Dieta diabetyka

Laktoza a cukrzyca: jakie produkty mleczne są wskazane dla diabetyka?

12 listopada 2020

Zdjęcie autora
Agnieszka Szuwała
2 min read

Laktoza to cukier mleczny, który, jak sama nazwa wskazuje, występuje w mleku i jego przetworach. Pod względem chemicznym laktoza jest dwucukrem, czyli tworzą ją połączone cząsteczki glukozy i galaktozy. Dość szybko ulega ona strawieniu w jelicie cienkim pod wpływem enzymu nazywanego laktazą. Indeks glikemiczny (IG) laktozy wynosi 46.

Laktoza a cukrzyca

Glikemię najszybciej podnosi laktoza pochodząca z mleka, jogurtów i kefirów, w szczególności niskotłuszczowych, a najwolniej ta, którą dostarczamy naszemu organizmowi wraz z pełnotłustymi serami twarogowymi i żółtymi. Dzieje się tak dzięki tłuszczowi, który spowalnia jej wchłanianie.

Laktoza o wiele szybciej podnosi glikemię z samego rana, kiedy spożywamy ją w pierwszym posiłku, np. w postaci kawy z mlekiem, zupy mlecznej czy jogurtu z płatkami. Z tego powodu diabetykom nie zaleca się spożywania na śniadanie produktów mlecznych. Osoby leczone insuliną powinny poczekać po jej podaniu 10-30 minut, aby zaczęła ona działać, jeśli zamierzają zjeść mleczny posiłek rano.

Wielu dorosłych nie trawi laktozy. W ich przewodzie pokarmowym często brakuje enzymu nazywanego laktazą, a konsekwencją spożywania przez nich mleka i jego przetworów mogą być przykre dolegliwości, takie jak wzdęcia czy biegunki. Problemy z trawieniem laktozy ma około 35% dorosłych Polaków. W wielu większych sklepach spożywczych możemy kupić produkty bez laktozy, które mogą pomóc rozwiązać problem dolegliwości pokarmowych. Należy jednak pamiętać, że te produkty zawierają węglowodany i podnoszą glikemię podobnie jak zwykłe mleko.

Zawartość laktozy w produktach mlecznych

Poniższa tabela przedstawia zawartość laktozy w wybranych produktach spożywczych oraz zawartość wymienników węglowodanowych (WW):

ProduktGramaturaLaktoza (g)WW
Mleko krowie 0.5-3.2%szklanka (250 ml)
2.3-11.51
Mleko kozieszklanka (250 ml)11.21
Jogurt naturalny 2%; kefir 2%; maślanka 0.5%200 g10.2-8.21
Ser twarogowy chudy; półtłusty; tłusty;100 g2.9-3.20
Ser żółty pełnotłusty60 g (2-3 plasterki )0.10
Śmietana 9% 12% 18%50 g1.8-20
Serek twarogowy150 g0.50

Najbogatszym w laktozę produktem jest mleko oraz jego fermentowane przetwory, takie jak jogurt, kefir czy maślanka. Nawet mały kubek któregoś z tych napojów może podnieść glikemię o ok. 40 mg/dL. Należy pamiętać, że wzrost glikemii po spożyciu tych produktów może być dość gwałtowny, zwłaszcza rano. Możemy spowolnić ten wzrost, wzbogacając posiłek błonnikiem pokarmowym oraz produktami bogatymi w białko i tłuszcz, np. posiekanymi orzechami.

Koktajl jogurtowo-warzywny

Składniki na jedną porcję:

  • 150 g jogurtu naturalnego (2% tłuszczu)
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki (2 g)
  • 1 łyżka posiekanego koperku (2 g)
  • 1 mały zielony ogórek (ok. 80-100 g)
  • szczypta soli i pieprzu
  • 1 łyżka posiekanych orzechów pistacjowych (ok. 10 g)

Sposób przygotowania:

Ogórek umyj, obierz i pokrój. Jogurt, pietruszkę, koperek, sól i pieprz wraz z pokrojonym ogórkiem wrzuć do miski i zblenduj. Na koniec dodaj posiekane orzechy pistacjowe.

Czas wykonania: ok. 5 minut.

Wartość odżywcza jednej porcji:  162 kcal, 1,5 WW, 1 WBT.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Agnieszka Szuwała |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Od ponad 10 lat pracuję z osobami z cukrzycą jako dietetyk i edukator diabetologiczny. Mam doświadczenie w pracy z dziećmi i osobami dorosłymi. Doradzam i pomagam osobom z cukrzycą typu 1 i typu 2 w zakresie dobrego odżywiania, wysiłku fizycznego, nowoczesnych metod leczenia cukrzycy, jak np. pompy insulinowe.

zobacz także