Życie z cukrzycą

Początki cukrzycy – diagnoza i co dalej?

2 marca 2017

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

Początki cukrzycy – co robić po wykryciu cukrzycy?

Zdiagnozowanie cukrzycy stwierdzone na podstawie przepisanych badań lekarskich, dopada coraz większą liczbę osób na świecie, w różnym wieku. Rozpoznanie cukrzycy przez lekarza skutkuje najczęściej wprowadzeniem natychmiastowych zmian w życiu chorego. Początki cukrzycy to codzienne badanie poziomu glukozy we krwi, dieta, a także aktywność fizyczna. To jedne z najważniejszych zmian jakie wdraża w swoje życie początkujący cukrzyk.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Marzena Wilczewska zachorowała na cukrzycę mając 5 lat, Łukasz Tchórzewski miał lat 29. Posłuchajcie, jak wyglądały początki z cukrzycą założycieli fundacji “CUKRZYCA 24”. Jest to pierwszy z kilkunastu tematów podjętych w naszym nowym cyklu rozmów o cukrzycy.

 

Nawiązując do doświadczeń Marzeny i Łukasza poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka zasad, które pomogą zrozumieć początki z cukrzycą.

Dobry diabetolog

Opieka lekarska jest niezbędnym elementem leczenia cukrzycy. Przy pierwszych dniach dbania o siebie w chorobie diabetolog odgrywa szczególnie ważną rolę w życiu cukrzyka. Co nie oznacza, że w dalszym przebiegu choroby jest zbędny. Diabetolog pomaga choremu i jego bliskim poznać, w jaki sposób radzić sobie z cukrzycą, wprowadzać po kolei istotne zmiany, które pomogą zrozumieć początki cukrzycy, a także przekazać wiedzę na temat samej choroby.

Poszukaj wsparcia

Wiadomość o zdiagnozowaniu cukrzycy jest trudnym momentem, ponieważ wiąże się z koniecznością wprowadzenia wielu istotnych zmian w życiu chorego i jego bliskich. Choroba narzuca pewne ograniczenia, z którymi świeżo zdiagnozowany diabetyk potrzebuje nauczyć się sobie radzić. W tych chwilach szczególnie ważne jest wsparcie innych ludzi, które nie tylko pomoże poradzić sobie z psychologicznymi konsekwencjami otrzymania diagnozy, ale również ma znaczący wpływ na kontrolowanie cukrzycy. Gdzie szukać wsparcia? Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Cukrzyca a relacje społeczne. Gdzie i jak szukać wsparcia?

Zadbaj o dietę i ruch

Właściwie dobrana dieta i ruch odgrywa ważną rolę w procesie leczenia cukrzycy. Prawidłowo ułożona dieta powinna dostarczać wszystkich wartości odżywczych, witamin i minerałów. Ważnym elementem przy diecie cukrzyka jest spożywanie pięciu odpowiednio zbilansowanych posiłków dziennie. Jedzenie posiłków o stałej porze umożliwia utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Ważne jest także utrzymanie odpowiedniego indeksu glikemicznego, a także nie przekraczanie wyznaczonej ilości wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych w każdym z posiłków. Nie wiesz jak obliczyć wymienniki? Skorzystaj z kalkulatora: Kalkulator

Więcej na temat właściwej diety cukrzyka dowiesz się także w naszym wpisie: Dieta przy cukrzycy

Aktywności fizyczna umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także wspomaga proces leczenia choroby. Każdy cukrzyk  powinien pamiętać, że przy wysiłku fizycznym nie należy zapominać o swojej chorobie. Zawsze trzeba mieć przy sobie sprzęt, bez którego cukrzyk nie może się obejść, coś słodkiego i coś do picia. Ważne jest też, aby w czasie ćwiczeń ktoś, kto ćwiczy razem z Wami, wiedział że macie cukrzycę. Istotne jest to, aby na treningu czuć się bezpiecznie i komfortowo. Bierzcie przykład z naszych aktywnych cukrzyków i przeczytajcie, jak oni dbają o swoją kondycję fizyczną:

Wykrycie cukrzycy, tak jak każdej innej choroby, powoduje u chorego szok. Niektórzy potrafią się pogodzić z chorobą szybciej, inni potrzebują trochę więcej czasu. Dzięki wsparciu lekarzy, rodziny i innych chorych, zdrowemu odżywianiu i aktywności fizycznej życie z cukrzycą może stać się łatwiejsze.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także