Życie z cukrzycą

Jak odpowiednio zutylizować zużyte odpady medyczne?

18 stycznia 2021

Zdjęcie autora
Beata Szklarek
2 min read

Zużyte fiolki, ampułki po insulinie, jednorazowe peny, wkłucia, lancety i igły – to problem, z którym codziennie zmagają się chorzy na cukrzycę, zwłaszcza ci leczeni insuliną. O ile kwestia pozbywania się odpadów medycznych wytwarzanych w placówkach takich jak przychodnia czy szpital jest regulowana, o tyle nie ma żadnych przepisów dotyczących utylizacji domowych odpadów medycznych. Zatem co zrobić ze zużytymi odpadami medycznymi?

Odpady medyczne – co z nimi zrobić?

W domu najczęściej zużyte już przez cukrzyka odpady medyczne takie jak:

  • paski,
  • fiolki po insulinach,
  • jednorazowe peny,
  • igły i lancety,
  • waciki oraz wkłucia i zbiorniczki

wyrzucane są do kosza razem z innymi śmieciami. Często zdarza się także, że igły nie są zabezpieczone plastikowymi zatyczkami. Igły, strzykawki i lancety są niebezpieczne dla środowiska, dlatego tych nie można traktować ich jak zwykłych śmieci.

Zadbanie o odpowiednią segregację odpadów medycznych sprawi, że odpady te trafią do profesjonalnych zakładów, które w najbezpieczniejszy dla środowiska sposób odpowiednio je zutylizują.

Jak sobie radzić ze zużytymi odpadami medycznymi?

  • każdy chory na cukrzycę może poprosić pielęgniarkę lub lekarza w swojej przychodni o specjalny pojemnik na zużyte opady medyczne, (przychodnia powinna taki pojemnik odbierać),
  • odpady medyczne wytwarzane w domach możemy też oddać  do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych,
  • można zapytać w aptece, czy przyjmują odpady medyczne takie jak igły, strzykawki czy peny (pamiętajmy jednak , że apteka nie ma obowiązku przyjmowania odpadów medycznych),
  • informację na temat utylizacji odpadów medycznych możemy również uzyskać w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Ustawa o odpadach odpowiedzialność za utylizację przerzuca na gminy, co oznacza, że to gminy są zobowiązane do wyznaczania punktów, w których można oddać odpady medyczne. Każda gmina ma obowiązek wskazać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) znajdujący się na jej terenie.

Odpadów medycznych nie powinno się wyrzucać do śmieci, bo mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia i środowiska.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun diabetologiczny, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Beata Szklarek |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem pielęgniarką, posiadam specjalizację z zakresu edukacji diabetologicznej. Mam doświadczenie w pracy z pacjentami, a edukacją cukrzycową zajmuję się od 10 lat. Posiadam certyfikat trenera pompowego Medtronic.

zobacz także