Życie z cukrzycą

Sporty ekstremalne i używki: czy diabetyk powinien z nich zrezygnować?

27 kwietnia 2017

Zdjęcie autora
Diabdis
5 min read

Sporty ekstremalne obejmują dyscypliny wysokiego ryzyka, takie jak wspinaczka skałkowa, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, nurkowanie i surfing. Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportów ekstremalnych. Jednak sporty ekstremalne wymagają wysokiego poziomu sprawności fizycznej i psychicznej. Utrzymanie cukrów w normie i uprawianie sportów ekstremalnych to wyzwanie, jednak wszystko da się osiągnąć. Przeczytajcie czy cukrzyk może wspinać się po górach, nurkować i skakać ze spadochronem.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Kolejny cukrzycowy temat, tym razem trochę ekstremalny. Wywiadu udzieliła nam Marzena Wilczewska i Łukasz Tchórzewski – założyciele fundacji “CUKRZYCA 24”. Nurkowanie i skoki na spadochronie? Posłuchajcie czy cukrzyk może uprawiać sporty ekstremalne.

Sporty ekstremalne a cukrzyca

Skoki adrenaliny podczas wykonywania sportów ekstremalnych mogą uniemożliwić uczestnictwo cukrzyka w wykonywaniu dyscypliny, ze względu na podwyższenie poziomu glikemii. Chorzy na cukrzycę powinni świadomie podejmować decyzje o uczestnictwie w sportach ekstremalnych, a także omówić wcześniejsze podjęcie decyzji z lekarzem specjalistą. Cukrzycy, którzy biorą leki, takie jak insulina, mogą zostać wykluczeni z niektórych dyscyplin sportów ekstremalnych, na przykład z nurkowania. Wpływ, jaki może wywierać na organizm wysokie lub niskie stężenie glukozy we krwi, może spowodować brak możliwości uczestnictwa niektórych diabetyków w sportach ekstremalnych, jednak nie zawsze tak jest. Krótkotrwałe komplikacje związane z cukrzycą typu 1 i typu 2 oznaczają, że ryzyko związane ze sportem ekstremalnym jest jeszcze bardziej ryzykowne dla diabetyków.

Sporty ekstremalne przy cukrzycy nie są wykluczone

Cukrzycy, którzy chcą uprawiać sporty ekstremalne, powinni skonsultować swoją decyzję z lekarzem specjalistą. Przygotowanie się do wykonywania sportów ekstremalnych przez diabetyka wymaga także wyposażenia się w niezbędny sprzęt, insulinę, leki, a także nie można zapomnieć o czymś do jedzenia i picia. Ważne jest, aby cukrzyk znał wpływ wykonywania sportów ekstremalnych na poziom cukru we krwi. Cukrzyk, który decyduje się na udział w nurkowaniu czy skoku ze spadochronem, jest zobowiązany do uprzedzenia osoby koordynującej, że jest cukrzykiem. Warto o tym pamiętać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będziecie potrzebowali pomocy. Opłaca się też, zaopatrzyć w bransoletkę, która będzie informować pozostałych uczestników o tym, że jest się chorym na cukrzycę.

Lilla Welzel, edukator diabetologiczny, Diabids:

Cukrzyca nie eliminuje możliwości uprawiania sportów ekstremalnych, ale tego rodzaju aktywność nie jest zalecana przy cukrzycy. Sporty ekstremalne są obarczone wysokim ryzykiem, dużym wysiłkiem i podwyższonym poziomem adrenaliny, co dla diabetyków może być niebezpieczne głównie ze względu na niedocukrzenie. Należy mieć świadomość, że niski poziom cukru we krwi podczas skoku ze spadochronem, nurkowania czy wspinaczki wysokogórskiej może być zagrożeniem dla życia. Z tego względu podjęcie decyzji o uprawianiu tego rodzaju sportów powinno być starannie przemyślane i omówione z lekarzem. Aby diabetyk mógł myśleć o uprawianiu sportów ekstremalnych, przede wszystkim powinien wykazywać umiejętność samokontroli i znajomość choroby, jaką jest cukrzyca. Powinien też być bardzo dobrze przygotowany do tego, aby się chronić  przed niedocukrzeniem i przecukrzeniem podczas ekstremalnego wysiłku.

Sporty ekstremalne przy cukrzycy nie są wykluczone, jednak przed każdym planowaną aktywnością fizyczną tego typu należy skonsultować się z lekarzem diabetologiem. Sprawdź konsultacje w Diabdis. Kontakt do programu opieki diabetologicznej znajdziesz na stronie internetowej pod LINKIEM.

Papierosy a cukrzyca

Informacji na temat, że palenie papierosów jest dla nas szkodliwe, jest całe mnóstwo. Jednak cukrzykom może zaszkodzić jeszcze bardziej. Dlaczego?

Palenie papierosów wśród diabetyków powoduje zwiększenie ryzyka powikłań okołocukrzycowych. Komplikacje przy cukrzycy obejmują już choroby serca, a także nadciśnienie. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko rozwoju wszystkich tych powikłań. W niektórych przypadkach palenie papierosów może doprowadzić do kłopotów z nerkami.

Ryzykowne powikłania

Palenie tytoniu i cukrzyca zwiększają ryzyko zachorowania na choroby serca takie jak zawał serca lub udar. Zarówno wysoki poziom glukozy we krwi, jak i palenie papierosów powodują uszkodzenie ścian tętnic.
W przypadku tętnic wieńcowych (tętnic, które dostarczają krwi i tlenu do mięśnia sercowego) może wystąpić atak serca. Wysokie stężenie glukozy we krwi ma również wpływ na naczynia krwionośne i przepływ krwi, więc palenie papierosów przy cukrzycy, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Lilla Welzel, edukator diabetologiczny, Diabids:

Cukrzyca i palenie tytoniu to bardzo złe zestawienie. Wszyscy wiemy, że palenie papierosów ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka, ale w przypadku diabetyków ta szkodliwość jest jeszcze bardziej spotęgowana. Nikotyna jest głównym czynnikiem wpływającym na wzrost poziomów cukru we krwi u palaczy chorujących na cukrzycę. W badaniach dowiedziono, że w zależności od ilości nikotyny hemoglobina A1c wzrasta od 9% aż do 34,5%. Zatem diabetycy, którzy palą papierosy, narażają się na wysokie poziomy cukru we krwi, a to powoduje zwiększenie ryzyka powikłań, takich jak udar, zawał serca, niewydolność nerek oraz uszkodzenia nerwów.

Zobacz także poprzednie wywiady z Marzeną i Łukaszem:

Początki cukrzycy – diagnoza i co dalej?

Wsparcie dla diabetyka. Cukrzyca forum/grupa.

Cukrzyca typu 1 u dzieci z perspektywy rodzica.

Cukrzyca a ciąża: kilka wskazówek dla przyszłej mamy.

Cukrzyca a prawo jazdy: kilka wskazówek dla diabetyka.

Cukrzyca a alkohol: jak alkohol działa na cukrzyka?

Cukrzyca a tatuaż: jak przygotować się do zrobienia tatuażu?

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)

zobacz także