Dieta diabetyka

Słodycze dla diabetyków: produkty bez dodatku cukru i słodycze light

24 lipca 2020

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

Czekolada dla diabetyków, jogurt light czy ciasteczka bez cukru to tylko kilka z wielu dostępnych na rynku produktów, które mogą się wydawać odpowiednie dla cukrzyków. Czy rzeczywiście takie są? Przyjrzyjmy się bliżej słodyczom reklamowanym jako nieszkodliwe dla zdrowia.

Producenci prześcigają się w tworzeniu haseł marketingowych, kampanii reklamowych i innych działań promocyjnych. Ich celem jest sprzedaż określonych produktów, a drogą do jego osiągnięcia – promowanie ich jako nieszkodliwych dla zdrowia. O tym, które składniki będą sprzyjały Twojemu zdrowiu, powinien jednak zdecydować lekarz, dietetyk lub Twój rozsądek, a nie specjalista od reklamy.

Określenie „light” a prawo

Stosowanie słowa „light” na etykietach produktów spożywczych (w tym słodyczy dla diabetyków) jest ściśle regulowane przez prawo. Producent może umieścić na opakowaniu komunikat „light” lub „lekki”, jeśli zawartość któregokolwiek z makroskładników odżywczych (np. cukier czy tłuszcz) albo kaloryczność zostały w danym produkcie obniżone o co najmniej 30% w stosunku do podobnych produktów.

Oznacza to, że produkt light wcale nie musi zawierać mało cukru lub tłuszczu, a jedynie mniej niż jego odpowiednik. Na przykład serek homogenizowany light zawiera ok. 10 g cukru w 100 g, czyli aż 1 WW. To mniej niż klasyczny serek, ale nadal dużo – cukrzyk nie powinien zjeść takiego produktu bez wyrzutów sumienia. Za „odchudzone” trudno uznać także ciastka o obniżonej zawartości cukru. Najczęściej bowiem, pomimo niższej zawartości cukru, zawierają one tyle samo lub więcej tłuszczu.

Produkty bez cukru – słodycze dla diabetyków?

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku przeznaczonych dla diabetyków słodkości. Czekolady czy ciastka bez cukru faktycznie charakteryzują się niższym indeksem glikemicznym niż ich odpowiedniki, ale też wysoką zawartością tłuszczu – nawet 20-30%.

W dodatku tłuszcze obecne w słodyczach składają się głównie z tzw. nasyconych kwasów tłuszczowych. Są one uznawane są za szczególnie niekorzystne dla cukrzyków, którzy często mają problem z nieprawidłowym profilem lipidowym krwi.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi prowadzi do rozwoju miażdżycy i jej niebezpiecznych powikłań. Nadmiar tłuszczu nie sprzyja także utracie zbędnych kilogramów, do czego przecież dąży większość diabetyków. Należy koniecznie pamiętać, że słodycze nie są zalecane w diecie cukrzyka nie tylko ze względu na wysoką zawartość cukru, ale także tłuszczu!

Składniki zastępujące cukier w słodyczach dla cukrzyków

Warto również wiedzieć, że słodycze bez cukru zazwyczaj są nie mniej kaloryczne niż produkty zawierające ten składnik, albo charakteryzują się zbliżoną wartością energetyczną. Wynika to z tego, że producenci zastępują cukier alkoholami wielowodorotlenowymi takimi jak ksylitol, sorbitol czy maltitol.

Dodatek słodkich alkoholi pozwala na obniżenie indeksu glikemicznego produktu, ale nie na znaczące obniżenie wartości energetycznej. Wartość energetyczną można obniżyć, zastępując cukier substancjami intensywnie słodzącymi (np. aspartamem czy acesulfamem), których jednak nie można stosować do wyrobu słodkich wypieków (typu ciastka, wafelki) czy czekolad.

Wyeliminowanie cukru wiąże się bowiem ze zmianą struktury produktu, którą „naprawia się”, dodając kaloryczne alkohole wielowodorotlenowe, a nie słodziki, które nie mają zdolności strukturotwórczych. Wygląd i konsystencję produktów bez cukru trzeba także często poprawiać, stosując substancje dodatkowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o substancjach słodzących i słodzikach, przeczytaj artykuł: Jaki słodzik dla cukrzyka? Stewia, ksylitol i inne zamienniki.

Słodycze dla cukrzyków: warto czy nie warto?

Czy zatem produkty „lekkie” i „bez cukru” powinny się znaleźć w menu diabetyka? Oczywiście; należy jednak jeść je z głową. Wielu osobom trudno zupełnie zrezygnować z jedzenia słodyczy. W takiej sytuacji sięgnięcie po produkty o niższym indeksie glikemicznym lub z niższą zawartością cukru jest dobrym pomysłem, o ile potrafimy zachować umiar.

Oznaczenie produktu etykietką z napisem „light” lub „bez cukru” absolutnie nie oznacza przyzwolenia na spożywanie go bez ograniczeń. Skład każdego produktu należy zawsze uważnie przeanalizować. Można się wtedy przekonać, że np. galaretka bez cukru, lekko dosłodzona stewią, to doskonały deser dla cukrzyka, ale ciasteczka „dla diabetyków” w 32% składające się z tłuszczu już niekoniecznie.

 

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także