Dieta diabetyka

Ładunek glikemiczny w diecie diabetyka: dlaczego jest taki ważny?

4 kwietnia 2020

Zdjęcie autora
Agnieszka Szuwała
3 min read

Ładunek glikemiczny (ŁG) jest pojęciem stosowanym w żywieniu diabetyków od niedawna. Zostało ono opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, aby dokładniej oszacować wzrost glikemii po spożyciu porcji określonego produktu. Stosowany wcześniej wskaźnik indeksu glikemicznego (IG) określał, jak szybko wzrośnie stężenie glukozy we krwi po spożyciu określonego produktu. Ten indeks nie daje nam jednak informacji o tym, jak wzrośnie glikemia.

Ładunek glikemiczny (ŁG, gęstość glikemiczna) to wskaźnik wzrostu stężenia glukozy we krwi po spożyciu węglowodanów w określonej porcji produktu. Uwzględnia on nie tylko ilość węglowodanów, ale też szybkość ich wchłaniania się, czyli indeks glikemiczny (IG).

Ilość spożytych węglowodanów ma wpływ na wzrost stężenia glikemii

W diecie diabetyka ważne jest, jak szybko glikemia wzrośnie po zjedzonym posiłku, co określa indeks glikemiczny (IG). Wiemy również od dawna, że ilość węglowodanów w posiłku jest równie istotna. Pacjenci z cukrzycą liczą ilości spożytych węglowodanów i wymienniki węglowodanowe, aby dokładniej oszacować potrzebną im do posiłku dawkę insuliny. Inne zapotrzebowanie na insulinę jest po zjedzeniu jednej kromki chleba, a inne po pięciu kromkach, chociaż indeks glikemiczny (IG) obu porcji chleba jest taki sam.

Znacznie dokładniej określa tę kwestię ładunek glikemiczny (ŁG), który obliczamy ze wzoru:

ŁG = (IG x liczba węglowodanów w gramach) : 100

Uwzględniając ładunek glikemiczny (ŁG), produkty spożywcze dzielimy na:

 • produkty o niskim ŁG, czyli poniżej 10;
 • produkty o średnim ŁG, jeśli wskaźnik mieści się w przedziale 11-19;
 • produkty o wysokim ŁGpowyżej 20;

Ładunek glikemiczny (ŁG) diety diabetyka określa się, sumując ładunki glikemiczne wszystkich produktów jedzonych przez cały dzień. Jeśli ładunek glikemiczny nie przekracza 80, jest niski, natomiast jeśli przekracza 120, jest wysoki.

Ładunek glikemiczny na przykładzie

W naszych posiłkach zjadamy różne produkty, często o podobnym indeksie glikemicznym (IG). Jednak wielokrotnie zdarza się, że nie niosą one takiego samego ładunku glikemicznego (ŁG).

 • jasne słodkie pieczywo (IG 85);
 • gotowana marchew (IG 85)
  to produkty, których należy unikać w diecie, biorąc pod uwagę indeks glikemiczny (IG).

Jednak gdy obliczymy ładunek glikemiczny (ŁG) obu produktów:

 • bułka maślana, IG = 85, węglowodany = 55 g w porcji ok. 90 g (sztuka)
 • gotowana marchew, IG = 85, węglowodany = 7 g w porcji ok. 150 g.

  Ładunek glikemiczny (ŁG) wynosi więc:
 • bułka maślana: 85 x 55 : 100 = 47
 • gotowana marchew: 85 x 7 : 100 = 6.

Zdecydowanie wyższy wzrost glikemii nastąpi po zjedzeniu bułki maślanej.

Innym przykładem są produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), które określamy jako wskazane w diecie diabetyka. Istotna jest również ich porcja.

 • jabłka, IG = 35, węglowodany = 20 g w porcji 150 g (średnia sztuka) ŁG = 7;
 • jabłka, IG = 35, węglowodany = 60 g w porcji 450 g (trzy średnie sztuki) ŁG = 21;

Należy zachować umiar w jedzeniu wszystkich produktów, również tych o niskim indeksie glikemicznym (IG). Po spożyciu małej porcji produktu o wysokim IG glikemia wzrośnie tak jak po zjedzeniu większej porcji produktu o niskim IG.

Co daje diabetykom znajomość ładunku glikemicznego spożywanych potraw?

Znajomość wskaźnika ładunku glikemicznego (ŁG) jest bardzo przydatna. Wiadomo, że nadmiar węglowodanów w diecie służy tyciu. Dlatego istotne jest, aby dobierać do swoich posiłków produkty, po których glikemia rośnie powoli, nie powodując hiperglikemii, a nadmiar glukozy nie będzie odkładał się w tkance tłuszczowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź czym jest indeks glikemiczny!


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Agnieszka Szuwała |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Od ponad 10 lat pracuję z osobami z cukrzycą jako dietetyk i edukator diabetologiczny. Mam doświadczenie w pracy z dziećmi i osobami dorosłymi. Doradzam i pomagam osobom z cukrzycą typu 1 i typu 2 w zakresie dobrego odżywiania, wysiłku fizycznego, nowoczesnych metod leczenia cukrzycy, jak np. pompy insulinowe.

zobacz także