Życie z cukrzycą

Przechowywanie leków i suplementów w domowej apteczce

2 marca 2021

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
4 min read

Przechowywanie leków w domowych warunkach często budzi w nas bardzo wiele wątpliwości. Gdybyśmy się dokładnie przyjrzeli miejscom przechowywania leków i suplementów, moglibyśmy powiedzieć, że są one wszędzie: w kuchni z artykułami spożywczymi, w łazience razem z chemią, w torebce i plecaku, na nocnej szafce i między książkami. Znajdziemy je też w samochodzie, kosmetyczkach, wszędzie tam, gdzie są pod ręką. Nierzadko w zasięgu wzroku dzieci i naszych domowych pupili.

W każdym domu znajduje się bowiem spory arsenał leków, od tych przepisywanych na receptę, po wszelakie suplementy: na oczy, żołądek, wątrobę, porost włosów czy odchudzanie. Witaminy, syropy, maści, krople, czopki, bandaże, opatrunki i plasterki. Z domowej apteczki nierzadko robi nam się prawdziwa domowa apteka.

Gdzie zatem powinniśmy przechowywać leki?

Leki, aby były skuteczne, powinny być odpowiednio przechowywane. Musimy zatem przechowywać je w odpowiedniej temperaturze i warunkach, nienarażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wilgoci.

Niezbyt dobrym (chociaż częstym) miejscem przechowywania leków jest łazienka, w której zazwyczaj wydzielamy jakąś szafkę lub szufladę. Lekarstwa najczęściej potrzebują suchego miejsca, zatem łazienka z powodu swojej wilgotności i częściowego zaparowania zupełnie się do tego nie nadaje.

Musimy więc wybrać takie miejsce w naszym domu, aby leki i suplementy były przechowywane w jak najlepszych warunkach. Może to być szafka lub szuflada w kuchni, z dala od kaloryfera, okna i wody.

Jeśli w domu są dzieci, to z pewnością bezpieczniejsza będzie szafka zamykana na klucz. Jeśli leki przechowujesz wszędzie, przygotuj dla nich odpowiednie miejsce. Dlatego zachęcamy do domowego remanentu lekowego.

Od czego zacząć?

Wszystkie lekarstwa muszą być regularnie kontrolowane pod względem daty przydatności do użycia. Bywa, że nawet połowa leków w naszych zasobach jest przeterminowana. Leki po upływie terminu ważności są bardzo niebezpieczne, a trzymanie w domu np. resztek syropów, maści czy zawiesin nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotką, aby uniknąć pomyłki w stosowaniu i sposobie dawkowania. Lekarstwa mogą być także posegregowane w odpowiednich pojemnikach czy pudełkach i opisane etykietkami.

Te, które stale zażywamy, powinny mieć wydzielone miejsce: trzeba zabezpieczyć je przed zabrudzeniem, zakurzeniem czy zamoknięciem. Jeśli na ulotce nie ma podanej temperatury przechowywania leków, zazwyczaj przechowuje się je w temperaturze pokojowej. Niektóre lekarstwa należy przechowywać w lodówce, np.

Są też lekarstwa, które mają określony czas przydatności od momentu otwarcia. Dotyczy to m.in. kropli do oczu czy antybiotyków w zawiesinie. Po upływie dozwolonego terminu przydatności dalsze przechowywanie leków tego typu nie ma sensu i trzeba je wrzucić do odpowiedniego pojemnika w aptece.

Pamiętaj, że lekarstwa, które są już po terminie ważności, nigdy nie powinny być wyrzucane na śmietnik, ale wkładane do specjalnych pojemników, które znajdują się w aptekach. Leki te poddawane są utylizacji, by nie trafiły w niepowołane ręce i nikomu nie zaszkodziły, a nawet nie pozbawiły zdrowia lub życia.

Jeżeli zauważymy, że dotychczas przyjmowany lek zmienił wygląd, na przykład powierzchnia tabletki stała się chropowata, nierówna, czopki zmieniły kształt lub kolor, a syrop stał się mętny, w żadnym wypadku nie należy go przyjmować! Podobna zasada obowiązuje suplementy. Nawet jeżeli masz wątpliwości, zwróć uwagę, że celem tego typu środków jest poprawa zdrowia, a nie eksperymentowanie z datą ważności.


Przeczytaj także…

  • Witaminy w cukrzycy – omawiamy w nim, na co warto zwrócić uwagę w diecie diabetyka i w przypadku których witamin warto sięgnąć po suplementy.
  • Jak przyjmować leki? Czym je popijać – omawiamy w nim ryzyko wystąpienia niepożądanych interakcji między przyjmowaniem różnych preparatów oraz dobre praktyki związane z przyjmowaniem leków.

O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.

zobacz także