Życie z cukrzycą

Samokontrola w cukrzycy: nowsze technologie pomagają w jej leczeniu

17 grudnia 2018

Zdjęcie autora
Magda Stolarczyk
4 min read

W Polsce na cukrzycę choruje prawie 3 mln osób, przy czym około miliona nie zostało jeszcze zdiagnozowanych. Podstawą leczenia cukrzycy jest regularna samokontrola poziomu stężenia glukozy we krwi.

Najpopularniejszym sprzętem do samokontroli są glukometry. Chorym z pomocą przychodzą też nowe technologie cyfrowe. Nie tylko pomagają  kontrolować wyniki pomiarów, ale też  zachęcają chorego do zmiany nawyków.

Samokontrola w cukrzycy

Samokontrola glikemii jest ważnym elementem leczenia cukrzycy. Jej częstotliwość zależy od sposobu leczenia pacjenta. Im intensywniejsza jest terapia, tym częściej trzeba sprawdzać poziom glukozy we krwi.

Osoba chorująca na cukrzycę typu 1 lub typu 2, leczona metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny, wymaga samokontroli minimum 4–5 razy dziennie. Każdorazowo musi sprawdzić, jaką dawkę insuliny ma sobie podać.

Trzy parametry warunkują dawkę insuliny, którą pacjent powinien sobie podać:

 • poziom glukozy,
 • planowany posiłek,
 • planowana aktywność fizyczna.

Z badań przeprowadzonych na potrzeby raportu „Polska rodzina z cukrzycą 2018” wynika, że diabetycy często pomijają pomiary stężenia glukozy we krwi bądź są zbyt zajęte, żeby pamiętać o ich regularnym wykonywaniu (48 proc.). Aż 80 proc. chorych skarży się na to, że trudno jest im przestrzegać czasu pomiaru, a 60 proc. pomija badania z powodu bólu opuszków palców. Większość zgodnie przyznaje, że badanie jest bolesne i nieprzyjemne. Tymczasem monitorowanie stężenia glukozy we krwi jest kluczowe dla kontroli przebiegu cukrzycy.

Samokontrola glikemii

Dzięki samokontroli poziomu glikemii pacjent monitoruje stan swojego zdrowia oraz skuteczność leczenia. Samokontrola pomaga zrozumieć, jak przyjmowane leki, dieta i aktywność fizyczna wpływają na stężenie glukozy we krwi. Przestrzeganie zasad samokontroli pozwala pacjentom na normalne funkcjonowanie oraz szybsze reagowanie w celu zmniejszenia ryzyka powikłań cukrzycy.

Do samokontroli zaliczamy:

 • regularne pomiary stężenia glukozy we krwi,
 • przestrzeganie zaleceń lekarskich odnośnie terapii i stosowanej diety,
 • szczególną pielęgnację stóp,
 • systematyczne badanie wzroku.

Zanim wybierzesz glukometr

Najpopularniejszym sprzętem do samokontroli glikemii u osób chorych na cukrzycę są glukometry, które powinny spełniać dwa warunki:

 • być dokładne
 • bardzo poręczne, proste w użyciu.

Takie urządzenia pozwalają chorym na skuteczne monitorowanie glikemii i ułatwiają podjęcie decyzji związanych z dawkowaniem insuliny i przyjmowaniem posiłków. W monitorowaniu cukrzycy i optymalizowaniu leczenia chorym pomagają też cyfrowe i mobilne technologie.

Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić kilka rzeczy:

 • gabaryty urządzenia – czy jest łatwe w obsłudze.
 • aplikacje – nowoczesne glukometry pozwalają na korzystanie z aplikacji na telefonach.
 • koszt utrzymania glukometru – o ile w większości przypadków glukometr można otrzymać bezpłatnie lub za przysłowiową złotówkę, o tyle ceny pasków testowych są bardzo zróżnicowane.
 • sposób ładowania – na rynku dostępne są glukometry zasilane bateriami oraz takie, które można ładować w dowolnym momencie poprzez łącze USB.

 

Glukometry One Touch Select Plus i One Touch Select Plus Flex to bardzo nowoczesne i precyzyjne urządzenia medyczne, które nie tylko dokładnie mierzą poziom cukru, ale również pomagają pacjentowi lepiej rozumieć swoje wyniki dzięki kolorowym oznaczeniom ColorSure. Funkcja oznaczania pomiarów okołoposiłkowych, pomaga lepiej zrozumieć wpływ posiłków na poziom cukru. Ponadto model One Touch Select Plus posiada podświetlany wyświetlacz, który wg naszych pacjentów świetnie się sprawdza w oznaczeniach nocnych. Dla osób korzystających ze smartfonów Diabdis przygotował integrację bezprzewodową glukometru One Touch Select Plus Flex bezpośrednio z aplikacją mobilną zarówno na system Android, jak i iOS – tłumaczy Justyna Tchorek z Johnson&Johnson.

Aplikacja dostosowana jest do osób w każdym wieku, o różnych typach cukrzycy. Dostęp do historii pomiarów i generowanie raportów wyników glikemii daje pacjentowi pełny podgląd na kontrolę cukrzycy, a także umożliwia poprawienie dotychczasowych wyników. Udogodnieniem aplikacji jest możliwość zainstalowania jej na smartwatch’u, co umożliwia kontrolę nad glikemią osobom, które są w ciągłym biegu.

Diabdis to wygodny kontakt z lekarzem, edukatorką czy dietetykiem – przez telefon, e-mail lub czat w aplikacji mobilnej. Dodatkowo to także rozbudowany i czytelny automatyczny dzienniczek glikemii, urządzenie telemedyczne, a nawet nowy glukometr. Przesyłanie wyników glikemii jest proste i intuicyjne – odbywa się automatycznie i nie trzeba ich ręcznie notować. Zamiast tego można skupić się na właściwym komponowaniu posiłków i regularnej samokontroli glikemii.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ i skorzystaj z bezpłatnej opieki diabetologicznej w Diabdis!

Programy indywidualnej opieki diabetologicznej wykorzystują algorytmy, które analizują na bieżąco wyniki pacjenta, podejmują one działania dopasowane do poziomów cukru użytkownika. W zależności od potrzeb możesz wybrać konsultacje z edukatorem cukrzycowym, psychologiem, dietetykiem, trenerem personalnym i lekarzem diabetologiem.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Magda Stolarczyk |

zobacz także