Aktualności

Neuropatia cukrzycowa-nietypowe objawy

28 stycznia 2019

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

Tachykardia, problemy z nietrzymaniem moczu, nudności i wymioty po posiłku, nadmierna potliwość twarzy, przesuszona skóra w dolnej części ciała lub na kończynach dolnych lub na nogach  – czy wymienione objawy mają ze sobą coś wspólnego? Choć wydaje się to mało prawdopodobne, wszystkie mogą świadczyć o neuropatii cukrzycowej – uszkodzeniu nerwów w przebiegu niedostatecznie kontrolowanej cukrzycy.

 

Wśród wszystkich powikłań cukrzycowych, neuropatia wdaje się pacjentom tym najmniej istotnym, a ich wiedza na jej temat zwykle pozostawia wiele do życzenia. Wszyscy wiemy, jakie znaczenie mają oczy i nerki, dlatego staramy się uniknąć retinopatii oraz nefropatii, a nie do końca zdajemy sobie sprawę, jakie znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia mają nieuszkodzone zakończenia nerwowe. Uważa się, że neuropatia jest najgorzej diagnozowanym powikłaniem, a jednocześnie bardzo rozpowszechnionym (może ją mieć nawet 70-90 proc diabetyków, oczywiście w różnym stopniu zaawansowania). Ta nieświadomość problemu wynika w dużym stopniu z objawów neuropatii, które są mało charakterystyczne, mogą pojawić w obrębie bardzo różnych układów i narządów i generalnie bardzo słabo kojarzone
są z cukrzycą.

Neuropatia cukrzycowa – typowe objawy

Neuropatię zwykliśmy kojarzyć z dolegliwościami bólowymi kończyn, które nasilają się w czasie snu (nagły, przeszywający ból), z brakiem czucia w stopach i dłoniach, uczuciem drętwienia i mrowienia w kończynach, ze zniesionym odczuwaniem temperatury. Wymienione objawy są charakterystyczne dla neuropatii nerwów obwodowych, czyli zakończeń nerwowych, które przewodzą bodźce czuciowe i ruch (inaczej neuropatia czuciowo-ruchowa). Zaburzenia w obrębie tych nerwów powodują dolegliwości bólowe oraz nieprawidłowości czucia.

Przy neuropatii czucie może być zarówno zniesione – pacjent nie czuje, że stanął na coś ostrego i uszkodził stopę, nie czuje, że temperatura wody podczas mycia jest tak wysoka, że parzy skórze itp., jak i może wystąpić zjawisko przeczulicy – nawet delikatny dotyk, otarcie skóry o materiał – powoduje ból. Pacjenci z takimi objawami neuropatii często śpią w nocy bez przykrycia, bo nie są w stanie znieść na sobie ciężaru kołdry.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w przebiegu cukrzycy uszkodzeniu mogą ulec nie tylko nerwy obwodowe, ale też nerwy tzw. układu wegetatywnego, te które zawiadują ciśnieniem tętniczym krwi, rytmicznym biciem serca, czy prawidłowym działaniem układu płciowo-moczowego. Uszkodzenia nerwów wegetatywnych nie dają objawów bólowych, przejawiają się natomiast zaburzeniach pracy poszczególnych układów.

 

Poznaj nietypowe objawy neuropatii cukrzycowej

W wyniku hiperglikemii może dojść do uszkodzenia nerwów układu moczowo-płciowego. Ten problem mogą u siebie podejrzewać diabetycy, u których występują dysfunkcje ze strony pęcherza moczowego, takie jak nietrzymanie moczu, częstomocz, słaby strumień czy zastoje moczu. Neuropatia w obrębie układu moczowo-płciowego powoduje także zaburzenia seksualne – u mężczyzna objawiają się one problemami we wzwodem, u kobiet – bólem podczas stosunku, brakiem orgazmu, suchością pochwy. Skutkiem neuropatii jest też obniżone libido.

  • Nudności, wymioty, odbijanie po posiłkach

Objawem neuropatii wegetatywnej w obrębie układu pokarmowego może być gastropareza, czyli opóźnione opróżniania żołądka z pokarmów. Gastroparezę mogą podejrzewać u siebie diabetycy, którzy doświadczają nudności, odbijania po posiłkach, nie maja apetytu, bardzo szybko pojawia się u nich uczucie sytości, zdarzają im się wymioty po posiłkach, a problemy z układem pokarmowym skutkują chwiejnymi glikemiami. Objawy neuropatii układu pokarmowego zależą od tego, na którym jego odcinku doszło do uszkodzeniu nerwów. Jeśli powikłanie zlokalizowane jest w przełyku, pacjent może mieć problemy z połykaniem posiłków, szczególnie stałych, jeśli w jelitach pojawia się biegunka i bóle brzucha.

Tachykardia, czyli częstoskurcz serca (powyżej 100 uderzeń na minutę), omdlenia, zaburzenia widzenia – to symptomy mogące wskazywać na neuropatię układu sercowo-naczyniowego. Ten rodzaj neuropatii diagnozowany jest najczęściej przypadkiem, ponieważ jej objawy są zwykle nieuświadomione.

  • Potliwość twarzy po posiłkach

Rzadkim objawem neuropatii jest „zespół pocenia smakowego” polegający na nadmiernym poceniu się twarzy podczas posiłków. Jest ono związane z uszkodzeniem nerwów obwodowych. Częściej z powodu neuropatii diabetycy tez mają zmniejszoną potliwość oraz mocno przesuszoną skórę na kończynach dolnych.

To, że w momencie obniżonego stężenia cukru we krwi organizm wysyła nam konkretne sygnały – drżą nam dłonie, pocimy się, stajemy się bladzi, odczuwamy ogromny apetyt – zawdzięczamy sprawnie funkcjonującemu układowi nerwowemu. Kiedy włókna nerwowe zostaną zniszczone, ta komunikacja zostaje przerwana. Organizm nie wie, że ma hipoglikemię dlatego nie uwalnia zapasów glukozy zgromadzonych w wątrobie. Nieświadomość hipoglikemii zwykle pojawia się po kilka latach trwania cukrzycy, właśnie w efekcie neuropatii i jest czynnikiem znacznie utrudniającym samodzielne funkcjonowanie diabetyka.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek