Aktualności

Diabdis – nasze plany i najbliższe zmiany!

17 maja 2018

Zdjęcie autora
Magda Stolarczyk
5 min read

Diabdis powstał ponad 3 lata temu jako program edukacyjny dla osób chorujących na cukrzycę. Od samego początku naszym celem jest wspieranie diabetyków w walce o przejęcie kontroli nad cukrzycą. Pomagamy w codziennym monitorowaniu glikemii i udzielamy wskazówek oraz odpowiedzi na pytania pacjentów pomiędzy wizytami u lekarza diabetologa.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Od grudnia 2014 roku przeszliśmy długą pełną wyzwań i inspiracji drogę od programu pilotażowego, przez bezpłatny program wsparcia, aż po usługę komercyjną. Dziś użytkownicy naszego programu mogą korzystać ze wsparcia nowych technologii, opieki specjalistów i pomocy opiekunów programu.

Nasze plany w Diabdis

Wsłuchując się w głos naszych pacjentów intensywnie pracujemy nad poszerzaniem użytecznych narzędzi i funkcji Diabdis.

Leki

Już za kilka miesięcy pacjent uczestniczący w programie będzie mógł zamówić w aplikacji Diabdis leki i odebrać je w pobliskiej aptece. Pracujemy nad tym, aby w ofercie posiadać wszystkie możliwe leki i artykuły potrzebne do leczenia i monitorowania cukrzycy. Dzięki unikalnej relacji z grupą Neuca i aptekami niezależnymi będziemy mogli zaopatrzyć pacjentów nawet w te leki, które obecnie są trudno dostępne.

Pierwszym etapem budowania tej funkcjonalności było wdrożenie funkcjonalności Apteczki. W tej sekcji użytkownik już dzisiaj może w wygodny sposób zanotować wszystkie potrzebne artykuły i leki zarówno dotyczące cukrzycy, jak i ewentualnych innych schorzeń. To właśnie w tym miejscu aplikacji w niedalekiej przyszłości pojawi się przycisk ‘Zamów leki’, który spowoduje, że zawartość Apteczki zmieni się w listę zakupową wysłaną do apteki.

Aplikacja będzie informować użytkownika SMSem jaki jest status zamówienia i czy zamówienie już czeka do odbioru. W zależności od dostępności określonego leku w lokalnej aptece zamówienie będzie można odebrać nawet tego samego dnia lub do 3 dni roboczych. Aplikacja Diabdis będzie również w inteligentny sposób przewidywać, że dany lek się kończy i sugerować moment jego zamówienia.

Co ważne – w świetle nowych przepisów receptę na leki lekarz będzie mógł wystawić zdalnie, co oznacza, że po spełnieniu pewnych warunków użytkownik Diabdis będzie mógł zamówić zarówno receptę, jak i leki w swojej aplikacji mobilnej i iść prosto do apteki po swoje zakupy. W tym miejscu chcieliśmy również podziękować wszystkim z Państwa, którzy wzięli udział w pilotażowym projekcie zamawiania lancetów z odbiorem w aptece. Ten udany test pozwolił nam utwierdzić się w przekonaniu, że wygodne zamawianie leków jest funkcjonalnością przez Państwa bardzo oczekiwaną.

Kalkulator WW

Jedną z zakładek w aplikacji mobilnej jest kalkulator WW i WBT. Codziennie ponad tysiąc użytkowników aplikacji korzysta z tej funkcjonalności obliczając skład swoich posiłków. Lista produktów w kalkulatorze jest ciągle poszerzana zgodnie z Państwa sugestiami, aczkolwiek przychodzi ich bardzo dużo i nie nadążamy z dodawaniem produktów na bieżąco. W kolejnych planach jest również dodawanie całych przepisów na dania.

Zintegrowane glukometry

Wprowadzenie płatnego abonamentu pozwala nam również rozpocząć pracę nad rozszerzeniem listy glukometrów zintegrowanych z portalem Diabdis. Przypomnijmy, że aktualnie system współpracuje z dwoma glukometrami – Diagnostic GOLD oraz One Touch Select Plus. Już w pierwszej połowie maja zostanie uruchomiona kolejna integracja, tym razem z bezprzewodową transmisją w protokole bluetooth. Nowym glukometrem w rodzinie współpracujących z Diabdis będzie One Touch Select Plus Flex. Co ważne – użytkownicy tego glukometru nie będą musieli korzystać z glukotransmitera Diabdis, tylko wyślą swoje wyniki prosto do aplikacji mobilnej. Kolejnymi urządzeniami w kolejce do integracji są nie tylko glukometry, ale również systemy typu flash. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, gdzie będziemy informować o nowościach.

Algorytmy i przewidywanie zdarzeń

W portalu Diabdis już teraz wdrożonych jest kilkadziesiąt algorytmów, które analizują na bieżąco dane o glikemii, typie choroby i rodzaju przyjmowanej terapii i wyzwalają określone scenariusze. Efektem jest poinformowanie użytkownika o niepokojącym zjawisku, sugestia zmiany niekorzystnych nawyków, propozycja kontaktu z edukatorem czy po prostu zachęcenie do dalszej pracy nad kontrolowaniem cukrzycy. Wdrożone algorytmy nie tylko informują o zdarzeniach czy niepokojących schematach, ale również śledzą czy udało się niepożądane zjawiska wyeliminować, a wyniki glikemii przywrócić do wartości prawidłowych.

W tym miejscu chcieliśmy się również pochwalić wdrożeniem przełomowej funkcjonalności – algorytmu przewidującego epizody niedocukrzenia. Nasze nowe narzędzie informatyczne analizuje dokładnie wszystkie historyczne wyniki pacjenta i określa prawdopodobieństwo z jakim w najbliższych dniach wystąpi hipoglikemia.

Jeżeli prawdopodobieństwo jest wysokie, system przekazuje tę informację do zespołu edukatorów Diabdis, którzy podejmują kontakt z pacjentem i pomagają zapobiec niebezpiecznej sytuacji. Takie rozwiązanie jest unikatowe w skali świata, a dzięki niemu Diabdis ma nadzieję oszczędzić swoim pacjentom nieprzyjemnych sytuacji czy nagłych wizyt w szpitalu.

To i podobne narzędzia statystyczne i algorytmy opierają swoje prawidłowe działanie na danych dostarczanych przez pacjenta – im więcej aktualnych wyników, tym bardziej precyzyjne przewidywania i informacje przekazywane edukatorom. Stąd nasze ciągłe prośby o przesyłanie wyników do tych z Państwa, którzy jeszcze nie mają nawyku synchronizowania glukometru z portalem Diabdis dwa razy w tygodniu.

Wszystkie powyższe nowości, które dla Państwa budujemy mają na celu poprawienie jakości życia diabetyków, polepszenie dostępu do wykwalifikowanych konsultantów i udowodnienie, że przy niewielkiej dozie wsparcia edukacyjnego ze strony Diabdis, każdy może przejąć kontrolę nad cukrzycą.

Zespół Diabdis jest otwarty na nowe pomysły i sugestie naszych pacjentów. Każda z Państwa propozycji wysłana na adres pomoc@diabdis.com czy zgłoszona w rozmowie z naszymi konsultantami trafia na listę pomysłów rozwojowych, z której zespół technologiczny czerpie inspirację przy wdrażaniu kolejnych funkcjonalności.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Magda Stolarczyk |