Życie z cukrzycą

Podstawowe różnice pomiędzy lekiem a suplementem – jak je rozpoznać?

20 listopada 2018

Zdjęcie autora
Magda Stolarczyk
7 min read

Polacy masowo kupują różnego rodzaju suplementy diety, często nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę sięgają po żywność, nie mającą właściwości leczniczych. Bo skoro po suplementy udajemy się do apteki i mają one podobną postać i wygląd jak leki, to ulegamy sugestii, że mają też podobne działanie. Nic bardziej mylnego.

Jak wynika z raportu badawczego „Polacy a suplementy diety”, przygotowanego przez agencję badań rynku i opinii SW Research, wartość rynku suplementów diety przekroczyła 4 mld złotych, a tempo wzrostu rok do roku wynosi 8 proc. Szacunki na rok 2020 mówią o tym, że Polacy wydadzą na suplementy ponad 5 mld złotych.

Już teraz kupuje je ponad 70 proc. społeczeństwa. Najczęściej wybieranymi suplementami są: magnez, suplementy pobudzające układ odpornościowy, probiotyki, produkty wzmacniające organizm oraz witaminy i minerały.

Suplement diety, nawet najdroższy i najbardziej renomowanej firmy nie ma właściwości leczniczych. Służy uzupełnianiu niedoborów, które powstają w wyniku niezbilansowanej diety, np. osoby nie jedzące mięsa powinny uzupełniać poziom witaminy B12 To, że suplementy nie leczą, nie oznacza, że są zbędne. Trzeba jednak być świadomym, czego można się po nich spodziewać oraz kiedy należy sięgnąć po lek, a kiedy po suplement diety.

Lek a suplement – podstawowe różnice

Na dobrą sprawę nie ma sensu porównywanie leków i suplementów diety. Są to dwie, zupełnie różne kategorie – z jednej strony mamy produkt o udowodnionym działaniu leczniczym lub zapobiegającym chorobom, z drugiej żywność. Mimo wszystko warto uświadomić sobie wszystkie różnice między nimi. Dzięki temu wiemy, czego można się spodziewać po przyjmowaniu suplementów oraz leczeniu lekami, ale także żeby rozumieć np. dlaczego jedne produkty sprzedawana w aptece są szeroko reklamowane, a inne nie.

Najważniejsze różnice pomiędzy lekiem a suplementem diety przedstawia poniższa tabela:

[table “” not found /]

Z wielu problemów może w ogóle byśmy sobie nie zdawali sprawy, gdyby nie reklamy suplementów diety, które bombardują konsumenta w każdym bloku reklamowym.


Reklama leków i suplementów diety

W przypadku produktów leczniczych całkowity zakaz reklamy dotyczy leków wydawanych na receptę, zawierających substancje odurzające lub psychotropowe czy leki pochodzące z importu równoległego. W przypadku reklamy leków OTC występuje szereg obostrzeń:

  • nie można to wykorzystywania w  reklamach wizerunku i zaleceń lekarzy i farmaceutów oraz aktorów wcielających się w rolę lekarzy i farmaceutów;
  • nie może kierować przekazu do dzieci;
  • nie może sugerować że stosowanie leku zwalnia z konieczności wizyty u lekarza;
  • nie można sugerować, że warto dany lek stosować profilaktycznie, „na wszelki wypadek”, w momencie, kiedy nic nam nie dolega.

Reklama produktów leczniczych kierowana do konsumenta musi zawierać ostrzeżenie: Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Tego typu obostrzeń nie ma w przypadku reklam suplementów diety, w których wykorzystuje się wizerunek  lekarza i farmaceuty.

Lek a suplement – różnice na przykładzie Benfogammy

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne w celu leczenia przyczyny neuropatii cukrzycowej zaleca przyjmowanie benfotiaminy. W polskich aptekach dostępny jest jeden produkt leczniczy zawierający  benfotiaminę, czyli witaminę B1 (tiaminę) rozpuszczalną w tłuszczach. Dzięki temu zwiększa jej przyswajanie przez organizm. Jest to lek Benfogamma, który ma zarejestrowane wskazania do stosowania, zalecone lecznicze dawkowanie oraz wskazane możliwe działania niepożądane. Benfogamma jako lek bez recepty zawiera 50 mg benfotiaminy. W aptekach można znaleźć również suplementy diety z ze zwykłą tiaminą (witaminą B1), jednak zawierają one chlorowodorek tiaminy, czyli słabiej przyswajalną rozpuszczalną w wodzie witaminę B1. Co więcej znacznie mniejszą dawkę zawartą w 1 tabletce (3 mg) i zalecone spożycie (1 raz dziennie 1 tabletkę) w tego typu  preparatach należy traktować jako uzupełnienie diety w witaminę B1. Nie będą one  jednak leczyć skutków niedoboru tej witaminy w odróżnieniu do Benfogammy. W sklepach internetowych (nie aptekach) również są dostępne suplementy diety zawierające benfotiaminę. W tym przypadku brak jednak informacji o zaleceniach do stosowania, czy możliwych działaniach niepożądanych, jakie mogą wystąpić po stosowaniu tych preparatów. Należy także pamiętać, że w żadnym sklepie internetowym nie kupimy leku, jest to możliwe tylko w aptece lub aptece internetowej.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
  1. Ustawa z dnia 6 września 2001 r., Prawo farmaceutyczne
  2. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia
Zdjęcie autora
Magda Stolarczyk |

zobacz także