Aktualności

Neuropatia układu płciowego

3 września 2020

Zdjęcie autora
Diabdis
3 min read

Sporo mówi się o tym, ze cukrzyca może mieć negatywny wpływ na życie intymne. Pacjenci zwykle zdają sobie sprawę (i mocno się tego obawiają), że niedostateczna kontrola glikemii może prowadzić do zaburzeń erekcji u mężczyzn i bolesnych stosunków oraz braku orgazmu u kobiet. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przyczyną tych problemów jest nie sama cukrzyca, a jedno z przewlekłych powikłań, czyli neuropatia. Neuropatia jest też powodem częstszych u diabetyków problemów z nietrzymaniem moczu oraz nawracających infekcji dróg moczowych.

Neuropatia cukrzycowa kojarzy się diabetykom przede wszystkim z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi nóg i stóp. W taki sposób objawia się uszkodzenie nerwów obwodowych. W wyniku częstych hiperglikemii mogę ucierpieć także autonomiczny (wegetatywny) układ nerwowy; czyli nerwy odpowiadające za pracę organów wewnętrznych, między innymi za czynności pęcherza moczowego oraz funkcje seksualne.

Zaburzenia erekcji u diabetyków

Pod pojęciem „zaburzeń erekcji” rozumie się niemożność uzyskania lub utrzymania wzwodu, pozwalającego na odbycie satysfakcjonującego stosunku. Szacuje się, że u mężczyzn chorych na cukrzycę zaburzenia takie występują 3-krotnie częściej niż u pozostałych, choć ciężko tutaj o rzetelne statystyki, ponieważ wielu pacjentów nie zgłasza problemu lekarzowi. Ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji u diabetyków zwiększa długotrwała i niedostatecznie wyrównana cukrzyca; a także występowanie innych powikłań, zarówno mikro-, jak i makronaczyniowych.

Penis składa się z trzech ciał jamistych (rodzaj pustych w środku rurek), które w chwili podniecenia wypełniają się krwią, w wyniku czego twardnieje i unosi się w górę.

Wzwód warunkowany jest prawidłowym funkcjonowaniem:

  • Naczyń krwionośnych
  • Układu nerwowego
  • Układu hormonalnego

Zaburzenia któregokolwiek elementu prowadzą do problemów z erekcją, przy czym u diabetyków nieprawidłowości mogą występować zarówno w obrębie naczyń krwionośnych, jak i układu nerwowego.

Od hiperglikemii do problemów w sypialni

Przewlekle podwyższony poziom cukru we krwi, a także duże wahania glikemii uszkadzają włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne w całym organizmie, także te zaopatrujące prącie. Uszkodzenie włókien nerwowych jest główną przyczyną zaburzeń wzwodu w przebiegu cukrzycy, ponieważ sygnał nerwowy nie może zostać prawidłowo przekazany z mózgu poprzez rdzeń kręgowy do prącia. Do wystąpienia zaburzeń erekcji u chorych na cukrzycę przyczynia się również uszkodzenie naczyń krwionośnych, a przede wszystkim zwężenie ich światła w przebiegu miażdżycy. Wówczas ilość krwi, która wpływa do prącia, jest niewystarczająca, by pojawił się wzwód.

Leczenie zaburzeń erekcji zaczyna się od unormowania glikemii. Jeśli cukrzycy towarzyszy nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia, także należy je unormować. Wrogiem prawidłowego funkcjonowania układu płciowego u mężczyzn jest palenie papierosów, które przyspiesza procesy miażdżycowe, więc w tym przypadku działa podobnie jak hiperglikemia. Jeśli pacjent nie ma poważnych powikłań ze strony układu krążenia (choroba wieńcowa, stan po udarze i zawale) można stosować terapię lekami na receptę, które powodują rozkurczenie naczyń krwionośnych i zwiększenie napływu krwi do ciał jamistych członka. To pozwala osiągnąć i utrzymać erekcję wystarczająco długo, by można było odbyć stosunek.

Życie intymne diabetyczek

Negatywny wpływ cukrzycy na życie intymne obserwuje się także u kobiet z cukrzycą. Przyczyny problemów są bardzo podobne – niestabilny oraz podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne narządów płciowych. A to powoduje ich gorsze ukrwienie oraz mniejszą wrażliwości na odczuwanie bodźców intymnych. Cukrzyca ma też negatywny wpływ na działanie układu nerwowego. Uszkodzenia w obrębie nerwów autonomicznych układu płciowego powodują, że informacje dochodzące z narządów płciowych w trakcie seksu przekazywane są przez nerwy zbyt wolno lub wcale. Kobiety z cukrzycą częściej skarżą się też na suchość pochwy, a przez to na bolesność stosunków.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek