przekonał się jak wiele może nauczyć się dzięki regularnym badaniom i analizie uzyskanych wyników. Ma coraz większą wiedzę na temat cukrzycy oraz zdrowego odżywiania. Zdał sobie sprawę, jak ogromną rolę w leczeniu cukrzycy odgrywa dieta. Nareszcie, po wielu latach starań, udało mu się osiągnąć kontrolę nad cukrzycą.

Komentarz Pana Jana:

Przez kilkanaście lat brałem leki na cukrzycę i codziennie rano robiłem badania poziomu cukru. Niestety, nie dawało to żadnego rezultatu. Moje glikemie wciąż były bardzo wysokie. Dzięki DIABDIS przekonałem się, jak ważna jest zmiana sposobu odżywiania oraz częstsze pomiary glikemii. Za radą edukatorki DIABDIS zmieniłem nieco swoje posiłki na lżejsze (głównie obiady) oraz zacząłem badać poziom cukru minimum 3 razy w ciągu dnia.

Już po miesiącu zauważyłem, jak mocno na moje glikemie wpływa to co jem. Wykresy wyraźnie pokazują mi, które produkty i dania sprzyjają mojej glikemii, a z których powinienem rezygnować. Udało mi się wyrobić w sobie nawyk spisywania wyników oraz ich regularnej analizy. Dzięki możliwościom jakie daje DIABDIS to bardzo proste. Gorąco polecam ten portal również innym cukrzykom. Nic lepiej nie motywuje do zmian, niż widoczne rezultaty oraz opieka i wsparcie profesjonalisty.

Jak widać kontrola cukrzycy jest możliwa.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek