Życie z cukrzycą

Odchudzanie w cukrzycy

9 lutego 2021

Zdjęcie autora
Diabdis
Do przeczytania w 3 minuty

Badania przeprowadzone w różnych zakątkach świata, w tym w Polsce, wskazują, że liczba osób chorych na cukrzycę rośnie proporcjonalnie do ilości spożywanego cukru. Chociaż coraz rzadziej dosładzamy kawę, herbatę czy potrawy, to zdecydowanie częściej sięgamy po słodkie przekąski oraz słodzone napoje, które mogą nie tylko prowadzić do otyłości, ale również być przyczyną cukrzycy. W przypadku osób, które zmagają się z tymi dwoma problemami, niezbędna jest zmiana stylu życia. Tylko dzięki niej możemy poczuć się lepiej i zgubić nadmiarowe kilogramy.

Leczenie cukrzycy a zmiana stylu życia

Chociaż wiele osób myśli, że cukrzyca może powodować otyłość, to jest dokładnie odwrotnie. To właśnie zbyt wysoka masa ciała jest w wielu przypadkach czynnikiem, który może przyczynić się do rozwoju cukrzycy typu 2. Połączenie niezdrowego stylu życia z notorycznym spożywaniem fastfoodów, słodyczy oraz przetworzonego jedzenia to nic dobrego, a nadmiarowe kilogramy osiągnięte w ten sposób mogą zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie organizmu i doprowadzić do różnych dolegliwości na tyle cukrzycowym. Aby ograniczyć rozwój choroby, niezbędna jest zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Oba z tych czynników nie tylko zapewniają choremu lepsze samopoczucie, ale także pozwalają zgubić nadmiarowe kilogramy.

Dobór odpowiedniej diety

Dieta cukrzycowa powinna zawsze być dostosowana do potrzeb oraz preferencji żywieniowych chorego. Chociaż w Internecie znajdziemy wiele przykładów jadłospisów dla cukrzyków, to powinny one służyć tylko za bazę do układania naszych posiłków. Ciekawą alternatywą może być również specjalna dieta pudełkowa dla cukrzyków, dzięki której otrzymujemy zbilansowany zestaw posiłków na cały dzień.

W diecie dla cukrzyka najważniejsze jest to, by była zdrowa i miała odpowiednie proporcje składników odżywczych. Jeżeli dodatkowo zależy nam na redukcji masy ciała, możemy postawić na deficyt kaloryczny. Nie powinniśmy jednak stosować się do niego przez długi czas. Rozpoczynając dietę odchudzającą w cukrzycy, warto skonsultować się z lekarzem.

Dieta cukrzycowa

Dobrze dobrana dieta cukrzycowa powinna być nie tylko smaczna i zdrowa, ale również sycąca. Bardzo często słyszy się, że osoby chore na cukrzycę powinny spożywać wyłącznie produkty niskokaloryczne o niskim indeksie glikemicznym. Nie jest to do końca prawda, a chory może wybierać z naprawdę wielu różnych dostępnych rodzajów posiłków. Podstawową zasadą w diecie cukrzycowej jest stosowanie się do odpowiednich proporcji różnych składników żywieniowych. Węglowodany powinny odpowiadać za ok. od 45 do 60% dziennego zapotrzebowania, tłuszcze – 25-30%, a białka – 15-20%.

Jak często spożywać posiłki?

Już samo przejście na dietę cukrzycową bardzo często skutkuje ustabilizowaniem masy ciała. Gdy zamiast niezdrowych przekąsek pełnych cukru oraz pustych kalorii zaczynamy jeść dużo warzyw, błonnika oraz innych wartościowych składników odżywczych, bardzo łatwo o uzyskanie wymarzonej linii. Kluczem do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów jest również częstotliwość posiłków, jakie spożywamy. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zwraca uwagę na to, że diabetycy powinni odżywiać się regularnie i nie powinni w swojej diecie pomijać śniadań. Zjadanie kilku mniejszych posiłków dziennie jest o wiele zdrowsze i dużo bardziej komfortowe psychicznie również w przypadku, gdy chory chce zrzucić nadmiarowe kilogramy.

Ćwiczenia fizyczne

Jednakże dieta to nie wszystko! Bardzo ważne są również regularne ćwiczenia dla cukrzyków. Wysiłek fizyczny to nie tylko najlepsza metoda na redukcję masy działa, ale także skuteczny sposób na obniżenie poziomu cukru we krwi. Dodatkowo ruch obniża ciśnienie, a także poziom cholesterolu. Sprawia, że nasza sylwetka wygląda dużo korzystniej, a mięśnie i kości są dużo mocniejsze. Ćwiczenia fizyczne są zalecenie kilka razy w tygodniu. Rozpoczęcie ćwiczeń, podobnie jak przejście na dietę, powinno zostać skonsultowane z lekarzem diabetologiem.

Aktywność fizyczna w cukrzycy

Doskonałą formą aktywności fizycznej w cukrzycy są spacery oraz nordic walking. Jeżeli dopiero wprowadzamy aktywność fizyczną do swojego codziennego planu dnia, warto robić to stopniowo. Zwykle zaczynamy od zaledwie kilku minut dziennie i powoli przedłużamy czas ćwiczeń. Innymi polecanymi rodzajami aktywności są jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia ogólnorozwojowe na sali gimnastycznej, gry ruchowe oraz taniec. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto zaopatrzyć się w przekąskę, którą będziemy mieć pod ręką w razie niedocukrzenia.

W przypadku osób, które chorują na cukrzycę i zmagają się z otyłością, przy redukcji masy ciała najważniejszą rolę odgrywają deficyt kaloryczny, zbilansowane posiłki oraz aktywność fizyczna. Dania powinny zawierać dużą ilość warzyw oraz składników o niskim indeksie glikemicznym. Warto również zwrócić uwagę na wybór produktów bogatych w pełnowartościowe białko oraz dobrej jakości tłuszcze. Spożywanie produktów przetworzonych nie jest polecane.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
  1. https://pacjent.gov.pl/artykul/cukrzyca-w-liczbach
  2. https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/28679
  3. https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/download/28660/23429

zobacz także