Dieta diabetyka

Śniadanie dla cukrzyka – co jeść, aby mieć energię na cały dzień?

13 czerwca 2017

Zdjęcie autora
Diabdis
5 min read

Śniadanie dla cukrzyka to w istocie „normalne” zdrowe śniadanie, którym może cieszyć się nie tylko cukrzyk, ale także cała jego rodzina. Pieczywo, sery, wędliny, jogurty, owoce… Wszystko jest dozwolone! Oczywiście przy uwzględnieniu zasad racjonalnego odżywiania.

Śniadanie to podstawa

Śniadanie to bardzo ważny posiłek, który szczególnie przez cukrzyków, nie powinien być nigdy pomijany. Dostarcza poranną porcję energii i składników odżywczych, niezbędnych dla efektywnej pracy, zarówno fizycznej jak i umysłowej. Wielkość śniadania należy dostosować do indywidualnych potrzeb, tak by stanowiło źródło 20-25% dziennego zapotrzebowania energetycznego i nie zwiększało nadmiernie glikemii poposiłkowej.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, o których warto pamiętać zastanawiając się co przygotować na śniadanie przyjazne diabetykom – zachęcamy do lektury.

Śniadanie dla cukrzyka

Click to Flip
Czy wiesz że warzywa są obowiązkowym elementem w śniadaniu cukrzyka?

1. Pieczywo dla cukrzyka

Większość z nas nie wyobraża sobie śniadania bez pieczywa. Również dla cukrzyka kanapka będzie wskazaną propozycją śniadaniową, o ile zostanie właściwie skomponowana.

Bazę kanapki dla osoby z cukrzycą (oraz każdej innej dbającej o zdrowie) powinien stanowić chleb o jak najniższym indeksie glikemicznym, czyli z jak największym udziałem mąki pełnoziarnistej (żytniej lub pszennej typu 2000 lub typu graham, czyli 1850), otrąb i nasion lub chleb chrupki pełnoziarnisty. Warto przy tym zauważyć, że niestety wiele piekarni jako pieczywo „graham” sprzedaje chleby posiadające tylko niewielką domieszkę tej mąki.

Przygotowując śniadanie dla diabetyka należy unikać pieczywa jasnego oraz zawierającego miód, karmel czy słód jęczmienny. Pieczywo z wymienionymi dodatkami najczęściej jest wizualnie ciemne. Dlatego kryterium wyboru pieczywa dla diabetyka nie powinien być kolor, a wyłącznie skład.

2. Dodatki do kanapki

Pieczywo można posmarować masłem lub miękką margaryną dobrej jakości, ciekawym olejem (np. z pestek dyni, olejem aromatyzowanym), sosem pesto lub hummusem. Masło to źródło cennych witamin A, D, E, ale również nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans przyczyniających się do rozwoju chorób sercowo – naczyniowych. Stąd zalecany umiar w jedzeniu masła. Jeśli wyniki naszego lipidogramu we krwi są dobre, pieczywo warto smarować masłem.
Jeśli natomiast wyniki cholesterolu i trójglicerydów mamy podwyższone, masło warto zastąpić miękką margaryną dobrej jakości (w kubku), w jak najmniejszym stopniu zawierająca utwardzone oleje roślinne i również oleje palmowy i kokosowy zawierające znaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Dobra miękka margaryna powinna zwierać przede wszystkim oleje słonecznikowy, rzepakowy, lniany, oliwę z oliwek, dobrze jeśli będzie wzbogacona o kwasy omega 3 lub ewentualnie stanole roślinne, obniżające cholesterol przy stałym stosowaniu.

Inne produkty, które mogą pojawić się na kanapce dla cukrzyka to m.in. chudy twaróg, odtłuszczony serek do smarowania, ser żółty o obniżonej zawartości tłuszczu i chude mięso, takie jak drób czy polędwica wieprzowa. Wspomniane rodzaje mięsa najlepiej spożywać w postaci domowej pieczeni. Mniej zalecane, ale dopuszczalne są chude wędliny. Decydując się na te ostatnie, warto przyjrzeć się ich wartości odżywczej i wybierać te o jak najniższej zawartości soli. Wszystkie wymienione produkty można spożywać w postaci plastra na kromce pieczywa, albo przygotować na ich bazie aromatyczną pastę kanapkową, np. z ulubionymi ziołami.

3. Poranna porcja warzyw

Warzywa to obowiązkowy element śniadania. Mogą stanowić zwieńczenie kanapki lub stać się składnikiem sałatki. Warto mieć zawsze pod ręką warzywa takie jak sałata, kapusta pekińska, pomidor, ogórek, papryka czy rzodkiewka i serwować je w dowolnych konfiguracjach.

Sałatkę można skropić umiarkowaną ilością sosu przygotowanego na bazie oleju roślinnego (np. klasycznym sosem vinaigrette) lub jogurtu naturalnego (np. ziołowego, czosnkowego), a także posypać podprażonymi pestkami dyni, nasionami słonecznika, migdałami lub orzechami. Tego rodzaju dodatki niesamowicie transformują smak warzyw, dzięki czemu łatwo zadbać o to, by śniadanie dla cukrzyka każdego dnia było nieco inne.

4. Mleczne śniadanie dla cukrzyka

Mleko w diecie cukrzycowej należy spożywać w umiarkowanej ilości, ale nie trzeba z niego rezygnować.  Nie wiesz czy powinieneś spożywać mleko? Dowiedz się więcej w artykule: Mleko a cukrzyca: 6 zdrowych zasad dla każdego diabetyka.

Szklanka niskotłuszczowego jogurtu, kefiru lub maślanki będzie dobrym pomysłem na śniadanie dla diabetyka. Szczególnie jeśli towarzyszyć jej będą pełnoziarniste płatki śniadaniowe bez dodatku cukru, takie jak:

  • płatki owsiane górskie,
  • płatki orkiszowe,
  • płatki gryczane lub
  • pałeczki błonnikowe.

Do mlecznego śniadania dla diabetyka warto dodać także otręby – pszenne, żytnie lub owsiane, a także niektóre owoce. O tym jakie owoce może spożywać cukrzyk przeczytasz w artykule: Owoce dla cukrzyka: sezonowe, mrożone i suszone.

O czym warto pamiętać?

W trakcie przygotowywania śniadania dla cukrzyka pamiętaj, ze im mniej przetworzone produkty wykorzystasz, tym lepiej. Przykładowo wspomniane już płatki zbożowe (sprawdza się również płatki amarantusowe), sprawdza się lepiej od ziaren ekspandowanych.

Pamiętaj też, że większość dostępnych w sklepach musli ma niestety dodatek cukru lub innej substancji słodzącej. Z tego tez względu mieszanki tego typu lepiej komponować we własnym zakresie.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także