Dieta diabetyka

Sól w diecie diabetyka: jak ograniczyć spożycie soli?

24 października 2017

Zdjęcie autora
Diabdis
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
5 min read

Jedną z podstawowych zasad diety cukrzycowej jest ograniczanie soli. Niestety, podporządkowanie się temu zaleceniu sprawia diabetykom wiele trudności. Szacuje się, że Polacy (w tym cukrzycy) spożywają 2-3 razy więcej soli, niż zalecają lekarze, mimo że negatywny wpływ tego składnika na zdrowie jest powszechnie znany. Jak ograniczyć sól w diecie diabetyka?

Teraz program Diabdis już za 49,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

1. Czytaj etykiety!

Większość opakowanych produktów spożywczych posiada informację o wartości odżywczej, w tym również o ilości soli zawartej w 100 g gotowego wyrobu. Koniecznie wypracuj nawyk sprawdzania tej informacji. Produkty zawierające powyżej 1 g soli należy uznać za zbyt słone i ograniczać ich spożycie. Pamiętaj, że maksymalna dzienna porcja soli (ze wszystkich źródeł) nie powinna przekraczać 5 g.

Przegląd orientacyjnej zawartości soli w różnych produktach spożywczych znajdziesz w artykule Sól a cukrzyca, czyli źródła soli w diecie diabetyka.

2. Kupuj nieprzetworzone produkty

Podstawę diety cukrzyka powinny stanowić produkty nieprzetworzone, do których nie została dodana sól. Należą do nich m.in.:

 • mleko,
 • jogurty i napoje mleczne,
 • twarogi w kostce,
 • mięso,
 • owoce,
 • warzywa,
 • naturalne płatki zbożowe (owsiane, orkiszowe, jaglane, gryczane),
 • ryż,
 • kasze,
 • niektóre makarony.

Jeśli nie masz pewności, czy do produktu została dodana sól, sprawdź etykietę. Informacja o jej zawartości będzie widoczna w wykazie składników, a tabela z wartością odżywczą wskaże, ile dokładnie jest jej w produkcie.

3. Wybieraj mniej słone opcje

W przypadku produktów przetworzonych obowiązkowo sprawdzaj etykietę. Po analizie kilku etykiet podobnych do siebie produktów przetworzonych przekonasz się, że niektóre z nich zawierają mniej soli niż inne. Wędliny, pieczywo, sery i dania garmażeryjne są mocno zróżnicowane pod względem zawartości tego składnika. Kup szynkę, w której jest 1,3% soli zamiast tej, która zawiera jej ponad 3%.

4. Wyeliminuj z diety niektóre produkty

Niektóre produkty niejako z definicji zawierają dużo soli i nie sposób znaleźć na sklepowej półce ich mniej słonych odpowiedników. Będą to m.in.:

 • dojrzewające wędliny,
 • sery pleśniowe,
 • kiszonki czy niektóre dania gotowe.

Produkty te najlepiej całkowicie wyeliminować z diety. Nawet niewielkie ich ilości wnoszą bowiem do Twojego jadłospisu całe morze soli!

5. Szukaj produktów o obniżonej zawartości soli

Na rynku obecne są produkty, w których zawartość soli została celowo obniżona, a fakt ten zakomunikowano na etykiecie. Prawo dopuszcza naklejenie na opakowaniu produktu etykiety z napisem „o obniżonej zawartości soli” w sytuacji, kiedy zawartość soli w produkcie jest o co najmniej 25% niższa niż w jego odpowiednikach.

Oznacza to, że produkt o obniżonej zawartości soli wcale nie musi się charakteryzować jej niską zawartością, niemniej i tak będzie lepiej, jeśli wybierzesz taki wariant. Na rynku znajdziemy np. sos sojowy o obniżonej zawartości soli (o ponad  40%), a także płatki kukurydziane i wędliny, w których ilość soli została zmniejszona o 30%.

6. Zaprzyjaźnij się z solą potasową

Wiele firm proponuje ponadto sól o obniżonej zawartości sodu. Są to tzw. sole potasowe, czyli sole, w których większość sodu (pierwiastka odpowiedzialnego za negatywne właściwości zwykłej soli) została zamieniona na potas. Sól potasowa zawiera aż 70% mniej sodu niż klasyczna sól, choć w smaku wciąż pozostaje słona. Dlatego do solenia przygotowywanych przez siebie potraw stosuj wyłącznie taką sól.

7. Odzwyczaj się od solenia produktów i potraw

Oczywiście nawet soli potasowej nie powinno się używać bez ograniczeń. Dlatego staraj się stopniowo zmniejszać ilość soli dodawanej do przygotowywanych przez siebie potraw. Z solenia niektórych produktów (np. pomidorów, jajek, twarogu) najlepiej zrezygnuj całkowicie.

Przekonasz się, że już po dwóch tygodniach Twój organizm odzwyczai się od słonego smaku. Po odstawieniu soli produkty o zwykłej zawartości tego składnika zaczną wydawać Ci się za słone.

8. Stosuj zioła i aromatyczne przyprawy

Smak przygotowywanych przez Ciebie dań z powodzeniem podkreślą naturalne przyprawy oraz zioła, co pozwoli Ci mocno ograniczyć stosowanie soli. Pamiętaj, że mowa tu o jednoskładnikowych przyprawach i ziołach. Gotowe mieszanki przyprawowe zawierają nawet kilkadziesiąt procent tego składnika! Kompozycji przyprawowych bez soli jest na rynku bardzo niewiele. Należą do nich m.in. popularne zioła prowansalskie.

9. Poznaj oliwy smakowe i oleje

Innym zdrowym produktem aromatyzującym potrawy są oliwy smakowe i aromatyczne oleje. Olej sezamowy, olej z orzechów włoskich czy oliwa z oliwek o smaku chili diametralnie odmienią smak Twojego dania, nawet jeśli nie dodasz do niego soli. Spróbuj! Twoje kubki smakowe poznają nowe, nieznane wcześniej aromaty!

10. Obliczaj ilość spożywanej soli

By przekonać się, czy musisz ograniczyć ilość soli w diecie, spróbuj policzyć, ile spożywasz jej dziennie. Zrób to, korzystając z gramatur spożywanych produktów i informacji zawartych na etykiecie. Dzięki temu dowiesz się, jak bardzo powinieneś wziąć sobie do serca powyższe wskazówki. Przekonasz się także, co jest w Twojej diecie głównym źródłem soli. Znając istotę problemu, łatwiej go rozwiążesz.

Teraz program Diabdis już za 49,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

zobacz także