Dieta diabetyka

Miód a cukrzyca: czy miód jest wskazany w diecie diabetyka?

14 grudnia 2020

Zdjęcie autora
Diabdis
3 min read

W świadomości wielu osób miód stanowi zdrową alternatywę dla cukru. Czy również dla diabetyka? Na ten temat słyszy się wiele sprzecznych opinii. Skąd biorą się kontrowersje i jaka jest prawda? Czy miód jest bezpiecznym zamiennikiem cukru w diecie diabetyka?

Wiele artykułów w prasie i internecie pozytywnie odpowiada na te pytania, jednak badania, na które powołują się ich autorzy, a także ich interpretacje, są często częściowe i niespójne. Podejmując decyzję o spożywaniu tego produktu, należy więc uwzględnić stan chorego, jego preferencje smakowe, a także indywidualną reakcję na ten produkt spożywczy.

Miód a cukrzyca – twarde fakty

Pod względem chemicznym miód jest mieszaniną cukrów prostych – glukozy i fruktozy. Cukry te bardzo mocno podnoszą poziom glikemii we krwi – indeks glikemiczny miodu wnosi aż 60. Ponieważ wartość ta jest tylko nieznacznie niższa od wartości IG sacharozy (70), trudno uznać miód za bezpieczny zamiennik cukru. Diabetycy powinni bowiem stosować dietę niskowęglowodanową, czyli spożywać produkty o IG nie wyższym niż 55. Zapominają o tym często producenci miodów, którzy wskazują jednie na zalety oferowanych klientom produktów.

Miód a badania naukowe

Owszem, istnieją doniesienia wskazujące na obecność w miodzie składników o działaniu prozdrowotnym, np. substancji o działaniu antybakteryjnym, antyoksydacyjnym, wspierającym odporność oraz poprawiającym funkcjonowanie organizmu. Te informacje pojawiają się jednak przede wszystkim w publikacjach popularnonaukowych. Co jednak z źródłami czysto naukowymi?

Zanim zdecydujesz się na wzbogacenie diety miodem, musisz wiedzieć jedną rzecz. Obecnie nie istnieją wystarczające dowody potwierdzające związek między spożywaniem miodu a poprawą zdrowia. Takie stanowisko przyjmuje choćby Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, czyli unijna instytucja odpowiedzialna m.in. za ocenę właściwości zdrowotnych żywności. Tak więc w rozważaniach typu „miód a cukrzyca” lepiej unikać przeceniania właściwości tego produktu spożywczego.

Miód na talerzu cukrzyka

Czy w związku z powyższym miód jest bezwzględnie zabroniony w diecie cukrzyka? Oczywiście nie, choć nie jest to również produkt zalecany. Przy wyrównanej cukrzycy można sobie pozwolić na używanie niewielkiej ilości miodu, np. do posłodzenia jogurtu czy napoju. Ponieważ miód jest słodszy niż sacharoza, jego mniejsza ilość prawdopodobnie wystarczy, żeby uzyskać ten sam stopień słodkości.

Decyzję o wprowadzeniu miodu do diety najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, i to tylko w wypadku, gdy choremu rzeczywiście wyjątkowo brakuje tego produktu (np. ze względu na walory smakowe). Absolutnie nie wolno traktować miodu jako zdrowego słodzika, którym można beztrosko dosładzać posiłki i napoje. Przed spożyciem miodu należy precyzyjnie policzyć ilość wnoszonych przez niego węglowodanów, a po jego spożyciu czujnie monitorować poziom glikemii.

Cukrzyca a miód i inne słodziki

W związku z powyższym diabetykom, którzy nie potrafią zrezygnować ze słodkiego smaku, zdecydowanie bardziej niż miód polecane są inne substancje słodzące, m.in. stewia czy ksylitol, o których więcej warto przeczytać w artykule: Jaki słodzik dla cukrzyka? Stewia, ksylitol i inne zamienniki..

Pamiętajcie, że miód może Wam pomóc podczas hipoglikemii czyli spadku cukru.
1 łyzka miodu to ok 1 WW (wymiennik węglowodanowy)!

Chcesz wiedzieć więcej o jadłospisie diabetyka? Miód dla diabetyka to tylko jeden z wielu materiałów. Zapraszamy do innych artykułów na blogu Diabdis:

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także