Życie z cukrzycą

Segregator życia: najważniejszy zbiór dokumentów medycznych

26 października 2020

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
1 min read

Drodzy Pacjenci,

proponujemy Wam założenie segregatora medycznego, czyli tzw. teczki życia, która pozwoli Wam uporządkować wszelką dokumentację medyczną dotyczącą przebiegu cukrzycy oraz pomoże zebrać w jednym miejscu informacje związane z leczeniem innych chorób.

Segregator życia

Umieszczony w widocznym miejscu segregator medyczny jest najważniejszym zbiorem dokumentów i w przypadku np. wezwania pogotowia ratunkowego lub udania się do szpitala pozwoli lekarzom szybko zapoznać się z Waszym stanem zdrowia oraz przebiegiem chorób, wynikami badań laboratoryjnych i zaleceniami lekarzy specjalistów. Informacje znajdujące się w segregatorze medycznym są niezbędne przy udzielaniu pierwszej pomocy. Są również pomocne dla Waszej najbliższej rodziny lub opiekunów, ponieważ często bywa tak, że nikt z najbliższych nie posiada wiedzy o przebiegu Waszego leczenia, zażywanych przez Was lekach, dawkach insuliny, odbytych wizytach oraz planowanych badaniach.

Segregator powinien mieć czerwony kolor i napis DOKUMENTACJA MEDYCZNA na grzbiecie; umieśćcie go w widocznym miejscu, łatwo dostępnym w przypadku domowej wizyty lekarskiej lub interwencji pogotowia.

Co powinien zawierać segregator życia?

IMIĘ, NAZWISKO, PESEL, GRUPA KRWI

  1. Najważniejsze numery telefonów (lekarz POZ, lekarz specjalista, opiekun rodziny).
  2. Kalendarz planowanych wizyt u specjalistów (uaktualniany na bieżąco).
  3. Informacje o chorobach, na które chorujesz przewlekle, oraz o uczuleniach na leki .
  4. Miejsce na wszystkie wyniki laboratoryjne od najstarszych do najbardziej aktualnych.
  5. Wypisy ze szpitala, zaświadczenia o leczeniu sanatoryjnym.
  6. Wszystkie zalecenia lekarskie.
  7. Pomiary glikemii w postaci dzienniczka lub notatek spisanych lub wydrukowanych z aplikacji Diabdis.
  8. Wyniki pomiarów ciśnienia krwi.

Najważniejszym elementem segregatora jest informacja o zażywanych lekach cukrzycowych oraz insulinach i paskach do glukometru . Ponieważ osoby chorujące na cukrzycę miewają również inne schorzenia, nie zawsze są w stanie zapamiętać nazwy wszystkich lekarstw oraz ich dawek.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.

zobacz także