Dieta diabetyka

Napoje dla diabetyków: co najlepiej pić przy cukrzycy?

16 maja 2020

Zdjęcie autora
Diabdis
5 min read

Dla cukrzyka ważne jest nie tylko to, co je, ale także to, co pije. Słodkie napoje, w tym soki, mogą mocno podnieść poziom glukozy we krwi, a spożywanie alkoholu wiąże się z ryzykiem wystąpienia hipoglikemii. Czy zatem diabetyk powinien pić jedynie wodę i zieloną herbatę bez cukru? Oczywiście że nie! Przy dobrze prowadzonej cukrzycy można pozwolić sobie nawet na mleczną kawę lub odrobinę wina. Jakie są najlepsze napoje dla diabetyków?

Postaw na wodę

Napoje są niezbędnym składnikiem diety. Zaleca się, aby dorosły człowiek przyjmował ok. 2-3 litry płynów z różnych źródeł w ciągu doby. Nie o wszystkich płynach można jednak powiedzieć, że to odpowiednie napoje dla diabetyka. Osoby z cukrzycą powinny wybierać napoje o jak najniższej kaloryczności i jak najniższym indeksie glikemicznym. Warunek ten najlepiej spełnia woda. Przefiltrowana woda z kranu, woda mineralna czy woda źródlana to doskonały wybór dla cukrzyka.

A co z wodami smakowymi? To coraz popularniejszy produkt, który tak naprawdę nie jest wodą, tylko napojem. O tym, czy może zostać wypity przez diabetyka, decyduje jego skład – niektóre wody smakowe słodzone są cukrem, inne niskokalorycznymi słodzikami, jeszcze inne – i jednym, i drugim. Wody, które nie podnoszą glikemii (czyli te z dodatkiem słodzików), to teoretycznie odpowiednie napoje dla diabetyków i mogą być spożywane przez cukrzyków. Jednak warto po prostu polubić smak czystej wody.

Herbata dla cukrzyków? 

Obok wody zielona herbata to najlepszy wybór dla cukrzyka. Napój ten słynie m.in. z wysokiej zawartości antyoksydantów – substancji działających ochronnie na komórki organizmu.

Również czarna herbata mimo zawartości teiny (składnika będącego odpowiednikiem kofeiny w herbacie) może być spożywana przez diabetyków, podobnie jak różnego rodzaju herbaty ziołowe i owocowe. Najistotniejsze jest, aby herbaty nie słodzić cukrem. Osoby, które nie potrafią zrezygnować ze słodzenia, mogą sięgnąć po substancję słodzącą, która nie podnosi glikemii, np. stewię.

Chcesz dowiedzieć się więcej o słodzikach? Przeczytaj artykuł: Jaki słodzik dla cukrzyka: Stewia, ksylitol i inne zamienniki 

Kawa i mleko a cukrzyca

Kawa w czystej postaci, czyli espresso, kawa rozpuszczalna czy parzona, nie zawiera cukrów, dlatego nie ma przeszkód, by była obecna w diecie osoby z cukrzycą. Kawa delikatnie zabielona niewielką ilością odtłuszczonego mleka również nie powinna mocno wpływać na poziom glikemii i wnosić zbyt dużej wartości energetycznej, więc i na taki napój cukrzyk może sobie pozwalać.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kawy typu latte macchiato, czyli z dużą ilością mleka. Taki napój dostarcza sporo laktozy, którą trzeba przeliczyć na wymienniki węglowodanowe i potraktować jak porcję mleka. Umiarkowana ilość mleka nie zaszkodzi cukrzykowi, a dostarczy wielu cennych substancji odżywczych. Ani kawa, ani mleko w połączeniu z cukrem (pod każdą postacią) nie powinny być jednak obecne w menu diabetyka.

Zauważ też, że niektóre kawy mrożone lub koktajle mleczne zawierają aż 50-60 g cukru w porcji! Słodzenie kawy (nawet jedną łyżeczką cukru) też nie jest wskazane.

Więcej na temat mleka w diecie cukrzyka przeczytasz w artykule Mleko a cukrzyca: 6 zdrowych zasad dla każdego diabetyka

Jakie soki pić przy cukrzycy?

Mimo że soki uchodzą za zdrowe, nie wolno zapominać, że zawierają sporo naturalnego cukru – tylko niewiele mniej niż napój typu coca-cola. Jedna szklanka soku zawiera aż dwa wymienniki węglowodanowe (około czterech łyżeczek cukru). W związku z tym w diecie diabetyka soki mogą być obecne w bardzo ograniczonych ilościach (np. porcja = 100 ml). Należy traktować je jak deser, nie jak napój, który ma zaspokoić pragnienie. W nieco większych ilościach niż soki owocowe można spożywać soki wielowarzywne (ok. 1 WW w szklance) i sok pomidorowy (ok. 0,5 WW w szklance).

Przyglądaj się składom podanym na etykietach. Okazuje się, że niektórzy producenci dodatkowo słodzą soki. Unikaj takich produktów.

Napoje smakowe

Słodzone napoje, czyli nektary owocowe i napoje gazowane, nie są zalecane w żadnej diecie, również diecie cukrzycowej. Puszka takiego napoju to aż 2 WW! Produktów tego rodzaju należy bezwzględnie unikać. Alternatywą dla diabetyka mogą być napoje słodzone niskokalorycznymi substancjami słodzącymi. Ponieważ nie wnoszą one do jadłospisu żadnej wartości odżywczej, a jedynie słodki smak (od którego warto się odzwyczajać), najlepiej pijać je sporadycznie.

Alkohol a cukrzyca

Osoby z niewyrównaną cukrzycą powinny powstrzymać się od picia alkoholu ze względu na ryzyko poważnych konsekwencji, o których informacje znajdziesz w artykule: Cukrzyca a alkohol: czy cukrzyk może pić piwo, wino itp.? .

Niewielkie ilości alkoholu nie powinny natomiast stanowić zagrożenia dla osób z wyrównaną cukrzycą. Pijąc alkohol, należy jednak pamiętać, że jest on źródłem pustych kalorii (1 g alkoholu to 7 kcal), a w przypadku niektórych napojów alkoholowych – również cukru.

Dlatego diabetyk powinien pić niewiele i wybierać tylko niesłodkie trunki, takie jak wytrawne wino. Ponieważ spożywanie alkoholu niesie za sobą ryzyko wystąpienia hipoglikemii, należy podjąć środki zapobiegające takiej sytuacji – nie wolno pić alkoholu na pusty żołądek ani po intensywnym wysiłku fizycznym.

Zerknij także na inny nasz artykuł, Jedzenie dla cukrzyka. Poznasz kilka przydatnych dla diabetyka porad!


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także