Życie z cukrzycą

Nadciśnienie a cukrzyca: objawy, leczenie i badania

15 stycznia 2021

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
4 min read

Nadciśnienie jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych występujących na świecie. Wzrost zachorowań notuje się w krajach uprzemysłowionych, gdzie liczba chorujących na nadciśnienie tętnicze wzrasta wraz z wiekiem. Ta tendencja jest widoczna również w naszym kraju. Na pojawienie się nadciśnienia tętniczego ogromny wpływ mają siedzący tryb życia i złe nawyki żywieniowe, a co za tym idzie – otyłość, brak dostatecznej i regularnej aktywności fizycznej, a także ciągle towarzyszące nam pośpiech i stres.

Nadciśnienie i cukrzyca są ze sobą powiązane, ponieważ nadciśnienie występuje zdecydowanie częściej u osób chorujących na cukrzycę niż u osób zdrowych. Ponadto oba te schorzenia nasilają i przyspieszają rozwój zmian w wielu narządach, zwiększając ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań, a nawet zgonu. Skutkiem współistnienia cukrzycy i nadciśnienia są również choroby układu krążenia, nerek, zwiększenie ryzyka udaru mózgu i choroby wieńcowej, a także zmian miażdżycowych w obrębie tętnic oka.

Nadciśnienie często przebiega bez wyraźnych symptomów, ale mogą pojawić się następujące objawy:

 • zawroty głowy,
 • bóle głowy w okolicach potylicy,
 • szum w uszach,
 • krwawienia z nosa,
 • zaburzenia widzenia,
 • duszności,
 • uczucie kołatania serca,
 • ból w klatce piersiowej,
 • zmęczenie,
 • problemy ze snem.

Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego jest proste: polega na nieinwazyjnym i bezbolesnym pomiarze ciśnienia za pomocą ciśnieniomierza. Na rynku dostępne są ciśnieniomierze rtęciowe, sprężynowe oraz elektroniczne. Każdy diabetyk chorujący na nadciśnienie powinien posiadać ciśnieniomierz do prowadzenia samokontroli w domu.

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym utrzymywaniu się ciśnienia tętniczego krwi powyżej prawidłowych wartości.

Zalecenia PTD

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (zalecenia PTD 2020):

 • Ogólnym celem kontroli ciśnienia tętniczego u chorych na cukrzycę jest wartość < 130/80 mm Hg (u osób w wieku> 65. r.ż. wynosi ona < 140/80 mm Hg).
 • Terapię nadciśnienia tętniczego należy rozpoczynać od stosowania skojarzenia dwóch leków: inhibitora konwertazy angiotensyny
  (ACEI) lub antagonisty receptora angiotensynowego AT1 z antagonistą wapnia lub diuretykiem tiazydowym lub tiazydopodobnym.
 • Farmakoterapia nadciśnienia tętniczego powinna być kontynuowana nieprzerwanie, gdyż jedynie wówczas uzyskuje się
  zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
 • W terapii nadciśnienia tętniczego u chorych na cukrzycę należy dążyć nie tylko do uzyskania wartości docelowych ciśnienia
  tętniczego, ale także utrzymania lub przywrócenia prawidłowej dobowej zmienności ciśnienia tętniczego ocenianej
  metodą 24-godzinnego monitorowania, szczególnie u kobiet z cukrzycą w ciąży.

Odrębności postępowania w przypadku nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży:

U ciężarnych z cukrzycą z powikłaniami naczyniowymi docelowa wartość ciśnienia tętniczego wynosi < 130/80 mm Hg. U kobiet w ciąży w nadciśnieniu, które nie jest ciężkie, lekami z wyboru podawanymi doustnie są (w kolejności): metyldopa, labetalol, antagoniści wapnia. W sytuacjach zagrożenia życia preferowanym środkiem jest labetalol lub nitrogliceryna (parenteralnie). W przypadku ich braku może być stosowana parenteralnie hydralazyna, istnieją jednak doniesienia o wzroście częstości występowania działań niepożądanych w okresie okołoporodowym.

Jak wykonać poprawnie badanie ciśnienia?

 • przed dokonaniem pomiaru zalecany jest co najmniej 5-10 minutowy odpoczynek w pozycji siedzącej,
 • osoba badana nie może bezpośrednio przed badaniem palić papierosa, pić kawy lub alkoholu, być po wysiłku fizycznym ani bezpośrednio po jedzeniu,
 • ramię powinno być nieskrępowane i nieuciśnięte ubraniem, swobodnie oparte, tak by mankiet ciśnieniomierza znajdował się na wysokości serca.

Leczenie nadciśnienia

W cukrzycy proces leczenie nadciśnienia prowadzi się dwutorowo. Stosuje się zarówno kurację farmakologiczną, jak i leczenie polegające na zmianie trybu życia, redukcji masy ciała, regularnej aktywności fizycznej oraz ograniczeniu spożywania soli, zaprzestaniu palenia papierosów oraz unikaniu alkoholu.

Sól w nadciśnieniu u cukrzyka

Jeśli pojawia się nadciśnienie, należy je kontrolować i skutecznie normalizować, między innymi poprzez ograniczenie spożycia soli w diecie. Sól ukryta jest w wielu produktach spożywczych wytwarzanych przemysłowo – od chleba począwszy, poprzez wędliny, sery żółte i topione, konserwy, przyprawy kostki bulionowe i wiele innych. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na sól to około 5 gramów, tymczasem spożywamy jej prawie dwa razy więcej! Musimy zatem bezwzględnie ograniczyć (a najlepiej całkowicie wyeliminować) jej spożycie, stosując do przygotowania posiłków np. przyprawy ziołowe.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.

zobacz także